Dnes Pátek - prehanky-dest 28°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 25°C
Pátek 12. 7. 2024
Svátek má Bořek
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražská kulturaVýstavy

Nahlédněte do historie země skrze malby, objekty a fotografie

1. 12. 2022
Výstava Geometria naturalis sleduje dlouhodobé kurátorské zaměření Jana Dotřela a galerie Kvalitář, na interdisciplinární propojování umění a vědy. Skupinová výstava s podtitulem “A Chapter from Crystallography” se zaměřuje se na fascinující svět krystalů, přírodní geometrii a geologický čas skrze práce předních českých umělců Jakuba Berdycha Karpelise, Jana Dotřela, Adama Kašpara, Ronyho Plesla a Jana Poupěte.

Jakub Berdych Karpelis vědomě využívá různé druhy hornin, které jsou determinovány přírodní pravidelností.

Rony Ples se věnuje zejména sklu, ze kterého inovativním řemeslným způsobem vytváří skulptury s tematikou krystalizace a posvátné geometrie.

Výstava zároveň prezentuje dva malíře. Jan Poupě je známý díky geometrizované formě, kterou architektonickým způsobem rozvíjí ve svých olejomalbách.

Hlavním motivem hyperrealistické malby Adama Kašpara jsou geologie, astronomie i mineralogie, jež detailně zkoumá pomocí pozorování a mimetické malby.

Klastr vystavujících umělců uzavírá Jan Dotřel v roli fotografa, který se ve své tvorbě dlouhodobě věnuje konstrukcím geometrických těles a jejich fotografiím v krajině.

Prastaré a tradiční vědní obory, mineralogie a krystalografie, nám mimo jiné nabízí možnost vhledu do počátků země. Je to zejména z toho důvodu, že nerosty, minerály a krystaly jsou těmi nejstaršími pozemskými materiály.

Krystalografická metoda je založena na měření chemického složení, optických vlastností a struktury daných nerostů. Přírodní vědy velice často stojí na poznání založeném na metodologii, rozpoznávání jednotlivých druhů a systematice.

Vnitřní řád, kterým se mineralogie snaží objekt svého zkoumání popsat, je vepsán do expozic vzorků ve skleněných vitrínách, do technických výkresů, bohatého názvosloví a popisů lokalit daných nálezů. Estetika kabinetů, přírodovědeckých muzeí a laboratoří se stala inspiračním zdrojem výstavy Geometria naturalis. Zaměří se na fascinující svět krystalů, přírodní geometrii a geologický čas, skrze který můžeme do této oblasti nahlédnout.

Geometria naturalis
A Chapter from Crystallography
Galerie Kvalitář, Senovážné nám.17, Nové Město
Vernisáž 1. prosince od 19 hodin


Autor: Alo

Jiří Mastil: Obrazy a kresby

Dnes v 10:35

Výstava amatérské tvorby autora, který žije v Praze 13. Instalace v atriu radnice předvede ukázky různých technik malby a kresby s tematikou figurální, historické architektury, krajiny, zvířat a dojmů z cest.

V parku Prahy 2 začalo Hudební léto

Včera ve 14:50

Včera začalo Hudební léto v parcích Prahy 2. První letošní koncert v Riegrových sadech se vydařil navzdory předpovědi počasí.

Výstava: Kafka a Praha aneb ozvěny kafkovského kolokvia

Včera v 07:37

Fotografie v Galerii Point z porevolučního mezinárodního kolokvia Kafka a Praha jsou historickým dokladem doby nedlouho po převratu v roce 1992. Kolokvium se konalo v dsd Goethe-Institut Prag a bylo symbolickým znovuotevřením svobodné diskuse nad Kafkovým dílem.

Born a Oliva v Chodovské tvrzi

9. července 2024 v 16:37

Chodovská tvrz je otevřena, a do 29. září zde najdete výstavu Adolfa Borna a Miroslava Olivy.

Vysočanská Nokturna Prahy 9: Musica Adhuc Vivit I

9. července 2024 v 16:34

Cyklus koncertů vážné hudby Vysočanská Nokturna Prahy 9 pokračuje a 11. července zve do Parku Zahrádky.

Komentovaná prohlídka výstavy Antonín Dvořák: Můj život a dílo

9. července 2024 v 11:04

Přijďte si 18. července prohlédnout výstavu, kterou vás provede jedna z jejích kurátorek. Začíná se v 16 hodin.

Mádl dostal za vlny Modrou kostku

7. července 2024 ve 13:48

Režisér a herec Jiří Mádl za svůj snímek Vlny uvedený na filmovém festivalu v Karlových Varech získal cenu Modrá kostka za mimořádný umělecký výkon. Jako osmnáctý v pořadí dostal symbolickou kostku z modrého polodrahokamu.

Životabudič Romany Šubrtové v Galerii 1

7. července 2024 v 08:19

Vernisáž výstavy Romany Šubrtové se koná 30. července. Výstavu uvidíte v Galerii 1 ve Štěpánské ulici do 30. srpna.

Další články
Nahoru