Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - jasno 22°C
Pátek 29. 3. 2024
Svátek má Taťána
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nadýmání: Rady Římanové, díky kterým vaše tělo ubere plyn a vrátí se z oblaků na zem
Člověk se někdy cítí jak ty balónky... Foto: Topi Pigula / Wikimedia Commons

Nadýmání: Rady Římanové, díky kterým vaše tělo ubere plyn a vrátí se z oblaků na zem

Považovat nadýmání za jeden z fenoménů moderní civilizace je na místě. Televize a časopisy jsou plné reklam na produkty, které mají pomoci problémy s nadýmáním vyřešit. Nebo jim předcházet. Prevencí před nadýmáním může být i zjednodušení a odlehčení jídelníčku a dostatečný pitný režim. Důležitý je i pravidelný pohyb či pojídání kysaných mléčných výrobků. Pro Pražský patriot to uvedla výživová poradkyně Hana Římanová.

„Den je dobré začít vypitím 3 až 4 dcl teplé vody s citronem. Krásně se tak nastartuje činnost střev, dokončí noční čištění trávícího ústrojí a naplní jedna šestina doporučeného denního přísunu tekutin."

Výživová poradkyně Hana Římanová

Trpíte nadýmáním? Podle názoru výživové poradkyně Hany Římanové to způsobují především některé druhy zeleniny. „Brukvovité – zelí, kapusta, kadeřávek, květák, brokolice a kedluben, z dalších také lilek či cuketa,“ říká.  „Z dalších druhů potravin pak luštěniny, o kterých je to notoricky známo, či čerstvé pečivo a chléb, bílá mouka, bílý cukr, o nichž se to tolik neví,“ uvádí.

Za nadýmání podle jejích slov může i zpomalený pohyb střev a s tím související zácpa. „Nebo nedostatečný a nesprávný pitný režim, nadměrná konzumace kávy a černého čaje, slazené a především sycené nápoje,“ dodává.

Hltání větších kousků, užívání antibiotik

rimanova-vyzivova-poradkyne-nahled

Hana Římanová

Může být nadýmání jen ze špatné stravy a pití? „Dietní chyby jsou častou, nikoliv jedinou příčinou plynatosti,“ míní Římanová. Z dalších příčin vyjmenovává hltání větších kousků spolu se vzduchem a nedokonalé rozžvýkání potravy. Dále užívání některých léků, zejména antibiotik, stres a spěch, hormonální nerovnováha v těhotenství či v menopauze, onemocnění a špatná funkce jater, žlučníku, slinivky, žaludku a střev.

Odlehčení jídelníčku a dostatečný pitný režim

A může nadýmání postihnout opravdu každého? „Krátkodobě ano, obvykle po požití jmenovaných potravin,“ říká výživová poradkyně. Některé skupiny osob jsou ale podle ní k nadýmání náchylnější – kojenci, těhotné ženy, senioři, osoby se sníženou fyzickou aktivitou, osoby s různými onemocněními žaludku, střev, jater, žlučníku a podobně.

Jako prevenci před nadýmáním doporučuje zjednodušení a odlehčení jídelníčku a dostatečný pitný režim. „Den je dobré začít vypitím 3 až 4 dcl teplé vody s citronem. Krásně se tak nastartuje činnost střev, dokončí noční čištění trávícího ústrojí a naplní jedna šestina doporučeného denního přísunu tekutin,“ říká.

Detoxikace střev, pohyb, omezení vepřového

Důležité je podle ní také mít dostatek vlákniny, pít čerstvé zeleninové a ovocné šťávy, mít pravidelnou detoxikaci střev, omezit konzumaci červeného masa. „Vepřové maso totiž prochází zažívacím traktem až 5 dnů,“ upozorňuje.

Potřeba je také mít pravidelnou pohybovou aktivitu, která přirozeně podporuje činnost střev. Důležité je zařazení kysaných mléčných výrobků do jídelníčku, protože podporují růst „dobré“ střevní mikroflory.

Před vařením je podle Římanové dobré namáčet luštěniny, slít je, propláchnout a pro vaření zalít čerstvou vodou. Dobré je také vybírat vhodné potraviny – červenou či drobnou zelenou čočku, která nemá nadýmavé účinky. „Je tedy vhodná například i pro těhotné a kojící ženy,“ říká Římanová.

Co nejvíce potravin bez průmyslového zpracování

Do jídelníčku je podle ní třeba zařadit co nejvíce potravin v původním stavu a co nejméně průmyslově zpracovaných. „Dále dostatek potravin bohatých na obsah vlákniny, tedy zeleninu, především v syrovém stavu nebo šetrně tepelně upravenou, či celozrnné obiloviny –  pečivo a těstoviny,“ uvádí. Dobré je podle ní též obohatit jídelníček o vlákninu – psyllium, lněné semínko nasypat do jogurtu nebo na salát.

A když je člověk už nadmutý, jak se nadýmání může zbavit? „Pročištěním střev a následně pravidelnou detoxikací. Popíjením bylinných čajových směsí s obsahem fenyklu a dalších účinných látek. Masážemi, cvičením a nahříváním (termoforem nebo ve vaně),“ radí.

Výživová poradkyně Hana Římanová připravila pro čtenáře našeho portálu bonus v podobě receptury na „čajík na podporu tvorby mléka a prevence prdíků“. Je to podle ní skutečný zázrak pro kojící maminky a jejich děťátka. „Všichni si užijí klidné spaní,“ říká.

Složení:
•    jestřabina        30g
•    majoránka       25g
•    fenykl              60g
•    bazalka           25g
•    kopřiva            15g
•    kontryhel         20g
•    kopr                35g
•    routa               15g

„Čaj si můžete uvařit do konvičky ráno, do druhé v podvečer, a popíjet ho průběžně. Je vhodné ho prostřídat s vodou. Celkový pitný režim při kojení by měl být minimálně 4 litry. Při dávkování dvou 1,4 l konviček denně je předepsaná dávka na přibližně 14 dní,“ říká Hana Římanová.

Čtěte také: Patakyovi – kávu s mlékem nepijte! Je to třaskavina, kterou vaše zažívání prostě nedá 


Autor: Anna Skálová

Přivítejte jaro s vůněmi od Asombroso

9. března 2024 v 16:16

Nezbytným doplňkem jarních dnů je nový parfém. Dopřejte si proto vůni, která podtrhne vaši jedinečnost v tomto nejkrásnějším období roku. Vsaďte na vůně od ikonické značky Asombroso, jejímž autorem je světoznámý návrhář Osmany Laffita. I ve svých vůních se Osmany inspiroval vášnivou energií své...

Krčská nemocnice zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli chřipce

2. března 2024 v 06:22

Fakultní Thomayerova nemocnice v Praze (FTN) ve čtvrtek 29. února zrušila zákaz návštěv vyhlášený kvůli epidemii respiračních nemocí. Důvodem je pokles onemocnění, o čemž informuje pražská hygienická stanice. I přesto však platí dodržování základních hygienických pravidel při pobytu v nemocnici....

Další články
Nahoru