Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - oblacno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, potvrdil soud
III. nádvoří Pražského hradu. Foto: archiv

Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, potvrdil soud

Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Zabýval se konkrétně náměstím U svatého Jiří, což je prostor mezi svatovítskou katedrálou a svatojiřskou bazilikou. Z rozsudku plyne, že pořadatelé shromáždění v hradním areálu potřebují souhlas vlastníka či uživatele pozemku, tedy Správy Pražského hradu. ČTK to zjistila z úřední desky. Organizace Kverulant, která usiluje o neomezené zpřístupnění areálu Hradu, s rozhodnutím soudu podle ředitele Vojtěcha Razimy nesouhlasí a podá ústavní stížnost.

V obsáhlém rozhodnutí se NSS zabýval definičními znaky veřejného prostranství a dospěl k závěru, že v případě Hradu nejsou naplněné. Jde o přesně vymezený a ohraničený prostor, kde sídlí český prezident. Primárním účelem Hradu je tvořit zázemí pro výkon jeho funkce. Tím pádem jde také o chráněný prostor, kde je nutné dodržovat pravidla, a nikoliv místo přístupné každému bez omezení.

„Uvedené však neznamená, že areál Pražského hradu (jeho části) nemůže být veřejnosti za stanovených podmínek (např. návštěvním řádem) zpřístupněn. O takový případ se jedná právě také v případě náměstí U svatého Jiří; to z něj však nečiní veřejné prostranství," rozhodl NSS.

Soud zdůraznil, že vnímá významnou symboliku Pražského hradu. „Ta přirozeně může svádět k dojmu, že areál Pražského hradu je (přinejmenším zčásti) vnímán veřejností jako veřejné prostranství. Není tomu ovšem tak, neboť se jedná toliko o ,zpřístupněné prostranství'," míní NSS.

Justice se problematikou zabývala na podnět Kverulantu, který usiluje o plné otevření Hradu lidem od prezidentské éry Miloše Zemana. Když se spolek v roce 2021 rozhodl uspořádat v areálu Hradu shromáždění, začal se situací zabývat Městský soud v Praze.

Pražský soud dospěl k závěru, že uzavření nemá oporu v zákoně, že Hrad je veřejné prostranství a že pořadatelé shromáždění nemusí žádat hradní správu o souhlas. Následovaly kasační stížnosti ministerstva vnitra a Správy Pražského hradu, na jejichž základě NSS původní rozhodnutí zrušil, ovšem jen z procesních důvodů.

Pochybení spočívalo v tom, že městský soud nepřizval do řízení hradní správu. Napodruhé městský soud žalobu už zamítl. NSS nyní sice některé jeho dílčí závěry korigoval, jinak ale verdikt potvrdil.

„Rozhodnutím Nejvyššího správního soudu jsme zklamáni, nerozumíme mu. Tak, jak ho čteme, to znamená, že Pražský hrad nepatří lidem, ale vrchnosti. Nechceme se s tím smířit," řekl dnes ČTK ředitel Kverulantu. Dodal, že organizace podá ústavní stížnost.

Kontroly na vstupech do areálu Pražského hradu byly zavedeny v roce 2016 za tehdejšího prezidenta Zemana. Hrad je tehdy hájil potřebou zajistit bezpečí turistů. Zhruba před rokem, tedy za prezidenta Petra Pavla, policie odstranila většinu bezpečnostních rámů a přestala plošně kontrolovat návštěvníky. Zůstaly namátkové kontroly a dřevěné přístřešky s jedním rámem u každého vchodu.


Autor: ČTK

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru