dnes
Pátek - zatazeno
5°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
3°C
pozítří
Neděle - prehanky-snih
2°C
Víkendové tipy

Nádvoří Náprstkova muzea se promění v netradiční knihkupectví

Národní muzeum zve velké i malé návštěvníky na nádvoří Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur, kde se v sobotu 17. září od 11 do 18 hodin uskuteční další akce z cyklu Barevné nádvoří. Tentokrát představí osobu zakladatele muzea Vojtu Náprstka a jeho lásku ke knihám. 

Pestré Náprstkovo víkendové knihkupectví nabídne program pro rodiny s dětmi i všechny další knihomilné návštěvníky. Ti se mohou těšit na stánky s knihami, výtvarné workshopy, přednášky i divadelní představení na nádvoří, budou moci ochutnat africké speciality či si poslechnout čínskou hudbu.

Dětem bude z Pohádek z jiných světů předčítat Lejla Abbasová, loutkovou pohádku Golem pro ně sehraje studio Damúza a nebudou chybět ani soutěže o zajímavé publikace. Na závěr programu pak herečka Zdenka Procházková pokřtí novou knihu o životě manželky Vojty Náprstka. Vstup na program je kromě workshopu Ex libris zdarma.

Zářijové Barevné nádvoří Náprstkova muzea se tentokrát zaměří na osobu zakladatele muzea Vojtu Náprstka a jeho lásku ke knihám. Vojta Náprstek pobýval v letech 1848–1858 v Americe a jeho pobyt je spojen s méně známou oblastí jeho činnosti: knihkupectvím v Milwaukee, Wis. Původně spíše nutnost obživy a kupecký stereotyp se postupně přetvořily v pestrou nabídku knih a papírenského zboží, čítárnu i „putovní knihovnu“.

Navíc knihkupectví zcela přirozeně vytvořilo síť krajanských kontaktů liberálně smýšlející počáteční vlny české emigrace a podnítilo tak založení prvního čechoamerického periodika v USA vůbec, známých Milwaukie Flugblätter. Četné krajanské kontakty a láska ke knihám se pak staly základem Náprstkovy veřejné a osvětové činnosti i impulsem k budování knihovny po jeho návratu z USA v Náprstkově muzeu.

Náprstkovo víkendové knihkupectví by rádo na tuto tradici navázalo. Nabídne knihy ke koupi, k potěšení, ke vzdělávání, ke čtení či naslouchání. Na knihy budou zaměřené i výtvarné aktivity a jako v každé dobré literární kavárně nebude chybět ani občerstvení, divadlo a hudba.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské náměstí 1, Praha 1.


Francouzský adventní trh: Jedinečný gurmánský zážitek přímo v centru

28. listopadu 2017 v 15:58

Ve dnech od 2. – 3. prosince se Novoměstská radnice v Praze 2 promění ve Francouzský adventní trh. Milovníci dobrého jídla, hudby a francouzské atmosféry si zde přijdou na své. Mohou se těšit na vybrané lahůdky francouzské kuchyně, výtečné víno, hudební doprovodný program a na řadu novinek, to vše...

Další články
Nahoru