Dnes Úterý - skorojasno 30°C
Zítra Středa - polojasno 31°C
Úterý 16. 8. 2022
Svátek má Jáchym
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nádraží v Radotíně letos čeká velká přestavba
Nádraží Praha-Radotín, nástupiště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Nádraží v Radotíně letos čeká velká přestavba

Zásadní proměnou letos projde železniční stanice Praha-Radotín. Kromě modernizovaných nástupišť získá i nové výtahy, které zajistí bezbariérový přístup do rekonstruovaného podchodu. Modernizace stanice je součástí rekonstrukce trati z pražského Smíchova do Černošic, projektu za 3,6 miliardy korun. Dvě třetiny projektu jsou už dokončeny.

V Radotíně vzniknou dvě nová vnější nástupiště a po jednom takzvaném ostrovním a jazykovém. Přístup na ně bude zrekonstruovaným podchodem pod celou železniční stanicí a novým podchodem pro pěší v místě zrušeného železničního přejezdu. Bezbariérovost stanice zajistí výtahy a šikmé rampy.

Správa železnic zároveň připravuje stavbu nové výpravní budovy v Radotíně, která bude jižně od stávající stavby. Půjde o jednopodlažní budovu s halou pro cestující, s pokladnami, veřejnými toaletami a doplňkovými komerčními prostory. Stavba by měla začít příští rok v srpnu. Zájem o prostory v ní má například městská část Prahy 16, která zde chce služebnu pro městskou policii.

Přestavba železnice ze Smíchova do Černošic začala v srpnu 2019 a potrvá do příštího roku. Dojde k navýšení kapacity dráhy a zvýšení traťové rychlosti i bezpečnosti železničního provozu. Klasické soupravy zde budou moci po dobudování dálkového zabezpečovacího zařízení jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, soupravy s naklápěcími skříněmi ještě o trochu rychleji.  

Stavba zahrnuje především rekonstrukci železničního spodku a svršku, mostů, propustků i nástupišť, proběhne také modernizace technologických zařízení v celé délce stavby a dalších částí železniční infrastruktury.

Součástí projektu je posun zastávky Praha-Velká Chuchle do polohy blíže k obytné zástavbě a už zmiňovaná komplexní rekonstrukce stanice v Radotíně.

Kvůli požadavku na zvýšení kapacity dráhy vzniká nová odbočka Závodiště, a to v prostoru severně od stávajícího železničního přejezdu ve Velké Chuchli. Tato dopravna do sebe zahrne i odbočku Tunel, která mění na výjezdu z tunelu jednokolejnou trať z Vršovic na dvoukolejnou.

V současné době probíhá sanace zárubních zdí v úseku Praha-Radotín – Praha-Velká Chuchle, staví se nová protihluková stěna v Radotíně u ulice Ke Zděři a pracuje se na rekonstrukci technologické přístavby výpravní budovy v Radotíně.


Autor: puc

Petržílkova je dočasně uzavřena

11. srpna 2022 v 09:07

V rámci probíhající rekonstrukce lávky Petržílkova je celá ulice do 23. srpna uzavřena. Objízdná trasa vede ulicí V Hůrkách.

Vodítkem přivázal fenku k sedačce auta

28. července 2022 v 09:26

Když procházel mladý pár ulicí po Dvořákově nábřeží, všiml si na zadním platě kufru ležícího psa. Auto stálo na přímém slunci, venkovní teplota se blížila k 30 stupňům, všechna okna byla zavřená, proto zhruba po 15 minutách muž kontaktoval tísňovou linku...

Rekonstrukce křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská začne 1. srpna

28. července 2022 v 07:04

Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 1. srpna rozsáhlou rekonstrukci křižovatky Poděbradská – Průmyslová – Kbelská, díky které dojde ke zvýšení kapacity a bezpečnosti chodců i dopravy.

Na další části Strakonické vznikne nový jízdní pruh pro hromadnou dopravu a IZS

25. července 2022 v 10:14

Technická správa komunikací (TSK) zahájí ve středu 27. července další etapu rozšíření Strakonické v úseku od nadjezdu mimoúrovňové křižovatky Mezichuchelské ulice po autobusovou zastávku Malá Chuchle.

Další články
Nahoru