Dnes Pátek - jasno 0°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 3°C
Pátek 21. 1. 2022
Svátek má Běla
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Nádraží v Radotíně letos čeká velká přestavba
Nádraží Praha-Radotín, nástupiště. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons - CC BY-SA 4.0

Nádraží v Radotíně letos čeká velká přestavba

Zásadní proměnou letos projde železniční stanice Praha-Radotín. Kromě modernizovaných nástupišť získá i nové výtahy, které zajistí bezbariérový přístup do rekonstruovaného podchodu. Modernizace stanice je součástí rekonstrukce trati z pražského Smíchova do Černošic, projektu za 3,6 miliardy korun. Dvě třetiny projektu jsou už dokončeny.

V Radotíně vzniknou dvě nová vnější nástupiště a po jednom takzvaném ostrovním a jazykovém. Přístup na ně bude zrekonstruovaným podchodem pod celou železniční stanicí a novým podchodem pro pěší v místě zrušeného železničního přejezdu. Bezbariérovost stanice zajistí výtahy a šikmé rampy.

Správa železnic zároveň připravuje stavbu nové výpravní budovy v Radotíně, která bude jižně od stávající stavby. Půjde o jednopodlažní budovu s halou pro cestující, s pokladnami, veřejnými toaletami a doplňkovými komerčními prostory. Stavba by měla začít příští rok v srpnu. Zájem o prostory v ní má například městská část Prahy 16, která zde chce služebnu pro městskou policii.

Přestavba železnice ze Smíchova do Černošic začala v srpnu 2019 a potrvá do příštího roku. Dojde k navýšení kapacity dráhy a zvýšení traťové rychlosti i bezpečnosti železničního provozu. Klasické soupravy zde budou moci po dobudování dálkového zabezpečovacího zařízení jezdit rychlostí až 130 kilometrů za hodinu, soupravy s naklápěcími skříněmi ještě o trochu rychleji.  

Stavba zahrnuje především rekonstrukci železničního spodku a svršku, mostů, propustků i nástupišť, proběhne také modernizace technologických zařízení v celé délce stavby a dalších částí železniční infrastruktury.

Součástí projektu je posun zastávky Praha-Velká Chuchle do polohy blíže k obytné zástavbě a už zmiňovaná komplexní rekonstrukce stanice v Radotíně.

Kvůli požadavku na zvýšení kapacity dráhy vzniká nová odbočka Závodiště, a to v prostoru severně od stávajícího železničního přejezdu ve Velké Chuchli. Tato dopravna do sebe zahrne i odbočku Tunel, která mění na výjezdu z tunelu jednokolejnou trať z Vršovic na dvoukolejnou.

V současné době probíhá sanace zárubních zdí v úseku Praha-Radotín – Praha-Velká Chuchle, staví se nová protihluková stěna v Radotíně u ulice Ke Zděři a pracuje se na rekonstrukci technologické přístavby výpravní budovy v Radotíně.


Autor: puc

Výstava Minulá budoucnost ve vestibulu metra Na Knížecí

18. ledna 2022 ve 20:43

Při příležitosti znovuotevření vestibulu ve stanici Anděl – Na Knížecí připravilo hlavní město prostřednictvím Dopravního podniku hl. m. Prahy a Galerie hl. m. Prahy výstavu Minulá budoucnost / Previous Future. Jejím hlavním tématem je pražské metro a ve zrekonstruovaných vitrínách přímo ve...

Rekonstrukce křižovatky na náměstí Osvoboditelů

17. ledna 2022 ve 14:31

Od 20. ledna začne další etapa prací na rekonstrukci křižovatky na náměstí Osvoboditelů v Radotíně.

Portlík: Praha 9 je pro rozvoj trolejbusových linek

11. ledna 2022 v 18:20

Pražský dopravní podnik včera v Letňanech zahájil výstavbu infrastruktury pro první regulérní trolejbusovou linku od roku 1954. Stavební práce na elektrifikaci autobusové linky 140 Palmovka – Miškovice potrvají 10 měsíců, uvedení linky 58 do zkušebního provozu se předpokládá v průběhu letošního...

Další články
Nahoru