Dnes Úterý - zatazeno -1°C
Zítra Středa - zatazeno 0°C
Úterý 7. 12. 2021
Svátek má Ambrož, Benjamín
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Zpravodajství

Den, kdy historický klenot ustoupil dálnici

16. března 1985 se v centru Prahy uskutečnil odstřel historicky cenné budovy nádraží Těšnov. Komplex novorenesančních budov musel ustoupit dálnici. Demolici nezastavil ani zápis na seznam kulturních památek. 

Těšnovské nádraží bylo vybudováno v letech 1872 až 1875. Fungovalo jako konečná stanice tehdy dostavěné Rakouské severozápadní dráhy, která spojovala Berlín s Vídní.

Známý český architekt Karl Schlimpl dostal při realizaci nádraží volnou ruku a tak vznikla bohatě zdobená budova, který po zásluze vyvolávala pozitivní ohlasy doma i v zahraničí.

Brzy začala být považována za nejkrásnější nádraží střední Evropy. Nechyběly zde korintské sloupy, římský oblouk, sochy, štukové dekorace, závěsné lustry a portréty měst, jimiž dráha procházela. Před impozantní budovou přitom ležely jen tři koleje pro vlaky do Nymburka a Trutnova.

Nádraží se až do roku 1919 jmenovalo Praha – severozápadní nádraží, po té dostalo název po francouzském historikovi a politikovi Ernestu Denisovi, za války ho Němci přejmenovali na Praha – Vltavské nádraží, potom se vrátilo k předválečnému názvu a od roku 1953 neslo své poslední označení: Praha-Těšnov.

Marná snaha o záchranu

Význam nádraží postupně klesal. Poslední osobní vlak odsud odjel 1. července 1972, čímž byla stanice fakticky dopravně zrušena. Uzavřené nádraží postupně chátralo.

Kvůli přeložce inženýrských sítí a zavedení tramvajové dopravy na Hlávkův most v souvislosti s výstavbou magistrály bylo zbořeno severní křídlo budovy. Přesto se odborníkům, kterým nebyl osud nádraží lhostejný, podařilo prosadit zapsání budovy do Státního seznamu nemovitých kulturních památek.

Tato snaha o záchranu však přišla nakonec vniveč, protože úředníci rozhodli o demolici. Jako slabá náplast může posloužit fakt, že umělecké a architektonické výzdoby byly odneseny do depozitářů.

O definitivní zkázu budovy se 16. března 1985 během pár okamžiků postaralo čtyři sta kilogramů trhaviny.


Autor: Jan Puci

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Dnes v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Dnes v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Praha 4 vyhlásila dotační programy pro rok 2022

Dnes v 08:53

Praha 4 dlouhodobě podporuje fyzické osoby a nestátní neziskové organizace, které systematicky pečují o obyvatele městské části, nebo svou činností přispívají k prevenci bezpečnosti a sociálně patologických jevů a integraci národnostních menšin, pomáhají rozvíjet volnočasové a jiné aktivity...

Město uvolní na nákupy vybavení do škol další peníze

Dnes v 08:48

Radou hl. m. Prahy byl odsouhlasen tisk na malé investiční akce a nákupy na pražských středních školách za celkem 15 milionů korun. Součástí materiálu je i pořízení koncertního křídla značky Steinway & Sons pro Pražskou konzervatoř Na Rejdišti v hodnotě 4 milionů...

Ředitelé škol zřizovaných Prahou 2 dostanou mimořádné odměny

Včera v 18:53

Ředitelé základních a mateřských škol zřizovaných Prahou 2 dostanou z rozpočtu těchto příspěvkových organizací mimořádné odměny v celkové výši 540 tisíc korun. Schválili to radní na svém dnešním jednání, jak v tiskové zprávě informovala mluvčí městské části Andrea...

Další články
Nahoru