Dnes Sobota - jasno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 11°C
Sobota 30. 9. 2023
Svátek má Jeroným
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nádraží na Veleslavíně se přesune pod zem, začínají práce na projektu
Budoucí podoba veleslavínského nádraží. Zdroj vizualizace: SŽ

Nádraží na Veleslavíně se přesune pod zem, začínají práce na projektu

Správa železnic (SŽ) vybrala projektanta pro úsek trati mezi Veleslavínem a Ruzyní. Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti Sudop Praha a Moravia Consult Olomouc za necelých 212 milionů korun. Celkové náklady na stavbu SŽ odhaduje na téměř deset miliard korun, práce by měly začít na konci roku 2026 a trvat tři roky. Správa železnic to uvedla v tiskové zprávě.

Modernizace trati na z Prahy do Kladna je v plném proudu. Do ní spadá i úsek mezi Veleslavínem a Ruzyní, který postoupil do další fáze přípravy a získal projektanta. „Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti Sudop Praha a Moravia Consult Olomouc za 211 656 000 korun,“ upřesnila SŽ.

Největší změnou v rámci stavby projde nádraží na Veleslavíně, jeho podoba vzešla z architektonické soutěže. Koleje i nástupiště se přesunou pod zem, cestující navíc získají pohodlnější přestup na metro.

Moderní parametry ale dostane celý navazující úsek. Přibude nová zastávka Praha-Liboc, zmodernizovaná stanice Praha-Ruzyně se přesune na opačnou stranu Drnovské ulice.

Vlaky výrazně zrychlí. Například v úseku, kde je dnes traťová rychlost 40 kilometrů za hodinu se zvýší na dvojnásobek. Vlánu je zrušením všech přejezdů, čímž chce SŽ zvýšit bezpečnost provozu. 

I tento úsek bude podobně jako ostatní na modernizovaném úseku elektrifikován, bude zde tedy nově natažené elektrické vedení a budou vybudované dvě koleje, což umožní zkrácení intervalu vlaků.

Vítězný projektant vypracuje dokumentaci pro společné povolení. Stavba bude začínat v podzemní stanici Praha-Veleslavín, která bude přestupním bodem na metro a další spoje MHD. Její podoba vzešla z mezinárodní architektonické soutěže.

Nově vybudovaná zastávka Praha-Liboc bude umístěna mezi Brodeckou ulicí a ulicí U Prioru. Koncová stanice celého úseku v Ruzyni se pak přesune na opačnou stranu Drnovské ulice. Cestující tak získají snadný přestup mezi vlaky od Kladna a na letiště.


Autor: puc

Provoz tramvají v centru Prahy zkomplikovala stržená trolej

Dnes ve 13:19

Kvůli stržené troleji v Křižovnické ulici v historickém centru Prahy v sobotu ráno tři hodiny nejezdily tramvaje mezi zastávkami Národní divadlo a Malostranská, respektive Čechův most. Troleje v Křižovnické ulici strhlo nákladní auto.

Osazení nového mostu v ulici K Horkám v Hostivaři

Dnes v 08:06

Podle informací z Technické správy komunikací z důvodu technicky náročného osazení nových mostove, bude přes den v neděli 1. října zastaven silniční provoz v ulici K Jezeru v úseku pod mostem.

Začne zatím nepovinná registrace aut Ukrajinců

28. září 2023 v 10:34

Od 1. října bude spuštěn registr vozidel ukrajinských vozidel provozovaných na území České republiky (mimo mezinárodní provoz). Do konce roku se mohou řidiči těchto vozidel v registru zapsat jako provozovatelé dobrovolně, od 1. ledna 2024 to bude jejich povinnost. Informoval o tom mluvčí pražského...

V Praze 14 se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské

27. září 2023 ve 13:52

Od 9. do 31. října se bude opravovat přechod pro chodce ve Slévačské ulici před křižovatkou s ulicí Vizírská.

Praha 6: Uzavření Gymnasijní ulice

25. září 2023 v 09:01

Od 25. září do 4. října bude z důvodu obnovy vodovodního řadu uzavřena v obou směrech Gymnasijní ulice.

Silniční běh Běchovice - Praha přinese dopravní omezení

23. září 2023 v 06:05

V neděli 24. září se uskuteční 127. ročník silničního běhu Běchovice – Praha, který budou doprovázet dopravní opatření.  

Další články
Nahoru