Dnes Středa - oblacno 13°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 11°C
Středa 12. 6. 2024
Svátek má Antonie
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nádraží na Veleslavíně se přesune pod zem, začínají práce na projektu
Budoucí podoba veleslavínského nádraží. Zdroj vizualizace: SŽ

Nádraží na Veleslavíně se přesune pod zem, začínají práce na projektu

Správa železnic (SŽ) vybrala projektanta pro úsek trati mezi Veleslavínem a Ruzyní. Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti Sudop Praha a Moravia Consult Olomouc za necelých 212 milionů korun. Celkové náklady na stavbu SŽ odhaduje na téměř deset miliard korun, práce by měly začít na konci roku 2026 a trvat tři roky. Správa železnic to uvedla v tiskové zprávě.

Modernizace trati na z Prahy do Kladna je v plném proudu. Do ní spadá i úsek mezi Veleslavínem a Ruzyní, který postoupil do další fáze přípravy a získal projektanta. „Dokumentaci pro společné povolení vytvoří společnosti Sudop Praha a Moravia Consult Olomouc za 211 656 000 korun,“ upřesnila SŽ.

Největší změnou v rámci stavby projde nádraží na Veleslavíně, jeho podoba vzešla z architektonické soutěže. Koleje i nástupiště se přesunou pod zem, cestující navíc získají pohodlnější přestup na metro.

Moderní parametry ale dostane celý navazující úsek. Přibude nová zastávka Praha-Liboc, zmodernizovaná stanice Praha-Ruzyně se přesune na opačnou stranu Drnovské ulice.

Vlaky výrazně zrychlí. Například v úseku, kde je dnes traťová rychlost 40 kilometrů za hodinu se zvýší na dvojnásobek. Vlánu je zrušením všech přejezdů, čímž chce SŽ zvýšit bezpečnost provozu. 

I tento úsek bude podobně jako ostatní na modernizovaném úseku elektrifikován, bude zde tedy nově natažené elektrické vedení a budou vybudované dvě koleje, což umožní zkrácení intervalu vlaků.

Vítězný projektant vypracuje dokumentaci pro společné povolení. Stavba bude začínat v podzemní stanici Praha-Veleslavín, která bude přestupním bodem na metro a další spoje MHD. Její podoba vzešla z mezinárodní architektonické soutěže.

Nově vybudovaná zastávka Praha-Liboc bude umístěna mezi Brodeckou ulicí a ulicí U Prioru. Koncová stanice celého úseku v Ruzyni se pak přesune na opačnou stranu Drnovské ulice. Cestující tak získají snadný přestup mezi vlaky od Kladna a na letiště.


Autor: puc

České dráhy posílí dopravu na festival Rock for People

Včera v 09:35

V královéhradeckém Parku 360 se bude od 12. do 16. června konat hudební festival Rock for People. Vzhledem k očekávané vyšší poptávce po cestování České dráhy posílí dopravu do Hradce Králové. Posíleny budou některé rychlíky linky R10 Krakonoš a Hradečan mezi Prahou, Hradcem Králové a Trutnovem a...

Větší bezpečnost v okolí Táborské ulice

7. června 2024 v 08:59

Připravované změny v Táborské ulici zajistí větší bezpečnost pro chodce, a především pro školáky. Na veřejném setkání představila radnice Prahy 4 obyvatelům základní změny, které v místě a blízkém okolí přispějí k lepší přehlednosti na komunikacích, a přinesou tak větší...

Omezení provozu odboru dopravně správních agend Prahy 1

7. června 2024 v 08:25

Ve dnech 11 až 14. června a 17. až 18. června bude z důvodu stěhování pro veřejnost uzavřen odbor dopravně správních agend ÚMČ Praha 1 – výdejna parkovacích oprávnění a přestupkové pracoviště. Radnice o tom informuje na svých stránkách.

Parkování v Nových Butovicích za 50 korun

6. června 2024 v 07:53

Parkovací dům v Petržílkově ulici v Praze 13 nabízí 380 parkovacích míst. Za padesát korun na den zde může zaparkovat kdokoli a kdykoli.

Práce na novém mostě omezí provoz v Praze 4

3. června 2024 v 11:09

Stavební práce na výstavbě nového mostu mezi Smíchovem a Podolím od začátku června do konce listopadu výrazně zkomplikují provoz nejen na Podolském nábřeží, ale také v Jeremenkově ulici a především na křižovatce Dvorce.

Na zastávce Branické náměstí je nový přístřešek

2. června 2024 v 16:43

V pátek začal cestujícím sloužit v Praze 4 nový přístřešek na autobusové zastávce Branické náměstí. Na sociálních sítích i tom informoval radní čtvrté městské části Tomáš Hrdinka (ANO).

Praha 6: Setkání na téma dopravy ve Vokovicích

1. června 2024 v 10:54

Radní pro dopravu Prahy 6 Ondřej Matěj Hrubeš zve zájemce z řad veřejnosti na společné jednání na téma dopravy ve Vokovicích.

Další články
Nahoru