Dnes Neděle - skorojasno 11°C
Zítra Pondělí - polojasno 11°C
Neděle 19. 5. 2024
Svátek má Ivo
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nadějné stepařce Tereze (23) se kvůli zánětu obrátil život naruby
Může už fungovat normálně, zase rekreačně sportovat i pracovat. Foto: se svolením slečny Terezy

Nadějné stepařce Tereze (23) se kvůli zánětu obrátil život naruby

Tereza (23) z Prahy měla v posledním ročníku střední školy plnou hlavou maturity, když ji zasáhly první zdravotní potíže. Z bolesti břicha, průjmů a krve ve stolici se postupně vyklubala chronická autoimunitní choroba – ulcerózní kolitida. Tereze, v té době nadějné české stepařce, se tak během pár měsíců obrátil život naruby. Trvalo více než dva roky, než se jí společně s lékaři podařilo nemoc dostat pod kontrolu, což se podařilo zejména díky biologické léčbě.

Zpočátku to přitom vypadalo, že půjde pouze o jednorázovou záležitost. „Na konci roku 2018 jsem jednou našla krev ve stolici, tak jsem s tím zašla k lékaři na gastroenterologii. Tam mi po koloskopii řekli, že mám zánětem zasažený konec tlustého střeva, dostala jsem čípky na zaléčení a další tři měsíce jsem o ničem nevěděla,“ vzpomíná Tereza. 

Mezitím se dostala do finální fáze nejen příprav na maturitu, ale také na mistrovství republiky ve stepu, který byl její celoživotní vášní. „Pak jsem ale dostala hrozný průjem, zase s krví. Nespočetněkrát jsem musela běžet na záchod, i když už vlastně tělo nemělo co vydávat,“ popisuje. 

Opět skončila na gastroenterologii, tentokrát už jako hospitalizovaná pacientka. Lékaři jí nasadili léčbu na zklidnění střeva, aby alespoň nejhorší příznaky pominuly, a tehdy se také poprvé dozvěděla diagnózu ulcerózní kolitidy. Postupně dostala kortikoidy, které měly potlačit nejhorší příznaky nemoci.

„Takto nadopovaná jsem nějak zvládla maturitu i mistrovství republiky, obojí jsem měla v jednom týdnu. Pak jsem ale úplně odpadla. Zánět se bohužel příliš nelepšil a já pořád trpěla. Neustále mě bolelo břicho a neustávaly průjmy,“ říká Tereza. 

Nakonec ji lékaři poslali na kliniku ISCARE, kde dostala moderní biologickou léčbu. Vyhráno ale zdaleka neměla. „Postupně jsme vyzkoušeli asi tři preparáty, které bohužel všechny selhaly. Zároveň jsem pořád užívala vysoké dávky kortikoidů, ovšem můj stav se nelepšil. Do konce roku 2019 jsem byla v nemocnici třikrát, aby mě i pomocí antibiotik dali dohromady, ale nikdy se to nepodařilo na delší dobu,“ vykládá Tereza. 

Nakonec kvůli nemoci musela skončit se stepem a nevyšel ani její plán studovat vysokou školu – zdraví jí to jednoduše nedovolovalo. Vzhledem k tomu, že nemohla ani pracovat, ani studovat, získala invalidní důchod. 

 K ulcerózní kolitidě se navíc přidaly další potíže, kromě střevní choroby dostala i trombózu do lýtka a také prodělala akutní zánět slinivky břišní. Tím bohužel výčet potíží nekončil, protože musela do nemocnice s trombózou mozkových splavů a také si prožila epileptický záchvat, kvůli kterému musí doposud užívat léky na epilepsii. S lékaři ale nadále hledala lék, který by ulcerózní kolitidu dostal pod kontrolu. To se nedařilo až do roku 2021.

„Už jsem na tom byla opravdu špatně. Nechtěla jsem pomalu vycházet z domu, nemoc mě vyřadila z běžného života, odstřihla od kamarádů, školy, práce. Hrozila mi operace střeva a stomie, což je umělý vývod střeva. Kortikoidy nezabíraly a byla jsem z nich celá oteklá a zavodněná, navíc mi začaly řídnout kosti, popraskala mi kůže a udělaly se mi obrovské strie po celém těle. Poslední šancí bylo nasazení kombinace dvou biologických léků – a tato duální terapie konečně zabrala,“ popisuje. 

Po dvou letech tak Tereza mohla konečně vysadit kortikoidy. Zároveň si začala „rovnat“ i svůj život – začala úspěšně podnikat a zajela si i na dovolenou. Tento stav vydržel skoro dva a půl roku, bohužel letos v srpnu tato duální terapie opět selhala, Tereze začalo být zase zle a skončila hospitalizovaná v nemocnici. 

„Můj lékař Milan Lukáš mi ale nasadil novou biologickou léčbu, která naštěstí rychle zabrala a zatím to vypadá, že je to opět na dobré cestě. Tento nový lék užívám zatím jeden měsíc. Mohu teď fungovat normálně, zase rekreačně sportovat i pracovat. Jenom si trochu hlídám jídlo, abych nesnědla něco, co mi nedělá dobře. A věřím, že už to bude jenom lepší,“ uzavírá Tereza.


Autor: Lucie Rychlá

Probíhá Týden rané péče

16. května 2024 ve 22:24

Právě nyní probíhá už 17. ročník osvětové kampaně Týden rané péče, kterou pořádá Společnost pro ranou péči. Celý týden (13. — 19. 5.) je zasvěcen informování o tom, jak rodinám pečujícím o dítě s postižením pomáhá služba raná péče a proč je bez nadsázky životně důležité, aby vhodná podpora dítěte...

Dny zdraví na Desítce

15. května 2024 v 19:06

Dny zdraví se v Praze 10 konají ve čtvrtek 16. a v pátek 17. května.

Festival Za Prahu udržitelnou a sousedskou zkoumá město zdola

14. května 2024 v 11:27

Arnika, Paměť města, Jezevky, Roleta 39 a další iniciativy, zabývající se městskými tématy, pořádají již čtvrtý ročník festivalu Za Prahu udržitelnou a sousedskou. Proběhne od pátku 17. května do neděle 19. května v Kasárnách Karlín. Název festivalu navazuje na výzvu, kterou v roce 2020 podepsalo...

Albertovský den

13. května 2024 v 09:24

Odpoledne plné zábavy a zážitků vás čeká ve středu 15. května na Palackého náměstí na Praze 2. Albertovský den je příležitostí vyzkoušet si na vlastní kůži speciální vybavení, které umožňuje lidem po získaném poškození mozku fungovat v praktickém denním životě a věnovat se...

Diskuze s Vojtěchem Voseckým v Green Apéro

12. května 2024 v 08:31

Spletitými cestami cirkulární ekonomiky vás ve středu 15. května provede Vojtěch Vosecký, přední evropský odborník na oběhové hospodářství.

Acorus pomáhá obětem a svědkům domácího násilí

11. května 2024 v 19:26

Poradenské a terapeutické centrum Acorus zajišťuje podporu klientům, kteří zažili, zažívají anebo jsou svědky domácího násilí ve své primární rodině.

Květinový den ve SVČ Jednička

10. května 2024 v 08:51

Do Českých dnů proti rakovině, každoročně pořádané Ligou proti rakovině Praha, se do veřejné sbírky na podporu prevence rakoviny prsu od loňského roku zapojuje i SVČ1.

Zacvičte si doma nebo v kanceláři s innogy

9. května 2024 v 09:34

Také prosedíte téměř celý den za počítačem a bolí vás záda nebo za krkem? Tak až si půjdete příště udělat kávu do kuchyňky, nekoukejte do mobilu a protáhněte se.

Další články
Nahoru