
Naděje zavede od prosince pro bezdomovce v Praze noční terénní službu
26. listopadu 2022 10:33
„V Praze od 1. prosince zavádíme noční mobilní terénní službu na každý den v týdnu. Tým našich pracovníků prochází od 20:00 do 08:00 veřejná prostranství i odlehlá místa, kde lidé bez domova přežívají," uvedla Šimková.
Bezdomovcům následně poskytnou pomoc. Podle Šimkové v Praze v posledních letech lidí bez domova přibylo. Kolik je ale celkem v hlavním městě bezdomovců, není jasné, odhady hovoří o několika tisících.
Současně organizace v metropoli otevře noční centrum s šesti krizovými lůžky na každý den v týdnu. „Kromě toho samozřejmě fungují naše celoročně otevřené azylové domy a noclehárny. Ty jsou ovšem nyní plné," uvedla Šimková.
V Ústeckém kraji má Naděje oba azylové domy plné. „Začínají se hlásit i lidé, kteří dosud někde bydleli, ale pronajímatelé už jim nechtějí prodlužovat smlouvy, nezvládají platit velké zálohy a podobně. Každý den volá několik rodin i jednotlivců, které musíme odmítat. Dá se říct, že jde o skupinu s vyššími příjmy, než s jakou jsme pracovali dosud. Nárůst zaznamenáváme v posledním měsíci až dvou," uvedla oblastní ředitelka Michaela Lutišanová.
Problém pak nastal v Litoměřicích, kde Naděje přišla o jeden z azylových domů a noclehárnu. „Městský úřad nám ukončil nájemní smlouvu na objekt v Litoměřicích. Jiný vhodný dům se nám nepodařilo najít. Všechny rodiny a některé osamělé ženy z azylového domu jsme dokázali přemístit do jiných zařízení, bohužel ne všechny. V Litoměřicích tedy letos bude více žen na ulici," uvedla Lutišanová. Pokud se kapacity naplní, poskytne organizace nouzové přístřešky, spacáky a krizové židle.
Plno má Naděje rovněž v Liberci a v Mladé Boleslavi, kde v noclehárnách už fungují přistýlky. V Jablonci nad Nisou zbývá několik volných míst. „Cílová skupina je zde obvyklá, ale vracejí se někteří bývalí klienti z ubytoven či bytů. Nejsou při zvýšení cen schopni platit své závazky a propadají zase na úroveň azylového bydlení," dodala Šimková.