Dnes Neděle - jasno 22°C
Zítra Pondělí - skorojasno 23°C
Neděle 28. 5. 2023
Svátek má Vilém
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Naděje zavede od prosince pro bezdomovce v Praze noční terénní službu
Bezdomovec. Ilustrační kresba: Bezpřístřešníci

Naděje zavede od prosince pro bezdomovce v Praze noční terénní službu

Humanitární organizace Naděje zavede pro lidi bez domova kvůli chladnému počasí od začátku prosince v Praze noční terénní službu, která jim bude pomáhat. Plné noclehárny pak organizace hlásí nejen v Praze, ale i z některých měst v Ústeckém, Libereckém nebo Středočeském kraji. ČTK to sdělila mluvčí organizace Hana Šimková. Naděje funguje od roku 1990 a pomáhá mimo jiné lidem bez domova, seniorům nebo handicapovaným.

„V Praze od 1. prosince zavádíme noční mobilní terénní službu na každý den v týdnu. Tým našich pracovníků prochází od 20:00 do 08:00 veřejná prostranství i odlehlá místa, kde lidé bez domova přežívají," uvedla Šimková.

Bezdomovcům následně poskytnou pomoc. Podle Šimkové v Praze v posledních letech lidí bez domova přibylo. Kolik je ale celkem v hlavním městě bezdomovců, není jasné, odhady hovoří o několika tisících.

Současně organizace v metropoli otevře noční centrum s šesti krizovými lůžky na každý den v týdnu. „Kromě toho samozřejmě fungují naše celoročně otevřené azylové domy a noclehárny. Ty jsou ovšem nyní plné," uvedla Šimková.

V Ústeckém kraji má Naděje oba azylové domy plné. „Začínají se hlásit i lidé, kteří dosud někde bydleli, ale pronajímatelé už jim nechtějí prodlužovat smlouvy, nezvládají platit velké zálohy a podobně. Každý den volá několik rodin i jednotlivců, které musíme odmítat. Dá se říct, že jde o skupinu s vyššími příjmy, než s jakou jsme pracovali dosud. Nárůst zaznamenáváme v posledním měsíci až dvou," uvedla oblastní ředitelka Michaela Lutišanová.

Problém pak nastal v Litoměřicích, kde Naděje přišla o jeden z azylových domů a noclehárnu. „Městský úřad nám ukončil nájemní smlouvu na objekt v Litoměřicích. Jiný vhodný dům se nám nepodařilo najít. Všechny rodiny a některé osamělé ženy z azylového domu jsme dokázali přemístit do jiných zařízení, bohužel ne všechny. V Litoměřicích tedy letos bude více žen na ulici," uvedla Lutišanová. Pokud se kapacity naplní, poskytne organizace nouzové přístřešky, spacáky a krizové židle.

Plno má Naděje rovněž v Liberci a v Mladé Boleslavi, kde v noclehárnách už fungují přistýlky. V Jablonci nad Nisou zbývá několik volných míst. „Cílová skupina je zde obvyklá, ale vracejí se někteří bývalí klienti z ubytoven či bytů. Nejsou při zvýšení cen schopni platit své závazky a propadají zase na úroveň azylového bydlení," dodala Šimková.


Autor: ČTK

Velká výstava bezobratlých

Včera v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru