dnes
Sobota - obcasny-dest
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Naděje pro dům na Václavském náměstí? Magistrát zrušil rozhodnutí o demolici
Demolicí ohrožený dům na nároží Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Foto: Klub Za starou Prahu

Naděje pro dům na Václavském náměstí? Magistrát zrušil rozhodnutí o demolici

Pražský magistrát zrušil rozhodnutí o demolici domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice. Věc vrátil stavebnímu úřadu Prahy 1 k dalšímu projednání. ČTK to dnes řekla ředitelka magistrátního odboru stavebního a územního plánu Jitka Cvetlerová. V rozhodnutí stavebního úřadu jsou podle magistrátu právní i věcné nedostatky. Proti demolici domu protestovala v minulých měsících část odborníků i veřejnosti.

Šéf stavebního úřadu Prahy 1 Oldřich Dajbych ČTK řekl, že rozhodnutí magistrátního odboru zatím nedostal. Až se tak stane, zahájí nové projednávání. Vydání dalšího rozhodnutí neočekává dříve než za tři až šest měsíců. Magistrát zároveň posuzuje tři odvolání proti územnímu povolení na novou stavbu, které bylo vydáno současně s povolením demolice.

„Poslali jsme ho na přezkum na ministerstvo kultury," řekla Cvetlerová. Úřad tak nyní čeká na jeho stanovisko. Proti územnímu rozhodnutí se odvolali tři účastníci řízení, mezi nimi jeden ze sousedů, kterého zastupuje Petr Kužvart z Ateliéru pro životní prostředí.

Anketa

Souhlasíte se záměrem investora zbourat dům na Václavském náměstí a vystavět zde novostavbu?

14%
(14%)
86%
(86%)
Podle informací médií společnost Flow East seniora zažalovala o osm milionů korun s nabídkou, že žaloba bude stažena, bude-li zároveň staženo i odvolání. Flow East chce místo rohového domu, bývalé tiskárny v Opletalově ulici a velkého pozemku ve vnitrobloku postavit moderní objekt.

Budova má mít devět nadzemních podlaží, a má tak mít o dvě patra více než sousední objekty. Dvě horní patra budou postupně ustupovat do pozadí. Půdorysně má objekt tvořit písmeno L.

Stavební úřad v září vydal územní povolení i povolení k demolici. Proti územnímu povolení obdržel odvolání od pražského magistrátu a majitelů dvou sousedních domů. Kolem projektu se už řadu měsíců vedou debaty a proti bourání se několikrát demonstrovalo.

Loni v červenci ale tehdejší ministryně kultury v demisi Alena Hanáková rozhodla, že dům nebude památkově chráněn, což otevřelo cestu k žádosti o jeho demolici. Firma vlastní dům od roku 1994. Náklady na projekt včetně nákupu pozemku a budovy prý dosahují miliardy korun; druhou miliardu má stát nová stavba. Záměr investora kritizuje posledních několik let řada odborníků.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru