dnes
Neděle - skorojasno
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
Nádech, výdech…a kila jsou pryč. Správným dýcháním můžete hubnout, tvrdí Jarolímová
Zhubnout před létem chce hodně lidí. Když se nechcete trápit drastickou dietou, zkuste správně dýchat. Ilustrační foto: freeimages

Nádech, výdech…a kila jsou pryč. Správným dýcháním můžete hubnout, tvrdí Jarolímová

Bez kyslíku dokáže náš mozek přežít nanejvýš 5 minut. Věděli jste ale, že přijímání kyslíku má mnohem hlubší význam, než „jenom“ bránit smrti? Správným dýcháním si totiž dokážeme vyvolat dobrou náladu, posílit imunitu a také zeštíhlet! Aspoň tak to tvrdí Michaela Jarolímová neboli Ajurvéda Guru.

Můžeme si vůbec řídit dýchání?
Denně se každý z nás nadechne zhruba 28 000 krát. Jde nám to zcela automaticky, aniž bychom nad tím jakkoliv přemýšleli. To je ale možná ta chyba! Dýchání totiž můžeme řídit my sami. Na rozdíl třeba od trávicí nebo oběhové soustavy, které si žijí svým vlastním životem. I když! Ti „probuzenější“ z nás prý ovládají i tyto tělesné pochody. A já tomu věřím.

Proč je tak důležité dýchat vědomě?
To proto, že pak se můžeme rozhodnout, zda budeme dýchat mělce do hrudníku, kde má receptory část mozku spouštějící v těle stres. Anebo hluboce do břicha, kde s každým nádechem stimulujeme mozkovou část odpovídající klidu. S hlubokým břišním dýcháním jste se možná setkali, pokud jste zavítali alespoň na jednu lekci jógy. My, na Kurzu Štíhlosti a na Kurzu Zgruntu, se však učíme takzvanému celoplicnímu dýchání – jak aktivně využívat hrudní i břišní dýchání zároveň. To je ten rozdíl oproti józe.

misa-jarolimova-nahled

Michaela Jarolímová

Jak to celé souvisí se štíhlostí?
Jakmile dýcháme mělce do hrudníku, což dělá drtivá většina z nás, neustále našemu mozku vysíláme informaci, že jsme ve stresu. A to i tehdy, když třeba klábosíme s kamarády nebo máme nedělní siestu. Může za to onen stresový receptor v horních plicních lalocích. To, co potom následuje, je typická reakce „uteč, nebo přežij“. Naše tělo nás jednoduše připraví na boj se stresem, který se ve skutečnosti nekoná. Zrychlí srdeční činnost, zúží cévy, zvýší tlak a omezí činnost takových pochodů, které v danou chvíli nepotřebujeme pro přežití.

Například?
Metabolismus. Naše trávení se tak velice zpomalí. Když bude tento proces probíhat 28 000 krát denně, 365 dní v roce, jistě si umíte představit, jak nás to ovlivní? Přibírání (i ze vzduchu – v tomto případě doslova), únava, alergie, trávicí potíže, autoimunitní poruchy a mohla bych pokračovat dále.

A když dýcháme do břicha?
Při hlubokém břišním dýchání dostává náš mozek vzkaz zcela opačný – že nás nic neohrožuje a není tak nutné udržovat tělo v pohotovosti. Jinak řečeno, mozek dovolí tělu relaxovat. Přirozeně tento stav zažíváme, třeba když spíme nebo meditujeme. Někdo v přírodě, jiný u hezké hudby nebo při vaření. My si tento stav klidu ale díky správné technice dýchání můžeme vyrobit kdykoliv během dne. A to i ve chvíli, která v nás klid rozhodně nevzbuzuje. Když trčíme v dopravní zácpě, dobíháme tramvaj, nemáme na zaplacení a v kterékoliv další situaci, kdy skutečně bojujeme se stresem. Když zapojíte správný dech, bude i v takových chvílích vaše tělo mít pocit, že jste v klidu, jako byste právě meditovali. A podle toho se také zařídí – trávení bude probíhat na 100 procent, tep i tlak budou v normě… Výsledkem je ideální váha, energie a fyzická i duševní stabilita. Kdo by tohle nechtěl?!


Autor: Zuzana Pšenicová

Tato nemoc si nevybírá: Je často spojená se studem, zranitelností, pochybnostmi o sobě a negativními myšlenkami. Snadno se tak může stát, že člověk začne nenávidět své tělo jako zdroj depresí a překážku, která mu zabraňuje žít spokojeným životem

16. ledna 2018 ve 14:01

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru