Dnes Neděle - oblacno -1°C
Zítra Pondělí - polojasno -1°C
Neděle 5. 2. 2023
Svátek má Dobromila
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nadační fond Pink Bubble nadělil mladým pacientům hřiště a terapeutickou zahradu
Zrekonstruované hřiště v areálu motolské nemocnice. Foto: NF Pink Bubble

Nadační fond Pink Bubble nadělil mladým pacientům hřiště a terapeutickou zahradu

Nadační fond Pink Bubble, který dlouhodobě pomáhá dětem, dospívajícím a mladým lidem, jimž život zkomplikovalo onkologické onemocnění, otevřel nedávno ve Fakultní nemocnici v Motole zrekonstruované hřiště a terapeutickou zahradu. Informovala o tom zakladatelka fondu Martina Šmuková.

Velkorysý areál v celkové investici 2,5 milionu korun slouží malým i velkým pacientům. „Děkujeme všem dárcům a partnerům, ať už jednotlivcům či firmám, za jejich neuvěřitelnou vstřícnost, empatii a solidaritu. Nesmírně si jejich štědré podpory a pomoci, bez níž by tato krásná zahrada s hřištěm nemohla vzniknout, vážíme,“ uvedla Šmuková.

Nadační fond terapeutickou zahradu s herními prvky ve FN Motol vybudoval již v roce 2014. Nápad vzešel z iniciativy tehdejšího primáře motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie Vladimíra Komrsky a myšlenkou navazuje na původní hřiště, jenž v 70. letech minulého století nechal pro své první pacienty vybudovat Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu a někdejší přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.

„Hřiště nyní znovu ožilo a může zase sloužit našim svěřencům, tentokrát nejen z naší, ale i z ostatních dětských klinik. Vyjadřuji upřímnou vděčnost Nadačnímu fondu Pink Bubble, který obnovení hřiště zajistil finančně i fyzicky, děkuji všem, kteří mají na tak bohulibém skutku podíl. Posiluje to ve mně víru a přesvědčení, že dobří lidé ještě žijí,“ neskrýval při otevření hřiště v roce 2014 radost profesor Koutecký.

Po téměř osmi letech, kdy na zahradě nabíraly síly stovky dětí, nastal čas na rekonstrukci a praktická vylepšení. Sluncem a velkou zátěží zničený trávník nahradila barevná plocha s herními prvky pro nejmenší děti.

Veselý obrazec s dráhou pro jízdu na odrážedlech a s plížícími se indiány, které lze vidět i z horních pater nemocnice, a přinášejí tak radost i dětem, jež zatím ven nemohou, vytvořil výtvarník Lukáš Urbánek.

Podařilo se vybudovat také odpočinkovou zónu a altánky, vysadit květiny, keře a stromy a rozsáhlé plochy areálu pokrýt travnatými koberci. Přibyly rovněž velké stínicí plachty, pítko, mlžítko, nové houpací hnízdo či stěny na kreslení.

Pozornost tvůrci věnovali také prostoru pro odrostlejší pacienty a zrealizovali pro ně zákoutí se zábavnými, nenáročnými aktivitami, jako je ping-pong, pétanque, jóga nebo fyzioterapeutické prvky na protažení celého těla.

„Dospělou“ část zahrady navrhla architektka Lenka Vyhnálková, která vytvořila i několik míst, kde se návštěvníci mohou jen tak natáhnout, schovat se s knížkou, nebo se naopak potkat s ostatními pacienty a zahrát si třeba karty, rozprostřít piknik nebo si jen posedět a popovídat.

 „Velice oceňuji, že naše nemocnice nyní pacientům a jejich rodinám může nabídnout takovýto mimořádný prostor, a věřím, že jim přinese potěšení a možnost alespoň na chvíli se odpoutat od jejich složité situace a trápení,“ uvedl při slavnostním otevření zahrady po rekonstrukci náměstek ředitele FN Motol Martin Holcát.

Terapeutická zahrada s hřištěm slouží hlavně dlouhodobě hospitalizovaným dětem a teenagerům. Nejen těm z onkologie, ale také z neurologie, pediatrie, ortopedie, pacientům na dialýze, po transplantacích, po úrazech i chronicky nemocným. Využít ji samozřejmě mohou i děti ošetřené ambulantně.

Fakultní nemocnicí v Motole ročně projde okolo 20 tisíc dětí z celé republiky. „Naším původním záměrem bylo vytvořit hřiště pro hematologické a onkologické pacienty, obrovsky nás ale těší, že zahrada slouží všem dětem v nemocnici, bez ohledu na diagnózu,“ sdělila Martina Šmuková.  

Během necelého měsíce provozu areál navštívily už stovky dětí a dospívajících a jejich rodičů i širších rodin, pro pár minut relaxace si sem chodí i lékaři a další zdravotníci či rehabilitovat tělesně hendikepovaní pacienti.

„Zahrada i hřiště jsou v nemocnici úžasným, velmi důležitým a potřebným místem,“ uvedla Lucie Šrámková, nynější přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.


Autor: Jan Puci

Pět nejčastějších chyb při dávání novoročního předsevzetí. Děláte je také?

20. ledna 2023 ve 13:48

Zhubnu do plavek, začnu si hlídat stravu nebo konečně přestanu kouřit. Také patříte mezi ty, kteří si s příchodem ledna dávají nové životní cíle? Ať už jsou tato novoroční předsevzetí jakákoliv, šance na jejich dodržení bývá obvykle malá. Víte proč? Toto je pět nejčastějších chyb, kterých se...

Oči v zimě trpí více než kdy jindy. Jak v tomto období správně pečovat o náš zrak?

17. ledna 2023 v 18:56

Sníh, mráz, vítr, teplotní výkyvy i suchý vzduch v místnostech. Během zimních měsíců jsou naše oči vystavovány extrémním podmínkám. Častou jsou pak podrážděné, citlivé a začervenalé. S jakými problémy se nejčastěji setkáváme? A co dělat, aby zvládly všechny...

Fashion market v Praze 11

16. ledna 2023 ve 12:02

V sobotu 21. ledna se od 10 do 14 hodin koná Fashion market v Kulturním centru a kavárně Mezi Domy.

Pacienti s HAE trpí nebezpečnými otoky. Dárci plazmy jim dávají šanci na lepší život

27. prosince 2022 v 08:02

Pod zkratkou HAE se ukrývá vzácné onemocnění, které postihuje přibližně jednoho z 50 000 lidí. Projevuje se otoky na různých částech těla, jež mohou výrazně komplikovat život, nebo jej dokonce ohrozit. Pomoc těmto pacientům přinášejí i léky vyráběné z krevní plazmy. Její dárci v rámci akce Giving...

ORL ambulance pro dospělé i děti v Nemocnici Na Františku

21. prosince 2022 ve 13:13

V prostorách Nemocnice Na Františku otevře 2. ledna svoji ORL ambulanci profesor Jan Betka, mezinárodně uznávaný odborník na ušní, nosní a krční onemocnění.

Další články
Nahoru