Dnes Neděle - skorojasno -6°C
Zítra Pondělí - oblacno -10°C
Neděle 3. 12. 2023
Svátek má Svatoslav
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
Nadační fond Pink Bubble nadělil mladým pacientům hřiště a terapeutickou zahradu
Zrekonstruované hřiště v areálu motolské nemocnice. Foto: NF Pink Bubble

Nadační fond Pink Bubble nadělil mladým pacientům hřiště a terapeutickou zahradu

Nadační fond Pink Bubble, který dlouhodobě pomáhá dětem, dospívajícím a mladým lidem, jimž život zkomplikovalo onkologické onemocnění, otevřel nedávno ve Fakultní nemocnici v Motole zrekonstruované hřiště a terapeutickou zahradu. Informovala o tom zakladatelka fondu Martina Šmuková.

Velkorysý areál v celkové investici 2,5 milionu korun slouží malým i velkým pacientům. „Děkujeme všem dárcům a partnerům, ať už jednotlivcům či firmám, za jejich neuvěřitelnou vstřícnost, empatii a solidaritu. Nesmírně si jejich štědré podpory a pomoci, bez níž by tato krásná zahrada s hřištěm nemohla vzniknout, vážíme,“ uvedla Šmuková.

Nadační fond terapeutickou zahradu s herními prvky ve FN Motol vybudoval již v roce 2014. Nápad vzešel z iniciativy tehdejšího primáře motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie Vladimíra Komrsky a myšlenkou navazuje na původní hřiště, jenž v 70. letech minulého století nechal pro své první pacienty vybudovat Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu a někdejší přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.

„Hřiště nyní znovu ožilo a může zase sloužit našim svěřencům, tentokrát nejen z naší, ale i z ostatních dětských klinik. Vyjadřuji upřímnou vděčnost Nadačnímu fondu Pink Bubble, který obnovení hřiště zajistil finančně i fyzicky, děkuji všem, kteří mají na tak bohulibém skutku podíl. Posiluje to ve mně víru a přesvědčení, že dobří lidé ještě žijí,“ neskrýval při otevření hřiště v roce 2014 radost profesor Koutecký.

Po téměř osmi letech, kdy na zahradě nabíraly síly stovky dětí, nastal čas na rekonstrukci a praktická vylepšení. Sluncem a velkou zátěží zničený trávník nahradila barevná plocha s herními prvky pro nejmenší děti.

Veselý obrazec s dráhou pro jízdu na odrážedlech a s plížícími se indiány, které lze vidět i z horních pater nemocnice, a přinášejí tak radost i dětem, jež zatím ven nemohou, vytvořil výtvarník Lukáš Urbánek.

Podařilo se vybudovat také odpočinkovou zónu a altánky, vysadit květiny, keře a stromy a rozsáhlé plochy areálu pokrýt travnatými koberci. Přibyly rovněž velké stínicí plachty, pítko, mlžítko, nové houpací hnízdo či stěny na kreslení.

Pozornost tvůrci věnovali také prostoru pro odrostlejší pacienty a zrealizovali pro ně zákoutí se zábavnými, nenáročnými aktivitami, jako je ping-pong, pétanque, jóga nebo fyzioterapeutické prvky na protažení celého těla.

„Dospělou“ část zahrady navrhla architektka Lenka Vyhnálková, která vytvořila i několik míst, kde se návštěvníci mohou jen tak natáhnout, schovat se s knížkou, nebo se naopak potkat s ostatními pacienty a zahrát si třeba karty, rozprostřít piknik nebo si jen posedět a popovídat.

 „Velice oceňuji, že naše nemocnice nyní pacientům a jejich rodinám může nabídnout takovýto mimořádný prostor, a věřím, že jim přinese potěšení a možnost alespoň na chvíli se odpoutat od jejich složité situace a trápení,“ uvedl při slavnostním otevření zahrady po rekonstrukci náměstek ředitele FN Motol Martin Holcát.

Terapeutická zahrada s hřištěm slouží hlavně dlouhodobě hospitalizovaným dětem a teenagerům. Nejen těm z onkologie, ale také z neurologie, pediatrie, ortopedie, pacientům na dialýze, po transplantacích, po úrazech i chronicky nemocným. Využít ji samozřejmě mohou i děti ošetřené ambulantně.

Fakultní nemocnicí v Motole ročně projde okolo 20 tisíc dětí z celé republiky. „Naším původním záměrem bylo vytvořit hřiště pro hematologické a onkologické pacienty, obrovsky nás ale těší, že zahrada slouží všem dětem v nemocnici, bez ohledu na diagnózu,“ sdělila Martina Šmuková.  

Během necelého měsíce provozu areál navštívily už stovky dětí a dospívajících a jejich rodičů i širších rodin, pro pár minut relaxace si sem chodí i lékaři a další zdravotníci či rehabilitovat tělesně hendikepovaní pacienti.

„Zahrada i hřiště jsou v nemocnici úžasným, velmi důležitým a potřebným místem,“ uvedla Lucie Šrámková, nynější přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.


Autor: Jan Puci

Přírodovědci z Univerzity Karlovy získali prestižní granty Evropské výzkumné rady

24. listopadu 2023 v 07:14

Dvě české přírodovědecké vědecké kapacity získaly Consolidator grant od Evropské výzkumné rady (ERC). Zooložka Mgr. Zuzana Musilová, Ph.D., a biolog Mgr. Matyáš Fendrych, Ph.D. (oba z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy) si nyní mohou za významnou finanční podporu, kterou z vědeckých grantů...

Chcete studovat na Univerzitě Karlově? Sedmnáct fakult se představí Na Karlovce

21. listopadu 2023 ve 14:27

V sobotu 25. listopadu se v budově Právnické fakulty na náměstí Curieových 7, Praha 1 od 9 do 16 hodin koná tradiční akce Na Karlovku, kde si lze udělat bližší představu o všech 17 fakultách Univerzity Karlovy. Pro příští akademický rok si mohou uchazeči zvolit z více než 600 studijních...

Předvánoční aukce v Arthouse Hejtmánek

20. listopadu 2023 v 10:49

Mimořádný velkoformátový obraz autora posledních československých bankovek Albína Brunovského s názvem Zahrada nabídne 7. prosince od 18 hodin večerní aukce v Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Dílo bylo součástí umělecké výzdoby bývalé československé ambasády ve Stockholmu, vyvolávat se bude od...

Nobelovku pro juniory získala Dominika Burešová

17. listopadu 2023 v 07:52

V prestižní soutěži The Global Undergraduate Awards 2023, které se přezdívá Nobelova cena pro juniory, byla mezi vítězi v kategorii matematiky a fyziky Dominika Burešová, studentka Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Se svou bakalářskou prací uspěla v konkurenci více než 2800 dalších studentů a...

Šéfkuchařky očima Pavla Maurera: Miluše Makó

14. listopadu 2023 v 16:03

O ženách v gastronomii se mluví mnohem méně než o mužích. A to mi vadí! Kde kdo na světě zná jména jako Jamie Oliver, Gordon Ramsay či Ferran Adriá (u nás pak určitě Zdeněk Pohlreich, jehož jméno ještě před jeho televizním show dokázal málokdo korektně vyslovit). Kdo však zná jména...

Další články
Nahoru