Dnes Sobota - zatazeno 16°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 17°C
Sobota 24. 9. 2022
Svátek má Jaromír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nadační fond Pink Bubble nadělil mladým pacientům hřiště a terapeutickou zahradu
Zrekonstruované hřiště v areálu motolské nemocnice. Foto: NF Pink Bubble

Nadační fond Pink Bubble nadělil mladým pacientům hřiště a terapeutickou zahradu

Nadační fond Pink Bubble, který dlouhodobě pomáhá dětem, dospívajícím a mladým lidem, jimž život zkomplikovalo onkologické onemocnění, otevřel nedávno ve Fakultní nemocnici v Motole zrekonstruované hřiště a terapeutickou zahradu. Informovala o tom zakladatelka fondu Martina Šmuková.

Velkorysý areál v celkové investici 2,5 milionu korun slouží malým i velkým pacientům. „Děkujeme všem dárcům a partnerům, ať už jednotlivcům či firmám, za jejich neuvěřitelnou vstřícnost, empatii a solidaritu. Nesmírně si jejich štědré podpory a pomoci, bez níž by tato krásná zahrada s hřištěm nemohla vzniknout, vážíme,“ uvedla Šmuková.

Nadační fond terapeutickou zahradu s herními prvky ve FN Motol vybudoval již v roce 2014. Nápad vzešel z iniciativy tehdejšího primáře motolské Kliniky dětské hematologie a onkologie Vladimíra Komrsky a myšlenkou navazuje na původní hřiště, jenž v 70. letech minulého století nechal pro své první pacienty vybudovat Josef Koutecký, zakladatel dětské onkologie v Československu a někdejší přednosta Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.

„Hřiště nyní znovu ožilo a může zase sloužit našim svěřencům, tentokrát nejen z naší, ale i z ostatních dětských klinik. Vyjadřuji upřímnou vděčnost Nadačnímu fondu Pink Bubble, který obnovení hřiště zajistil finančně i fyzicky, děkuji všem, kteří mají na tak bohulibém skutku podíl. Posiluje to ve mně víru a přesvědčení, že dobří lidé ještě žijí,“ neskrýval při otevření hřiště v roce 2014 radost profesor Koutecký.

Po téměř osmi letech, kdy na zahradě nabíraly síly stovky dětí, nastal čas na rekonstrukci a praktická vylepšení. Sluncem a velkou zátěží zničený trávník nahradila barevná plocha s herními prvky pro nejmenší děti.

Veselý obrazec s dráhou pro jízdu na odrážedlech a s plížícími se indiány, které lze vidět i z horních pater nemocnice, a přinášejí tak radost i dětem, jež zatím ven nemohou, vytvořil výtvarník Lukáš Urbánek.

Podařilo se vybudovat také odpočinkovou zónu a altánky, vysadit květiny, keře a stromy a rozsáhlé plochy areálu pokrýt travnatými koberci. Přibyly rovněž velké stínicí plachty, pítko, mlžítko, nové houpací hnízdo či stěny na kreslení.

Pozornost tvůrci věnovali také prostoru pro odrostlejší pacienty a zrealizovali pro ně zákoutí se zábavnými, nenáročnými aktivitami, jako je ping-pong, pétanque, jóga nebo fyzioterapeutické prvky na protažení celého těla.

„Dospělou“ část zahrady navrhla architektka Lenka Vyhnálková, která vytvořila i několik míst, kde se návštěvníci mohou jen tak natáhnout, schovat se s knížkou, nebo se naopak potkat s ostatními pacienty a zahrát si třeba karty, rozprostřít piknik nebo si jen posedět a popovídat.

 „Velice oceňuji, že naše nemocnice nyní pacientům a jejich rodinám může nabídnout takovýto mimořádný prostor, a věřím, že jim přinese potěšení a možnost alespoň na chvíli se odpoutat od jejich složité situace a trápení,“ uvedl při slavnostním otevření zahrady po rekonstrukci náměstek ředitele FN Motol Martin Holcát.

Terapeutická zahrada s hřištěm slouží hlavně dlouhodobě hospitalizovaným dětem a teenagerům. Nejen těm z onkologie, ale také z neurologie, pediatrie, ortopedie, pacientům na dialýze, po transplantacích, po úrazech i chronicky nemocným. Využít ji samozřejmě mohou i děti ošetřené ambulantně.

Fakultní nemocnicí v Motole ročně projde okolo 20 tisíc dětí z celé republiky. „Naším původním záměrem bylo vytvořit hřiště pro hematologické a onkologické pacienty, obrovsky nás ale těší, že zahrada slouží všem dětem v nemocnici, bez ohledu na diagnózu,“ sdělila Martina Šmuková.  

Během necelého měsíce provozu areál navštívily už stovky dětí a dospívajících a jejich rodičů i širších rodin, pro pár minut relaxace si sem chodí i lékaři a další zdravotníci či rehabilitovat tělesně hendikepovaní pacienti.

„Zahrada i hřiště jsou v nemocnici úžasným, velmi důležitým a potřebným místem,“ uvedla Lucie Šrámková, nynější přednostka Kliniky dětské hematologie a onkologie FN Motol.


Autor: Jan Puci

Nová pobytová služba pro dospělé s autismem

Včera v 11:40

Diakonie Praha ve spolupráci s hlavním městem slavnostně otevřela novou pobytovou sociální službu pro Pražany s těžší formou autismu, kteří potřebují individuální, intenzívní, a hlavně neustálou péči. Nový Domov Daniela ve Stodůlkách vznikl jako dostavba a sloužit bude od...

Pozor na záměnu plicních nemocí s postcovidovým syndromem, varují pneumologové

12. září 2022 v 11:08

Za potížemi s dýcháním nemusí být vždy postcovidový syndrom– varují plicní lékaři. Poslední dva roky jim do ordinací chodí pacienti, u nichž došlo k záměně vážné plicní choroby, jakou je například idiopatická plicní fibróza (IPF), za postcovidový syndrom. Člověka, který přijde k lékaři s potížemi...

Nepodceňujte prevenci, přijďte na Den zdraví s Prahou 4

5. září 2022 v 05:59

Na úterý 13. září připravila Praha 4 pro své obyvatele ve spolupráci s Fakultní Thomayerovou nemocnicí (FTN) tradiční Den zdraví. Od 11 do 18 hodin budou před OC Arkády Pankrác připraveny preventivní programy i vyšetření.

Koncert na podporu registru dárců kostní dřeně

3. září 2022 ve 12:35

Charitativní koncert pro nábor dobrovolných dárců kostní dřeně se ková v úterý 6. září na fotbalovém hřišti v Hornoměcholupské ulici. Nad akcí převzal záštitu starosta Prahy 15 Milan Wenzl (za ANO).

Další články
Nahoru