Dnes Čtvrtek - polojasno 10°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 18. 4. 2024
Svátek má Valérie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež na různých místech republiky. Sociální pracovníci v těchto zařízeních totiž poskytují služby dětem a mladistvým, u kterých je někdy potřeba další psychoterapeutické podpory. 

Na řadu dětí a dospívajících v posledních měsících dopadá složitá socioekonomické situace v rodinách. Mnozí z nich se dodnes těžko vyrovnávají s dlouhodobým přerušením sociálních vazeb během pandemie koronaviru. Nedostatek psychiatrů a psychologů pro děti a mladistvé v České republice tyto psychické potíže ještě prohlubuje a prodlužuje.

„Jsme proto velmi rádi, že se Nadace Kooperativy rozhodla reagovat na zhoršující se situaci a že pro oblast své podpory vybrali právě klienty a klientky nízkoprahových zařízení,“ vyslovuje své poděkování nadaci Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

„Prevence a podpora duševního zdraví je tématem našeho zájmu dlouhodobě. Vnímáme kritický nedostatek odborné pomoci pro děti. Vypsáním grantu chceme pomoci těm, pro které jsou často služby terapeutů nedostupné,“ vysvětluje Milan Medek, ředitel Nadace Kooperativy.

Finanční příspěvky z grantového řízení, které směřují do celkem 21 nízkoprahových zařízení po celé republice, umožní zajistit mladým klientům v dostatečné míře odbornou psychoterapeutickou péči. Zařízení mohou pro tuto oblast zajistit interního terapeuta nebo pro pravidelnou spolupráci využívat externisty. „Zkušenost řady nízkoprahových zařízení ukazuje, že v jejich regionech sice působí psychoterapeuti, mnoha z nich však zdravotní pojišťovny neproplácí jejich úkony. Prostředky z grantu nyní umožní nízkoprahovým klubům využívat pro své klienty i podporu od těch terapeutů a psychologů, kteří smlouvy se zdravotními pojišťovnami nemají,“ vysvětluje Martina Zikmundová. Musí však vždy jít o psychoterapeuty, kteří mají ukončený dlouhodobý sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik, a zkušenost z práce s dětmi. 

Uspěly kluby z Prahy, Příbrami, Karviné a dalších měst

Jedním z podpořených klubů bylo NZDM Pacifik provozované na Praze 14 Komunitním centrem Motýlek. To díky prostředkům z grantu rozšířilo svůj tým o dětského psychologa. „V posledních letech pozorujeme velký nárůst psychických problémů u sociálně znevýhodněných dětí a dospívajících, které nemají bezpečné a podpůrné rodinné zázemí.  Potřeby, které tyto děti mají, bohužel již přesahují možnosti psychosociální podpory, kterou jim poskytují sociální pracovníci našeho nízkoprahového klubu,“ uvedli v žádosti o podporu zástupci centra.

Mezi dalšími nízkoprahovými kluby, které uspěly s žádostí o podporu terapeutických služeb byly například kluby organizace PREVENT 99 provozované v Blatné a Vodňanech, karvinský klub Online provozovaný Slezskou diakonií, jihomoravské kluby Diecézní charity Brno Jihlavy, Tišnova a Znojma nebo NZDM Bedna Příbram a NZDM Pixla Plzeň provozované organizací Ponton, z.s. Jako častá témata, která se svými klienty řeší kluby uváděly úzkosti, stres, deprese, sebepoškozování, nárůst agresivního chování mezi dospívajícími, nestabilní rodinné prostředí, násilí ze strany rodičů i mezi nimi nebo různé druhy závislostí. 

Oblast podpory duševního zdraví dětí a mladistvých bude jedním z témat, kterým se budou nízkoprahové kluby věnovat při svých programech v rámci Týdne nízkoprahových klubů 2023. Ten se letos bude konat ve dnech 18.-22. září a kluby po celé republice se během něj otevřou veřejnosti, představí svou činnost, práci streetworkerů i to, jakým způsobem podporují mladé dospívající při řešení jejich aktuálních problémů.

Současná situace

Dle organizace Nevypusť Duši se odhaduje, že až 60 % mladistvých s depresivní poruchou a až 80 % mladistvých s úzkostnou poruchou se nedostane včasné pomoci. Mladí lidé často řeší své problémy sebepoškozováním nebo sebevraždou. Ve věku 15–19 let je v ČR hospitalizováno pro úmyslné sebepoškození nejvíce lidí ze všech věkových skupin. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi mladými lidmi. Čekací lhůty na odbornou pomoc jsou 4–6 měsíců a na celou Českou republiku je pouze 90 dětských klinických psychologů.


Autor: red

Praha 4: Zájemci si mohou vyzkoušet dobrovolnictví

Dnes ve 14:02

Ústav sociálních služeb v Praze 4 (ÚSS4) se v letošním roce zapojí do celorepublikových Dnů dobrovolnictví. Ve dnech 25. až 28. dubna si zájemci mohou vyzkoušet různé dobrovolnické aktivity a načerpat informace, jak se stát dobrovolníkem a jak se v dobrovolnictví neztratit. Máte chuť se do...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 17. týden

Dnes ve 12:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Garážový výprodej v Praze 6

Dnes v 09:59

V ulicích Polní, Na rovni, Štolbova a Na Okraji v Praze 6 se koná garážový výprodej. Přijďte si nakoupit, popovídat se sousedy a ochutnat domácí koláče, domácí limonádu, čaj nebo kávu.

Pálení Čarodějnic a stavění májky

Dnes v 09:33

Spolek za veselejší Střížkov a Praha 9 zvou na tradiční Pálení Čarodějnic a stavění májky v Parku Václavka. Masky čarodějnic a čarodějů vítány.

První městská část udělí pět Čestných občanství a dvě Ceny Prahy 1

Včera ve 23:33

Zastupitelstvo městské části Praha 1 schválilo udělení dvou Čestných občanství Prahy 1, a to starostovi jihofrancouzského města Nîmes Jeanu-Paulu Fournierovi a in memoriam muzikoložce Lence Hlávkové. Už dříve zastupitelé souhlasili s udělením Ceny Prahy 1 lékaři Jaroslavu Eliášovi a tanečnici,...

Pozvánka Prahy 4: Poslední adresa Antonína Šindeláře

Včera ve 14:34

V pátek 19. dubna ve 12 hodin si městská část Praha 4 připomene úspěšného stavitele a politika Antonína Šindeláře, kterého komunistický režim připravil o podnikání, majetek a nakonec i život. Na domě číslo 1664/1 v ulici Sdružení v Nuslích bude umístěna pamětní tabulka Poslední adresa. Bude...

Slavnostní umístění pamětních tabulek

Včera v 11:56

Praha 6 zve na slavnostní umístění pamětní tabulky Poslední adresa staviteli a účastníkovi III. odboje Jaroslavu Klabíkovi na domě v ulici Milady Horákové 115/107 v Praze 6 u příležitosti výročí jeho úmrtí.

Praha 1 poděkovala pracovníkům školství

Včera v 11:51

Muziky, tance, vybraných pochoutek i výhledů na historické centrum metropole si užívali účastníci plavby pro zaměstnance škol, kterou v pondělí 15. dubna zorganizovala radnice Prahy 1.

První jarní košt

Včera v 09:07

Vítání jara se sklenkou v ruce v sobotu 20. dubna na náplavce v Praze 2.

Praha 14 zahájila sběr věcí pro Swap

Včera v 08:33

Dnes začíná sběr oblečení a knih pro Swap, který proběhne 25. dubna před metrem Rajská zahrada v rámci Den Země a Reuse den Prahy 14.

Další články
Nahoru