Dnes Sobota - zatazeno 18°C
Zítra Neděle - skorojasno 18°C
Sobota 23. 9. 2023
Svátek má Berta
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Nadace Kooperativy podpořila v grantovém řízení terapeutické služby

V České republice je dlouhodobý nedostatek odborných pracovníků v oblasti duševního zdraví dětí a jeho prevence. Nadace pojišťovny Kooperativa proto ve spolupráci s Českou asociací streetwork podpořila prostřednictvím grantového řízení psychoterapeutické služby pro klienty 21 nízkoprahových zařízeních pro děti a mládež na různých místech republiky. Sociální pracovníci v těchto zařízeních totiž poskytují služby dětem a mladistvým, u kterých je někdy potřeba další psychoterapeutické podpory. 

Na řadu dětí a dospívajících v posledních měsících dopadá složitá socioekonomické situace v rodinách. Mnozí z nich se dodnes těžko vyrovnávají s dlouhodobým přerušením sociálních vazeb během pandemie koronaviru. Nedostatek psychiatrů a psychologů pro děti a mladistvé v České republice tyto psychické potíže ještě prohlubuje a prodlužuje.

„Jsme proto velmi rádi, že se Nadace Kooperativy rozhodla reagovat na zhoršující se situaci a že pro oblast své podpory vybrali právě klienty a klientky nízkoprahových zařízení,“ vyslovuje své poděkování nadaci Martina Zikmundová, ředitelka České asociace streetwork.

„Prevence a podpora duševního zdraví je tématem našeho zájmu dlouhodobě. Vnímáme kritický nedostatek odborné pomoci pro děti. Vypsáním grantu chceme pomoci těm, pro které jsou často služby terapeutů nedostupné,“ vysvětluje Milan Medek, ředitel Nadace Kooperativy.

Finanční příspěvky z grantového řízení, které směřují do celkem 21 nízkoprahových zařízení po celé republice, umožní zajistit mladým klientům v dostatečné míře odbornou psychoterapeutickou péči. Zařízení mohou pro tuto oblast zajistit interního terapeuta nebo pro pravidelnou spolupráci využívat externisty. „Zkušenost řady nízkoprahových zařízení ukazuje, že v jejich regionech sice působí psychoterapeuti, mnoha z nich však zdravotní pojišťovny neproplácí jejich úkony. Prostředky z grantu nyní umožní nízkoprahovým klubům využívat pro své klienty i podporu od těch terapeutů a psychologů, kteří smlouvy se zdravotními pojišťovnami nemají,“ vysvětluje Martina Zikmundová. Musí však vždy jít o psychoterapeuty, kteří mají ukončený dlouhodobý sebezkušenostní psychoterapeutický výcvik, a zkušenost z práce s dětmi. 

Uspěly kluby z Prahy, Příbrami, Karviné a dalších měst

Jedním z podpořených klubů bylo NZDM Pacifik provozované na Praze 14 Komunitním centrem Motýlek. To díky prostředkům z grantu rozšířilo svůj tým o dětského psychologa. „V posledních letech pozorujeme velký nárůst psychických problémů u sociálně znevýhodněných dětí a dospívajících, které nemají bezpečné a podpůrné rodinné zázemí.  Potřeby, které tyto děti mají, bohužel již přesahují možnosti psychosociální podpory, kterou jim poskytují sociální pracovníci našeho nízkoprahového klubu,“ uvedli v žádosti o podporu zástupci centra.

Mezi dalšími nízkoprahovými kluby, které uspěly s žádostí o podporu terapeutických služeb byly například kluby organizace PREVENT 99 provozované v Blatné a Vodňanech, karvinský klub Online provozovaný Slezskou diakonií, jihomoravské kluby Diecézní charity Brno Jihlavy, Tišnova a Znojma nebo NZDM Bedna Příbram a NZDM Pixla Plzeň provozované organizací Ponton, z.s. Jako častá témata, která se svými klienty řeší kluby uváděly úzkosti, stres, deprese, sebepoškozování, nárůst agresivního chování mezi dospívajícími, nestabilní rodinné prostředí, násilí ze strany rodičů i mezi nimi nebo různé druhy závislostí. 

Oblast podpory duševního zdraví dětí a mladistvých bude jedním z témat, kterým se budou nízkoprahové kluby věnovat při svých programech v rámci Týdne nízkoprahových klubů 2023. Ten se letos bude konat ve dnech 18.-22. září a kluby po celé republice se během něj otevřou veřejnosti, představí svou činnost, práci streetworkerů i to, jakým způsobem podporují mladé dospívající při řešení jejich aktuálních problémů.

Současná situace

Dle organizace Nevypusť Duši se odhaduje, že až 60 % mladistvých s depresivní poruchou a až 80 % mladistvých s úzkostnou poruchou se nedostane včasné pomoci. Mladí lidé často řeší své problémy sebepoškozováním nebo sebevraždou. Ve věku 15–19 let je v ČR hospitalizováno pro úmyslné sebepoškození nejvíce lidí ze všech věkových skupin. Sebevražda je druhou nejčastější příčinou úmrtí mezi mladými lidmi. Čekací lhůty na odbornou pomoc jsou 4–6 měsíců a na celou Českou republiku je pouze 90 dětských klinických psychologů.


Autor: red

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Včera ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Včera ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Včera v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Včera v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Včera v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Včera v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Včera v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

21. září 2023 v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

21. září 2023 v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

21. září 2023 v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

21. září 2023 v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

21. září 2023 v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

21. září 2023 v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru