Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský život

Nadace Kooperativy podpořila pilotní projekt Pátý stupeň

Nadace Kooperativy podpořila pilotní projekt organizace Asistence, která pomáhá lidem s postižením žít svobodný a plnohodnotný život podle svých představ. Pěti lidem s těžkým tělesným postižením uhradila Nadace Kooperativy náklady na osobní asistenci v takovém rozsahu, v jakém ji opravdu potřebují, nad rámec stávajícího příspěvku na péči. Ten v současné výši nedokáže pokrýt ani jejich základní potřeby. Sociologická studie, kterou v úterý 16. května, Asistence zveřejnila, popisuje dopady pilotního projektu na životy jeho účastníků, jejich rodin i práci jejich asistentů. Podle studie využívali účastníci projektu osobní asistenci v průměru 12 hodin denně, což je více než dvojnásobek počtu hodin, které využívali před zahájením projektu, aby mohli svobodně žít.

Současný příspěvek na péči v nejvyšším, čtvrtém stupni závislosti, který činí 19 200 korun, pokrývá lidem s postižením pomoc pouze na necelých 5 hodin denně. To vystačí maximálně na nejnutnější úkony během dne – vstávání, uléhání, přesun z lůžka na vozík, osobní hygienu, oblékání, svlékání, stravování. Na řadu běžných činností zajišťujících základní potřeby se už ale nedostane. „Projekt Pátý stupeň ukázal, že pokud lidé s postižením mají dostatečnou podporu, tak se kvalita jejich života zásadně zvyšuje,“ popisuje Erik Čipera, ředitel Asistence, o.p.s.

S asistencí v potřebném rozsahu přestávají prožívat permanentní stres a obavy, že si nestihnou zajistit ani to nejzákladnější. Přináší jim to svobodu v tak elementárních potřebách jako je napít se nebo dojít si na toaletu, když to zrovna potřebují. Konečně se mohou i spontánně rozhodovat o tom, co a jak udělají. Navíc se snižuje tlak na to, aby část asistence zajišťovaly jejich rodiny a mohou tak se svými rodiči udržovat vztahy, které nejsou zatížené dlouhodobě neudržitelnou péčí o již dospělé děti.

Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, která za vládu studii převzala, podpořila nutnost změny těmito slovy: „Z vlastní zkušenosti s prací s lidmi s postižením vím, že nedostatek osobní asistence je dosud dluhem naší společnosti vůči tisícům lidí, kteří nemají zajištěnou podporu v rozsahu, který by jim umožňoval svobodně žít. Lidé s postižením se na mě obrací, že jejich práva vyplývající z Úmluvy OSN i české legislativy nejsou naplňována. Věřím proto, že závěry studie zohlední MPSV v nejbližší úpravě zákona o sociálních službách.” 

Nadace Kooperativy je dlouhodobým partnerem Asistence, o.p.s. „Považujeme za důležité umožnit důstojně žít i lidem s těžkým zdravotním postižením. Asistence to dělá nejen formou terénní pomoci osobních asistentů, ale i akcentem na potřebné systémové změny. Individualizovanou formu podpory pro lidi s postižením považujeme za krok, který je nezbytné učinit a rádi v tom Asistenci podporujeme”, vysvětluje důvody podpory projektu ředitel nadace Milan Medek. 

Studie podrobně a na konkrétních příkladech ukazuje, co se při navýšení rozsahu osobní asistence změnilo. „Přes den jsem se mohl věnovat různorodým aktivitám a ne jen koukat před sebe v prázdném bytě. Konečně jsem se mohl cítit bezpečně i v noci díky asistentům, kteří mě pravidelně polohovali. Nedocházelo tak ke vzniku proleženin, které mi působí vážné problémy. Mohl jsem se více zaměřit na péči o vlastní zdraví,“ uvádí Michal Novotný, jeden z účastníků projektu. 

„Dostupnější a rozsáhlejší osobní asistence klientům přinesla mnohem větší míru svobody v tom nejpraktičtějším smyslu. Mohli si kdykoliv svléct bundu, aby jim nebylo horko. Napít se, když měli žízeň. Dojít si na toaletu a nečekat další tři hodiny, než budou s asistentem nebo asistentkou,“ popisuje praktické dopady individualizované podpory autor výzkumné zprávy Jan Paleček ze spolku TUDYTAM.

Studii s výsledky a zkušenostmi z ročního projektu zpřístupní Asistence veřejnosti, státní správě i odborníkům. I nadále bude usilovat, aby Ministerstvo práce a sociálních věcí zavedlo pátý, individualizovaný stupeň příspěvku na péči. Další iniciativou je připravovaná konference “Jak umožnit lidem s postižením svobodně žít”, která se uskuteční 25.5. v Poslanecké sněmovně.  Promluví na ní například ředitelka Independent Living Institute Jamie Bolling ze Švédska, kde je individualizovaný systém pomoci lidem s postižením již řadu let realitou.

Celou studii dopadů projektu Pátý stupeň „Konečně normální život“ si můžete stáhnout na www.asistence.org/studie, stránka projektu: www.patystupen.cz


Autor: Cen

Praha 6: Červen v Letním kině

Dnes ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

Dnes v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

Včera ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

Včera ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Červnové letní kino v Kasárnách Karlín

26. května 2023 v 08:51

Letní kino se znovu vrací do Kasáren Karlín. Startuje už ve čtvrtek 1. června projekcí populárního českého filmu Obecná škola. Červnový program láká celkem na sedm projekcí, od prověřených filmových klasik až po aktuální hity.

Další články
Nahoru