Dnes Čtvrtek - jasno 10°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Nadace Kooperativy podpořila pilotní projekt Pátý stupeň

Nadace Kooperativy podpořila pilotní projekt organizace Asistence, která pomáhá lidem s postižením žít svobodný a plnohodnotný život podle svých představ. Pěti lidem s těžkým tělesným postižením uhradila Nadace Kooperativy náklady na osobní asistenci v takovém rozsahu, v jakém ji opravdu potřebují, nad rámec stávajícího příspěvku na péči. Ten v současné výši nedokáže pokrýt ani jejich základní potřeby. Sociologická studie, kterou v úterý 16. května, Asistence zveřejnila, popisuje dopady pilotního projektu na životy jeho účastníků, jejich rodin i práci jejich asistentů. Podle studie využívali účastníci projektu osobní asistenci v průměru 12 hodin denně, což je více než dvojnásobek počtu hodin, které využívali před zahájením projektu, aby mohli svobodně žít.

Současný příspěvek na péči v nejvyšším, čtvrtém stupni závislosti, který činí 19 200 korun, pokrývá lidem s postižením pomoc pouze na necelých 5 hodin denně. To vystačí maximálně na nejnutnější úkony během dne – vstávání, uléhání, přesun z lůžka na vozík, osobní hygienu, oblékání, svlékání, stravování. Na řadu běžných činností zajišťujících základní potřeby se už ale nedostane. „Projekt Pátý stupeň ukázal, že pokud lidé s postižením mají dostatečnou podporu, tak se kvalita jejich života zásadně zvyšuje,“ popisuje Erik Čipera, ředitel Asistence, o.p.s.

S asistencí v potřebném rozsahu přestávají prožívat permanentní stres a obavy, že si nestihnou zajistit ani to nejzákladnější. Přináší jim to svobodu v tak elementárních potřebách jako je napít se nebo dojít si na toaletu, když to zrovna potřebují. Konečně se mohou i spontánně rozhodovat o tom, co a jak udělají. Navíc se snižuje tlak na to, aby část asistence zajišťovaly jejich rodiny a mohou tak se svými rodiči udržovat vztahy, které nejsou zatížené dlouhodobě neudržitelnou péčí o již dospělé děti.

Klára Šimáčková Laurenčíková, vládní zmocněnkyně pro lidská práva, která za vládu studii převzala, podpořila nutnost změny těmito slovy: „Z vlastní zkušenosti s prací s lidmi s postižením vím, že nedostatek osobní asistence je dosud dluhem naší společnosti vůči tisícům lidí, kteří nemají zajištěnou podporu v rozsahu, který by jim umožňoval svobodně žít. Lidé s postižením se na mě obrací, že jejich práva vyplývající z Úmluvy OSN i české legislativy nejsou naplňována. Věřím proto, že závěry studie zohlední MPSV v nejbližší úpravě zákona o sociálních službách.” 

Nadace Kooperativy je dlouhodobým partnerem Asistence, o.p.s. „Považujeme za důležité umožnit důstojně žít i lidem s těžkým zdravotním postižením. Asistence to dělá nejen formou terénní pomoci osobních asistentů, ale i akcentem na potřebné systémové změny. Individualizovanou formu podpory pro lidi s postižením považujeme za krok, který je nezbytné učinit a rádi v tom Asistenci podporujeme”, vysvětluje důvody podpory projektu ředitel nadace Milan Medek. 

Studie podrobně a na konkrétních příkladech ukazuje, co se při navýšení rozsahu osobní asistence změnilo. „Přes den jsem se mohl věnovat různorodým aktivitám a ne jen koukat před sebe v prázdném bytě. Konečně jsem se mohl cítit bezpečně i v noci díky asistentům, kteří mě pravidelně polohovali. Nedocházelo tak ke vzniku proleženin, které mi působí vážné problémy. Mohl jsem se více zaměřit na péči o vlastní zdraví,“ uvádí Michal Novotný, jeden z účastníků projektu. 

„Dostupnější a rozsáhlejší osobní asistence klientům přinesla mnohem větší míru svobody v tom nejpraktičtějším smyslu. Mohli si kdykoliv svléct bundu, aby jim nebylo horko. Napít se, když měli žízeň. Dojít si na toaletu a nečekat další tři hodiny, než budou s asistentem nebo asistentkou,“ popisuje praktické dopady individualizované podpory autor výzkumné zprávy Jan Paleček ze spolku TUDYTAM.

Studii s výsledky a zkušenostmi z ročního projektu zpřístupní Asistence veřejnosti, státní správě i odborníkům. I nadále bude usilovat, aby Ministerstvo práce a sociálních věcí zavedlo pátý, individualizovaný stupeň příspěvku na péči. Další iniciativou je připravovaná konference “Jak umožnit lidem s postižením svobodně žít”, která se uskuteční 25.5. v Poslanecké sněmovně.  Promluví na ní například ředitelka Independent Living Institute Jamie Bolling ze Švédska, kde je individualizovaný systém pomoci lidem s postižením již řadu let realitou.

Celou studii dopadů projektu Pátý stupeň „Konečně normální život“ si můžete stáhnout na www.asistence.org/studie, stránka projektu: www.patystupen.cz


Autor: Cen

Dyzajn market Máj

Včera v 15:48

Dyzajn market Máj se koná 18. a 19. května na Výstavišti v Holešovicích, oba dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

Včera ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Včera v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Včera v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Včera v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

23. dubna 2024 v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Jarní Karlínský street food festival

23. dubna 2024 ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Návrhy designérů na Viadukt Karlín najdete na výstavě

23. dubna 2024 v 08:39

Výstava všech návrhů nové identity Viaduktu Karlín nabídne všech 78 návrhů od designérů a designérek.

Street food + Amerika na Smíchovské náplavce

23. dubna 2024 v 08:26

Projíst se Amerikou křížem krážem můžete 27. dubna na Smíchovské náplavce. Cesta povede od šťavnatých burgerů, hot dogu či corndogu, trhaného vepřového, přes mac´n´cheese, mexické tacos, empanadas, argentinské steaky až po pikantní kuřecí křídla.

Dny dobrovolnictví 2024

23. dubna 2024 v 07:10

Česká republika se chystá na událost, která na konci dubna propojí dvanáct krajů, stovky organizací a tisíce lidí ve prospěch společného dobra. Součástí bude i Praha 4, která dobrovolnictví dlouhodobě podporuje. Dny dobrovolnictví proběhnou ve dnech 25. – 28. dubna a jejich součástí bude...

Evakuace na kole a retro peloton

23. dubna 2024 v 07:03

Praha 13 zve na 18. ročník akce Evakuace na kole. Akce je určena pro širokou veřejnost. Každý účastník dostane mapu s vyznačenou trasou. Trať vede převážně rovinatým terénem.

Další články
Nahoru