Dnes Pátek - obcasny-dest 17°C
Zítra Sobota - prehanky-dest 13°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Pražský život

Nadace Kateryny Biloruské představila sbírku terapeutických audio pohádek

Kateryna Biloruska Foundation a ukrajinská dětská spisovatelka Tanya Stus představily 4. března v Praze první ukrajinskou sbírku terapeutických audio pohádek pro děti Tajné příběhy malých a velkých vítězství.

Nadace Kateryny Biloruské uspořádala za podpory Velvyslanectví Ukrajiny v České republice otevřené setkání s ukrajinskou komunitou v Praze a představila jeden z projektů Programu duševního zdraví. Nadace iniciovala a sponzorovala vznik první sbírky dětských terapeutických audio pohádek v ukrajinském jazyce Tajné příběhy malých a velkých vítězství.

„Jsem nesmírně vděčný organizátorům této prezentace, Nadaci Kateryny Běloruské a autorce této nádherné knihy, protože nám dává příležitost přinést dobro a světlo našim malým dětem, které bohužel nemohou zůstat na Ukrajině kvůli ruskému agresorovi. Knihy, jako je tato, jim dávají možnost cítit se jako doma, poznat naši kulturu, naučit se náš jazyk, přinášet světlo a dobro. A také cítit se součástí našeho ukrajinského národa, našeho velkého ukrajinského lidu, přestože nyní nemohou být na Ukrajině. To jim dává naději, že se po našem společném vítězství vrátí na Ukrajinu, znovu se začlení do naší společnosti a pomohou nám všem obnovit naši zemi. Děti jsou naše budoucnost. A knihy, jako je tato, nám umožňují budovat lepší budoucnost a pomáhají dětem cítit se součástí ukrajinského národa,“ řekl chargé d'affaires Ukrajiny v České republice Vitalij Usatyj.

Ukrajina a její obyvatelé v současné době procházejí těžkou zkouškou. Moderní společnost naštěstí nemá válečné zkušenosti, a proto nemá ani hotová řešení a nástroje, které by dětem pomohly zvládnout takovou psychickou zátěž. Proto je dnes nesmírně důležitá tvorba terapeutických produktů a jejich dostupnost. Tento projekt je zaměřen na podporu dětí postižených ruskou agresí. Navíc je to pro ně jen jeden z terapeutických projektů v rámci komplexního programu duševního zdraví Nadace Kateryny Biloruské.

„V roce 2022 jsme audioknihu představili na Ukrajině a v Polsku. Dnes ji představujeme v České republice. Ve všech těchto zemích žije nejvíce vnitřně vysídlených osob z Ukrajiny, většinou matek s dětmi. Podle údajů Ministerstva vnitra ČR bylo od 24. února 2022 vydáno více než 480 000 dočasných ochranných víz pro ukrajinské uprchlíky. Přestože se mnoho Ukrajinců vrátilo do vlasti nebo se přestěhovalo do jiných zemí, stále zde žije asi 300 000 lidí. Projekt audiopříběhů nebyl v rámci Programu duševního zdraví jediný, ale jeden z klíčových, a je dostupný všem bez ohledu na to, kde se posluchač nachází. Jeho cílem je pomoci dětem a jejich rodičům přežít traumatickou zkušenost války. Takových dětí je bohužel hodně. Pro nadaci jako iniciátora projektu bylo důležitým úkolem, aby byl účinný a dostupný,“ okomentovala Kateryna Biloruska, zakladatelka charitativní nadace.

Cílem akce je upozornit na problémy dětí vysídlených osob z Ukrajiny
Velmi potřebují vzdělávací a psychologickou podporu, obnovení pocitu bezpečí a komunikaci s ostatními dětmi, které mluví stejným jazykem a jsou nositeli stejné kultury.

Tanya Stus, autorka audioknihy, vypráví dětem o složitých problémech, které zažívaly během války. Každý z deseti příběhů jemně vysvětluje zásadní a někdy znepokojivá a bolestivá témata. Na každý příběh pečlivě dohlížela Svitlana Roiz, dětská rodinná psycholožka a spisovatelka, která se specializuje na vztahy mezi rodiči a dětmi. Ilustrátorkou knihy je Marta Košulinska. Hlasem projektu je známá ukrajinská zpěvačka Aljoša (Olena Topolja).

„V těchto příbězích může mnoho lidí poznat sebe, své blízké, přátele, slavné i vzdálené hrdiny-válečníky ze zpráv, a dokonce i své vlastní zkušenosti. Celá země prožívá období, kdy se zmatek mění v sílu, bolest v uzdravení a ztráty v zisky. Tajné příběhy jsou pro děti nástrojem, jak projít stejnou proměnou,“ zdůraznila dětská spisovatelka Tanya Stus.

Během setkání spisovatelka Táňa Stusová přečetla dětem pohádku podle skutečného příběhu o ukrajinském vojákovi, který je příkladem odvahy, hrdinství a touhy po životě. Byla to skutečná cesta, která uzdravuje a přináší proměňující zážitek všem zúčastněným. Posluchači byli fascinováni autorčiným čtením a pocítili sílu terapeutického účinku pohádek. Akce vytvořila kouzelnou atmosféru jednoty mezi dětmi a dospělými, protože samotná sbírka se má stát návodem k uzdravení našich společných traumatických zážitků.

Audioknihu si můžete zdarma poslechnout na platformě ABUK (http://abuk.com.ua/catalog/books/1324?web=1) a také v audio sekci aplikace MEGOGO (https://megooo.app.link/e1Eh3YyYbub) pro chytré telefony se systémy iOS a Android a pro automobily vybavené Android Auto nebo Apple CarPlay.


Autor: TZ, red

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

Včera ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 13. týden

Včera v 19:30

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6: Oslavy Velikonoc v Písecké bráně

Včera v 19:13

Tradiční oslavy Velikonoc v Písecké bráně v Praze 6 začínají v neděli 26. března ve 14 hodin. Vystoupí dětský soubor Sedmihlásek, bude se upalovat Morana, uvidíte výstavu fotografií a těšte se na Velikonoční rej.

Pražský festival piva představí 50 pivovarů

Včera v 11:09

Ve dnech 31. března a 1. dubna se v areálu Pražské tržnice v Holešovicích v hale 13 a v přilehlém okolí koná Pražský festival piva.

Den Země Prahy 14: Městská část chystá bohatý program

22. března 2023 v 10:07

Hry, soutěže i poučení a bohatý doprovodný program v podobě nejrůznějších vystoupení. To všechno vás čeká ve čtvrtek 20. dubna na Dni Země Prahy 14 na prostranství u stanice metra Rajská zahrada.

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Zoo Praha zahájí v sobotu hlavní sezónu

22. března 2023 v 09:12

V sobotu 25. března zahájí Zoo Praha svou 92. hlavní sezónu. Slavnostní program začne v 11 hodin na terase Vzdělávacího centra.

Vtípečky se zelím a vodní dýmky

22. března 2023 v 08:59

Spojení humoru a vodních dýmek nabízí akce komediální skupiny Vtípečky se zelím, která se koná v sobotu 25. března od 20 hodin v pražském podniku Mopra Lounge & Bar. Do shisha baru zavítá celkem šest neokoukaných tváří českého stand upu – Lukáš Kaňka, Jiří Štraub, Zdeněk Hruška, Ondřej Cabal,...

Čarodějnice Prahy 14

22. března 2023 v 06:44

V Parku U Čeňku se v neděli 30. dubna od 14 do 22 hodin budou pálit čarodějnice. Pro děti jsou připraveny malování na obličej a skákací loď, dospělí se mohou těšit na Pavla Čadka a ve 21 hodin vystoupí VOXEL. Na místě budou čtyři ohniště na opékání buřtů. Vstup je...

Další články
Nahoru