Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

Nadace Kateryny Biloruské představila sbírku terapeutických audio pohádek

Kateryna Biloruska Foundation a ukrajinská dětská spisovatelka Tanya Stus představily 4. března v Praze první ukrajinskou sbírku terapeutických audio pohádek pro děti Tajné příběhy malých a velkých vítězství.

Nadace Kateryny Biloruské uspořádala za podpory Velvyslanectví Ukrajiny v České republice otevřené setkání s ukrajinskou komunitou v Praze a představila jeden z projektů Programu duševního zdraví. Nadace iniciovala a sponzorovala vznik první sbírky dětských terapeutických audio pohádek v ukrajinském jazyce Tajné příběhy malých a velkých vítězství.

„Jsem nesmírně vděčný organizátorům této prezentace, Nadaci Kateryny Běloruské a autorce této nádherné knihy, protože nám dává příležitost přinést dobro a světlo našim malým dětem, které bohužel nemohou zůstat na Ukrajině kvůli ruskému agresorovi. Knihy, jako je tato, jim dávají možnost cítit se jako doma, poznat naši kulturu, naučit se náš jazyk, přinášet světlo a dobro. A také cítit se součástí našeho ukrajinského národa, našeho velkého ukrajinského lidu, přestože nyní nemohou být na Ukrajině. To jim dává naději, že se po našem společném vítězství vrátí na Ukrajinu, znovu se začlení do naší společnosti a pomohou nám všem obnovit naši zemi. Děti jsou naše budoucnost. A knihy, jako je tato, nám umožňují budovat lepší budoucnost a pomáhají dětem cítit se součástí ukrajinského národa,“ řekl chargé d'affaires Ukrajiny v České republice Vitalij Usatyj.

Ukrajina a její obyvatelé v současné době procházejí těžkou zkouškou. Moderní společnost naštěstí nemá válečné zkušenosti, a proto nemá ani hotová řešení a nástroje, které by dětem pomohly zvládnout takovou psychickou zátěž. Proto je dnes nesmírně důležitá tvorba terapeutických produktů a jejich dostupnost. Tento projekt je zaměřen na podporu dětí postižených ruskou agresí. Navíc je to pro ně jen jeden z terapeutických projektů v rámci komplexního programu duševního zdraví Nadace Kateryny Biloruské.

„V roce 2022 jsme audioknihu představili na Ukrajině a v Polsku. Dnes ji představujeme v České republice. Ve všech těchto zemích žije nejvíce vnitřně vysídlených osob z Ukrajiny, většinou matek s dětmi. Podle údajů Ministerstva vnitra ČR bylo od 24. února 2022 vydáno více než 480 000 dočasných ochranných víz pro ukrajinské uprchlíky. Přestože se mnoho Ukrajinců vrátilo do vlasti nebo se přestěhovalo do jiných zemí, stále zde žije asi 300 000 lidí. Projekt audiopříběhů nebyl v rámci Programu duševního zdraví jediný, ale jeden z klíčových, a je dostupný všem bez ohledu na to, kde se posluchač nachází. Jeho cílem je pomoci dětem a jejich rodičům přežít traumatickou zkušenost války. Takových dětí je bohužel hodně. Pro nadaci jako iniciátora projektu bylo důležitým úkolem, aby byl účinný a dostupný,“ okomentovala Kateryna Biloruska, zakladatelka charitativní nadace.

Cílem akce je upozornit na problémy dětí vysídlených osob z Ukrajiny
Velmi potřebují vzdělávací a psychologickou podporu, obnovení pocitu bezpečí a komunikaci s ostatními dětmi, které mluví stejným jazykem a jsou nositeli stejné kultury.

Tanya Stus, autorka audioknihy, vypráví dětem o složitých problémech, které zažívaly během války. Každý z deseti příběhů jemně vysvětluje zásadní a někdy znepokojivá a bolestivá témata. Na každý příběh pečlivě dohlížela Svitlana Roiz, dětská rodinná psycholožka a spisovatelka, která se specializuje na vztahy mezi rodiči a dětmi. Ilustrátorkou knihy je Marta Košulinska. Hlasem projektu je známá ukrajinská zpěvačka Aljoša (Olena Topolja).

„V těchto příbězích může mnoho lidí poznat sebe, své blízké, přátele, slavné i vzdálené hrdiny-válečníky ze zpráv, a dokonce i své vlastní zkušenosti. Celá země prožívá období, kdy se zmatek mění v sílu, bolest v uzdravení a ztráty v zisky. Tajné příběhy jsou pro děti nástrojem, jak projít stejnou proměnou,“ zdůraznila dětská spisovatelka Tanya Stus.

Během setkání spisovatelka Táňa Stusová přečetla dětem pohádku podle skutečného příběhu o ukrajinském vojákovi, který je příkladem odvahy, hrdinství a touhy po životě. Byla to skutečná cesta, která uzdravuje a přináší proměňující zážitek všem zúčastněným. Posluchači byli fascinováni autorčiným čtením a pocítili sílu terapeutického účinku pohádek. Akce vytvořila kouzelnou atmosféru jednoty mezi dětmi a dospělými, protože samotná sbírka se má stát návodem k uzdravení našich společných traumatických zážitků.

Audioknihu si můžete zdarma poslechnout na platformě ABUK (http://abuk.com.ua/catalog/books/1324?web=1) a také v audio sekci aplikace MEGOGO (https://megooo.app.link/e1Eh3YyYbub) pro chytré telefony se systémy iOS a Android a pro automobily vybavené Android Auto nebo Apple CarPlay.


Autor: TZ, red

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

Včera v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

Včera v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

Včera v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Radnice Prahy 13 vypsala výběrová řízení na další pracovní pozice

21. února 2024 v 15:18

Úřad MČ Praha 13 vypsal výběrová řízení na několik pozic. Informoval o tom na sociálních sítích.  

Praha 2 pomáhá s bydlením mladým rodinám, samoživitelům i sociálně potřebným

21. února 2024 v 10:58

Nová Pravidla sociální bytové politiky radnice Praha 2 reagují jak na vývoj situace na trhu s bydlením, tak i na změny v sociální politice. Cílí zejména na případy, kde selhává či nedostačuje státní podpora. Adresná a sociálně citlivá podpora se tak dostane těm, kteří ji opravdu potřebují,...

Praha 14: Přihlaste se na festival Antifetfest 2024

21. února 2024 v 08:18

Další ročník soutěžního festivalu Antifetfest je již tradiční přehlídkou žákovských a studentských filmů, které se zaměřují na palčivá témata dnešní doby – kriminalitu, drogy, šikanu, domácí násilí, záškoláctví a další patologické jevy.

Další články
Nahoru