Dnes Úterý - zatazeno 11°C
Zítra Středa - polojasno 11°C
Úterý 16. 4. 2024
Svátek má Irena
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Nad Prahou přeletí pětice stíhaček, připomenou výročí vstupu ČR do NATO
Stíhací letouny. Foto: Armáda ČR

Nad Prahou přeletí pětice stíhaček, připomenou výročí vstupu ČR do NATO

Lidé se v Praze mohou v úterý 12. března těšit na podívanou na obloze. Při příležitosti oslav 25. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance v úterý v 10:30 hodin přeletí nad Prahou šest letounů. Tři stíhací letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav, dva Eurofightery Typhoon a dopravní letoun Airbus A-400MS Atlas ze Spolkové republiky Německo poletí ve dvou formacích těsně za sebou.  

Letouny se nejprve setkají v prostoru jižně od Zvíkova, kde utvoří formace, a pak společně budou pokračovat směrem na Prahu podél toku Vltavy. Mezinárodní průlet aliančních letounů Allied Defender 2024 nad Prahou má symbolicky připomenout naše členství v NATO.   

Smyslem průletu je symbolicky připomenout čtvrtstoletí úspěšné spolupráce mezi českým a německým letectvem na společné ostraze vzdušného prostoru v podobě integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany států Severoatlantické aliance (NATINAMDS), který je jedním z hlavních úkolů a příspěvků České republiky do kolektivní obrany Aliance. 

Velitelství systému NATINAMDS pro severní Evropu je v německém Uedemu. České letectvo se stalo jeho aktivní součástí hned dnem vstupu České republiky do NATO 12. března 1999.  

Nad Karlovým mostem v 10:30 hodin  

Průlet letounů má hned několik poprvé. Poprvé se tyto letouny potkají v takto společně utvořených formacích. Poprvé to bude i pro pilota kapitána Ondřeje Španka, display pilota z čáslavské základny, který celou skupinu povede.  

Skupina letounů se seřadí v pracovním prostoru (LKTRA77) nad jižními Čechami, který v 10:20 hodin opustí směrem na sever, kde bude následně k vidění nad místy Orlík v 10:21 hodin, Slapy-Měřín v 10:26 hodin a na jižním okraji Prahy se objeví okolo 10:28 hodin. 

Letouny pak zamíří nad centrum a nad Karlovým mostem proletí první formace tří letounů v 10:30 hodin ve výšce přibližně 200 metrů nad terénem. Druhá formace tří letounů proletí do minuty poté.  

„Pro stanovení výšky pro průlet nad Prahou jsme museli vzít v potaz terénní členitost Prahy a rovněž hlukovou zátěž. Proto nevyužíváme minimální povolenou výšku, ale volíme takovou, aby byl průlet bezpečný, ale zároveň atraktivní,“ vysvětlil podplukovník Michal Daněk z velitelství vzdušných sil, který měl na starosti navigační přípravu průletu a koordinaci s německými piloty.  

Po průletu nad Prahou obě formace zatočí směr východ a po koordinaci s vojenskými řídícími z letiště Praha-Kbely se vrátí na domovské základny s výjimkou německého A-400MS, který přistane na letišti Václava Havla. Skupinu letounů bude možné sledovat v aplikaci ADS-B PLANE TRACKER.  

Připomínka ochrany vzdušného prostoru 

Příprava samotného průletu nebyla jednoduchá. Bylo nutné zvážit sebemenší detaily, počínaje jeho trasou, hlukovým zatížením nebo například koordinací s řídícími letového provozu na letišti Praha-Ruzyně. Rovněž bylo nutné získat letové povolení do zakázaného prostoru kolem Pražského hradu.  

„V současnosti je velmi obtížné domluvit se spojenci průlety větších formací, protože jsou státy intenzivně zapojeny do plnění operačních úkolů na východním křídle. Proto je nutné zde vyzdvihnout přístup německých kolegů, kteří, tak jak je jejich zvykem, naši akci opět v maximální míře podpořili,“ uvedl plukovník Michal Kudyn z odboru bojové přípravy velitelství vzdušných sil.  

„Pevně věříme, že přelet letounů bude nejen připomínkou toho, že jsme tady k ochraně našeho vzdušného prostoru 24/7, ale také, že půjde o zajímavou podívanou. Doufáme, že nás lidé budou na obloze hledat a že nám bude přát počasí, které je nezbytnou podmínkou provedení průletu Allied Defender,“ vzkazuje kapitán Španko.


Autor: red

Dotační program podpoří inovační akce

Včera v 08:07

Rada hl. m. Prahy minulý týden schválila Program na podporu akcí v oblasti inovací v hlavním městě pro rok 2024. Program spouští město s cílem poskytovat podporu inovačním akcím systematicky a předvídatelně. K financování akcí z tohoto programu Praha pro rok 2024 vyčlenila...

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

14. dubna 2024 v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

13. dubna 2024 v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Další články
Nahoru