dnes
Středa - jasno
29°C
zítra
Čtvrtek - skorojasno
30°C
pozítří
Pátek - bourky
26°C
Nad objevem učitele si lámou hlavu badatelé, některé teorie již vyloučili. Záhadná lokalita láká k návštěvě
Jedna z kamenných řad nedaleko Kounova. Foto(4x): Jan Puci

Nad objevem učitele si lámou hlavu badatelé, některé teorie již vyloučili. Záhadná lokalita láká k návštěvě

V přírodním parku park Džbán na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje je řada zajímavých míst stojících za návštěvu. Největším lákadlem jsou Kounovské kamenné řady. O vysvětlení jejich původu snaží generace badatelů, záhada však nadále odolává svému rozluštění.

kounovska-kamenna-rada-clanek-1 Na náhorní plošině Rovina nad Kounovem se na katastru obce Domoušice nachází v lese 14 neúplných rovnoběžných řad, sestavených z více než dvou tisíc neopracovaných křemencových kamenů. Vedou od severu k jihu. Vzdálenost mezi nimi je od 11 do 18 metrů, délka samotných řad je od 50 do 350 metrů.

Kounovské kamenné řady objevil v roce 1934 kounovský učitel Antonín Patejdl. Upozornil na to úředníky a po vlastním zkoumání a měření publikoval odborný článek, ve kterém řady označil za „jedinečnou prehistorickou stavbu nejen u nás, nýbrž v celé střední Evropě“. Přišel s domněnkou, že původ úkazu by mohl mít souvislost s haštalským hradištěm, které se rozprostíralo nedaleko.

Svým materiálem se mu podařilo probudit zájem odborné veřejnosti. Již o dva roky později provedli na místě výzkum muzejníci ze Žatce. Při vykopávkách zjistili, že v lůžkách pod jednotlivými kameny jsou menší kusy horniny. Z toho bylo patrné, že za vznikem řad stojí lidská činnost. Kdy a proč sem byly kameny umístěny, již určit nedokázali.

Na dalších pár desítek let to bylo vše. Až v první polovině sedmdesátých let se začali o řady zajímat amatérští badatelé působící v klubu pod záštitou rokycanské hvězdárny. Během letních expedic probíhajících tři roky po sobě pojmenovali dva největší kameny, Pegase a Gibona.

V druhé polovině sedmdesátých let na práci mladých nadšenců z Kosmického klubu navázal záchranný archeologický průzkum. Byly při něm zjištěny stopy po orbě. Určit, kdy k ní mohlo docházet, se však nepodařilo. Našly se také fragmenty keramiky. I tento výzkum navíc potvrdil, že kameny na místo umístili lidi.

kounovska-kamenna-rada-gibon-clanek-2

Kámen Gibon

Bádání pokračovalo i po vzniku samostatného Česka. Před čtyřiadvaceti lety přinesla pylová analýza zjištění, že v době vzniku kamenných řad nebyla plošina porostlá lesem, jako je dnes. Sice se zjistilo, že na místě rostl jen vřes, ale období vzniku řad se znovu určit nepodařilo. Je také zřejmé, že křemencové kameny jsou starší, než kopec pod nimi. Křemenec se totiž v okolí nevyskytuje. 

Před patnácti lety se podařilo se správcem zdejších lesů dohodnout, aby byly v dvoumetrových koridorech kolem řad vykáceny stromy, čímž se přispělo k ochraně kamenů. Během těžby dřeva v minulosti totiž došlo k poškození řad.

Badatelé se kamennými řadami zabývají i v současnosti. Mohlo prý jít o pravěkou svatyni nebo astronomickou observatoř. „Opírá se o to tvrzení pamětníků, že tady zde byl kamenný kruh, který mohl mít podobu kalendáře, jako je to v Stonehenge,“ uvedl v roce 2018 v jednom z dílů pořadu TaJeMno na Televizi Seznam badatel Jan Antonín Novák.

Objevila se i domněnka, že řady mohly sloužit jako obranný val. „To však moc nesedí. Mezi jednotlivými kameny jsou velké mezery. Pro případného útočníka by vůbec nebyl problém takovou obranu překonat,“ řekl autor TaJeMna, reportér a publicista Jaroslav Mareš.

Někteří badatelé podle něj ve snaze vysvětlit smysl obrovské stavby nedaleko Kounova hledají spásu v romantické teorii v závodních drahách pro koně. „Rozhraničení závodních drah to být nemohlo, protože řady vedou na konec roviny, kde následuje prudký sráz, pro závodníky nebezpečný,“ vyvrátil tuto teorii Mareš.

Informoval také o zjištění vědců, že kameny v řadách dokázaly v minulosti vyzařovat část slunečního světla. Když prošly ve středověku požárem, tuto schopnost ztratily. Někteří lidé věří v to, že kameny mají astronomickou orientaci.

Tip na výlet

kounovska-kamenna-rada-clanek-3 I když nejste badatel s ambicí rozluštit záhadu kamenných řad, každopádně můžete návštěvu zajímavé lokality pojmout jako pěkný výlet do přírody. K řadám vede naučná stezka spojující železniční zastávku Mutějovice a obec Domoušice. Zajímavá přístupová cesta je i po žluté turistické značce z Kounova, podle kterých nesou kamenné řady název.

Varianta přístupové cesty od zastávky je nejkratší. Pokud se vydáte z Domoušice, uvidíte zříceninu hradu Pravda, a pokud zvolíte cestu z Kounova, minete kaple sv. Vojtěcha. Ta se podle pověsti nachází v místech, kde na konci 10. století biskup Vojtěch vyprosil svou modlitbou pro zdejší kraj sužovaný ničivým suchem déšť.

Ke kamenným řadám dojdete po lesní cestě, která je protíná. Značky vás pak dovedou k dvěma velkým kamenům, které nesou pojmenování Pegas a Gibon. Pegas je v jihozápadní části areálu mezi druhou a třetí řadou, Gibon na severovýchodě lokality, v prostoru za poslední řadou.


Vínofest

10. srpna 2020 v 06:14

Možnost ochutnat průřez z vinic z Čech, Moravy a Evropy v pátek 14. a v sobotu 15. srpna. K degustaci budete mít mnoho vzorků a také příležitost ochutnat rozmanitost originální street food nabídky na mnoho způsobů.

Dnes bude otevřena Kramářova vila

8. srpna 2020 v 07:04

Kramářova vila, sídlo prvního československého premiéra Karla Kramáře, dílo významného vídeňského architekta Friedricha Ohmana, slouží od roku 1998 jako rezidence předsedy vlády České republiky. Vila tak pravidelně hostí významné světové státníky a je místem protokolárních přijetí předsedy vlády....

Letní piknik v Praze 8

4. srpna 2020 ve 13:04

V sobotu 8. srpna se na Karlínském náměstí koná Letní piknik party. Živá hudba, posezení v trávě, letní nápoje, grilovaná masa a jiné pochoutky z grilu od 9 do 15 hodin.

Praha 8 zve na Karlín Market, bude stařené maso

3. srpna 2020 v 11:59

Přijďte si nakoupit stařené hovězí maso z vlastního chovu Maso Farmy Lažiště. Stařené maso je křehčí, měkčí a má intenzivní chuť.

Víkend: Dyzajn market Prázdniny

1. srpna 2020 v 06:41

Dyzajn market, výběrová prodejní výstava autorské tvorby, se koná dnes a zítra na Výstavišti Praha Holešovice. Prohlížet i nakupovat můžete spousty originálních šperků, oblečení, doplňků, kabelek a batohů, porcelánu, dekorací, hraček nebo papírenského zboží.

Leperiben - vzpomínková akce na oběti romského holocaustu

29. července 2020 v 07:21

Pietní večer na náměstí Míru s názvem „Leperiben: My nezapomínáme“ připomene v neděli 2. srpna od 18:30 hodin oběti romského holokaustu. V noci z 2. na 3. srpna před 76 lety bylo v Osvětimi zavražděno téměř 3 tisíce Romů. Jednalo se o staré a nemocné, ženy...

Praha 5 zve na Asia food fest

28. července 2020 v 09:31

Koriandr, zázvor, chilli nebo kurkuma provoní Smíchovskou náplavku. Asia food fest otevře své brány návštěvníkům v sobotu 29. srpna.

Letní street food

28. července 2020 v 07:44

To nejlepší ze světového street foodu ochutnáte už v sobotu 1. srpna na Smíchovské náplavce. Vybírat budete ze široké nabídky asijských specialit, čerstvých ryb i šťavnatých burgerů. Ochutnáte tradiční pokrmy Srí Lanky a zjistíte, co se vaří v Africe.

V sobotu se běží Podnuselák

24. července 2020 v 09:37

Podnuselák je tradiční běh, kterým spolek Probuďme Nusle při sportu i nad občerstvením propojuje sousedy napříč čtvrtěmi, věkovými kategoriemi i jazykovými skupinami. 

Květináč, nedělní burza květin a otevřený swap květinových řízků

22. července 2020 v 07:22

Vyměňovat si kytky a povídat si o nich můžete v neděli 26. července od 12 hodin. V MeetFactory se bude swapovat, ale také si budete moct nové květiny a věci potřebné k pěstování jako květináče a knihy koupit, stejně tak jako řezané kytky.

Komentovaná procházka hřbitovem ve Strašnicích

21. července 2020 v 06:56

Procházka se koná v pátek 24. července v 15 hodin, provází Šárka Těšíková.

Další články
Nahoru