dnes
Středa - zatazeno
24°C
zítra
Čtvrtek - prehanky-dest
21°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
Nad objevem učitele si lámou hlavu badatelé, některé teorie již vyloučili. Záhadná lokalita láká k návštěvě
Jedna z kamenných řad nedaleko Kounova. Foto(4x): Jan Puci

Nad objevem učitele si lámou hlavu badatelé, některé teorie již vyloučili. Záhadná lokalita láká k návštěvě

V přírodním parku park Džbán na pomezí Středočeského a Ústeckého kraje je řada zajímavých míst stojících za návštěvu. Největším lákadlem jsou Kounovské kamenné řady. O vysvětlení jejich původu snaží generace badatelů, záhada však nadále odolává svému rozluštění.

kounovska-kamenna-rada-clanek-1 Na náhorní plošině Rovina nad Kounovem se na katastru obce Domoušice nachází v lese 14 neúplných rovnoběžných řad, sestavených z více než dvou tisíc neopracovaných křemencových kamenů. Vedou od severu k jihu. Vzdálenost mezi nimi je od 11 do 18 metrů, délka samotných řad je od 50 do 350 metrů.

Kounovské kamenné řady objevil v roce 1934 kounovský učitel Antonín Patejdl. Upozornil na to úředníky a po vlastním zkoumání a měření publikoval odborný článek, ve kterém řady označil za „jedinečnou prehistorickou stavbu nejen u nás, nýbrž v celé střední Evropě“. Přišel s domněnkou, že původ úkazu by mohl mít souvislost s haštalským hradištěm, které se rozprostíralo nedaleko.

Svým materiálem se mu podařilo probudit zájem odborné veřejnosti. Již o dva roky později provedli na místě výzkum muzejníci ze Žatce. Při vykopávkách zjistili, že v lůžkách pod jednotlivými kameny jsou menší kusy horniny. Z toho bylo patrné, že za vznikem řad stojí lidská činnost. Kdy a proč sem byly kameny umístěny, již určit nedokázali.

Na dalších pár desítek let to bylo vše. Až v první polovině sedmdesátých let se začali o řady zajímat amatérští badatelé působící v klubu pod záštitou rokycanské hvězdárny. Během letních expedic probíhajících tři roky po sobě pojmenovali dva největší kameny, Pegase a Gibona.

V druhé polovině sedmdesátých let na práci mladých nadšenců z Kosmického klubu navázal záchranný archeologický průzkum. Byly při něm zjištěny stopy po orbě. Určit, kdy k ní mohlo docházet, se však nepodařilo. Našly se také fragmenty keramiky. I tento výzkum navíc potvrdil, že kameny na místo umístili lidi.

kounovska-kamenna-rada-gibon-clanek-2

Kámen Gibon

Bádání pokračovalo i po vzniku samostatného Česka. Před čtyřiadvaceti lety přinesla pylová analýza zjištění, že v době vzniku kamenných řad nebyla plošina porostlá lesem, jako je dnes. Sice se zjistilo, že na místě rostl jen vřes, ale období vzniku řad se znovu určit nepodařilo. Je také zřejmé, že křemencové kameny jsou starší, než kopec pod nimi. Křemenec se totiž v okolí nevyskytuje. 

Před patnácti lety se podařilo se správcem zdejších lesů dohodnout, aby byly v dvoumetrových koridorech kolem řad vykáceny stromy, čímž se přispělo k ochraně kamenů. Během těžby dřeva v minulosti totiž došlo k poškození řad.

Badatelé se kamennými řadami zabývají i v současnosti. Mohlo prý jít o pravěkou svatyni nebo astronomickou observatoř. „Opírá se o to tvrzení pamětníků, že tady zde byl kamenný kruh, který mohl mít podobu kalendáře, jako je to v Stonehenge,“ uvedl v roce 2018 v jednom z dílů pořadu TaJeMno na Televizi Seznam badatel Jan Antonín Novák.

Objevila se i domněnka, že řady mohly sloužit jako obranný val. „To však moc nesedí. Mezi jednotlivými kameny jsou velké mezery. Pro případného útočníka by vůbec nebyl problém takovou obranu překonat,“ řekl autor TaJeMna, reportér a publicista Jaroslav Mareš.

Někteří badatelé podle něj ve snaze vysvětlit smysl obrovské stavby nedaleko Kounova hledají spásu v romantické teorii v závodních drahách pro koně. „Rozhraničení závodních drah to být nemohlo, protože řady vedou na konec roviny, kde následuje prudký sráz, pro závodníky nebezpečný,“ vyvrátil tuto teorii Mareš.

Informoval také o zjištění vědců, že kameny v řadách dokázaly v minulosti vyzařovat část slunečního světla. Když prošly ve středověku požárem, tuto schopnost ztratily. Někteří lidé věří v to, že kameny mají astronomickou orientaci.

Tip na výlet

kounovska-kamenna-rada-clanek-3 I když nejste badatel s ambicí rozluštit záhadu kamenných řad, každopádně můžete návštěvu zajímavé lokality pojmout jako pěkný výlet do přírody. K řadám vede naučná stezka spojující železniční zastávku Mutějovice a obec Domoušice. Zajímavá přístupová cesta je i po žluté turistické značce z Kounova, podle kterých nesou kamenné řady název.

Varianta přístupové cesty od zastávky je nejkratší. Pokud se vydáte z Domoušice, uvidíte zříceninu hradu Pravda, a pokud zvolíte cestu z Kounova, minete kaple sv. Vojtěcha. Ta se podle pověsti nachází v místech, kde na konci 10. století biskup Vojtěch vyprosil svou modlitbou pro zdejší kraj sužovaný ničivým suchem déšť.

Ke kamenným řadám dojdete po lesní cestě, která je protíná. Značky vás pak dovedou k dvěma velkým kamenům, které nesou pojmenování Pegas a Gibon. Pegas je v jihozápadní části areálu mezi druhou a třetí řadou, Gibon na severovýchodě lokality, v prostoru za poslední řadou.


Sobota: MINT Market v Holešovicích

Dnes ve 13:16

Letos první MINT Market se bude konat v sobotu 6. června a oživí Pražskou tržnici v Holešovicích českým designem, módou, šperky a vybranými delikatesami.

Celý týden zdarma do muzea

1. června 2020 v 10:20

Národní technické muzeum při příležitosti Mezinárodního dne dětí zve do hlavní budovy na Letnou po celý týden na prohlídku děti do 15 let zdarma.  

Pražská zoo nabídne čertovskou podívanou, nová australská expozice přivítá první návštěvníky

28. května 2020 v 09:40

V pondělí otevřela Zoo Praha vnitřní expozice. Návštěvníci si tak mohou po několika měsících užít návštěvu zahrady v její celistvosti. Připraven je pro ně mimo jiné nový pavilon, jež obývají zástupci australské exotické flory a fauny. Pražská zoo je teprve druhým evropským zařízením, které se může...

Stanice přírodovědců v Praze 5 zve na Den dětí

28. května 2020 v 08:11

Sobota 31. května bude patřit dětem, od 10 do 16 hodin se ve Stanici přírodovědců v Praze 5 koná Den dětí.

Národní muzeum připomíná české hrdinství

28. května 2020 v 07:49

Před 78 lety byl uskutečněn známý atentát na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit...

Kouzlo proutěného řemesla najdete v Národopisném muzeu

26. května 2020 v 09:35

Na nové výstavě nazvané Proutěné řemeslo se v Národopisném muzeu od 26. května podrobně seznámíte s pestrými podobami košíkářství a dalšími způsoby práce s přírodními pletivy. Chybět nebude ani pohled do historie tohoto oboru a kurzy pro ty, kteří by si chtěli vyzkoušet své dovednosti...

Hrady a zámky zahajují návštěvnickou sezonu

21. května 2020 v 08:26

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním hlavní návštěvnickou sezonu. Od 25. května návštěvníci mohou zavítat i do vnitřních prostor památek, do odvolání je ovšem nutné dodržovat přísná opatření proti šíření koronaviru. Doprovodný...

Praha 8 zve na Karlínské náměstí, koná se Karlín Market

21. května 2020 v 07:02

V pátek a sobotu se koná na Karlínském náměstí Karlín Market.

Historická linka 41 je v provozu

17. května 2020 v 07:30

Dopravní podnik v sobotu 16. května zahájil již 30. sezónu historické linky č. 41. Po oba víkendové dny na ni bude nasazen vůz č. 1304, který nedávno prošel rekonstrukcí a je určený pro komerční jízdy. Jedná se o vlečný vůz se středním vstupem – „krasin“, kterých v minulosti v Praze jezdilo celkem...

Víkend: Dyzajn market Jaro

11. května 2020 v 07:11

Dyzajn market Jaro se bude konat 16. a 17. května od 10 do 19 hodin se všemi bezpečnostními opatřeními.

Další články
Nahoru