Dnes Pondělí - oblacno 3°C
Zítra Úterý - oblacno 5°C
Pondělí 9. 3. 2026
Svátek má Františka
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
Nad kolejištěm u hlavního nádraží by mohla být zástavba
Kolejiště u hlavního nádraží. Foto: archiv

Nad kolejištěm u hlavního nádraží by mohla být zástavba

Radní Prahy 2 podpořili podnět týkající se projednání změny územního plánu, která by umožnila zastřešit kolejiště u hlavního nádraží a postavit tu domy. Cílem radnice je zahájit diskusi o případné výstavbě, nejde však o její souhlas s konkrétní výstavbou. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí městské části Andrea Zoulová. Žádost podaly společnosti CR-City, ve které jsou zastoupeny mj. České dráhy a Penta, která s tímto záměrem přišla již před několika lety. Na ploše o rozloze asi 135.000 metrů čtverečních mají vzniknout bytové či administrativní domy. Jednu z možností je ale také stavba nové budovy Národní knihovny.

„Mohu potvrdit, že rada městské části na svém pondělním jednání záměr podpořit změnu územního plánu schválila a umožnila tak další debatu směrem k případné výstavbě v lokalitě nad kolejištěm hlavního nádraží," uvedla Zoulová.

Záměr radnici investor představil loni v listopadu a poté jej několikrát projednala komise rozvoje, která radním doporučila záměr podpořit. „Nutno dodat, že se v žádném případě nejedná o souhlas městské části s výstavbou konkrétního projektu. Bude realizována otevřená mezinárodní urbanistická soutěž a řada architektonických soutěží na jednotlivé objekty. Zadání těchto soutěží se Praha 2 aktivně zúčastní," uvedla Zoulová. V následné veřejné debatě chce podle ní radnice plnit roli moderátora.

Podle mluvčího společnosti Martina Lánského by Penta tuto lokalitu v budoucnu chtěla rozvíjet. Zvážit by se zde podle něj měla také možnost stavby nové budovy Národní knihovny. „Jsme rádi, že se město a městské části budou touto otázkou (změnou územního plánu) zabývat. Lokalita hlavního nádraží je jednou z posledních v centru města, kde může vzniknout nějaká velká veřejná budova," dodal dnes Lánský pro ČTK.

Postup naopak kritizují opoziční Piráti z Prahy 2, podle nichž nebyl podnět projednán s magistrátem, památkáři či Institutem plánování a rozvoje (IPR). Nesouhlasí proto „s tímto netransparentním a narychlo ušitým postupem" a požadují participaci s veřejností. Každé obdobně zásadní změně musí předcházet odborná i veřejná diskuse se všemi aktéry, uvedli ve svém vyjádření.

Komise rozvoje podle opozičního zastupitele Radka Zykana (Piráti) totiž záměr projednala s tím, že jde pouze o koncepční studii, která má iniciovat veřejnou debatu. „Byli jsme překvapení, když ve velmi krátkém časovém odstupu proběhlo další jednání již o zahájení procesu pořízení změny územního plánu, a to navíc zkráceným postupem," uvedl.

Společnost Penta v současné době staví domy v okolí nedalekého Masaryková nádraží. Zde již stojí například dům podle návrhu architektonického ateliéru architekty Zahy Hadid a Penta v rámci rekonstrukce Masarykova nádraží nad ním vybuduje platformu, která překlene kolejiště. Lidem umožní přejít z Florence do Hybernské ulice a z Masarykova na hlavní nádraží.


Autor: ČTK

Letňany: Půjč si mě a vrať

Dnes v 10:41

Na dětských hřištích to žije – a s tím občas přibývají i poházená autíčka, míče nebo lopatky. Právě na to reaguje další projekt přihlášený do participativního rozpočtu Tvoříme Osmnáctku

Pamětníci událostí 20. století očima žáků z Prahy 1

Dnes v 09:49

Ve středu 18. března od 17 hodin se v Divadle NoD uskuteční slavnostní prezentace projektu Příběhy našich sousedů, který přibližuje vzpomínky osmi pamětníků, jejichž životy významně ovlivnily dějinné události 20. století, které se odehrály na československém území. Projekt organizuje společnost...

Do výběrového řízení na nového ředitele/ředitelku ZŠ Vodičkova se lze hlásit do 18. března

Včera v 19:43

Do konkursního řízení, což je specifická forma výběrového řízení, na obsazení vedoucího pracovního místa ředitele/ředitelky příspěvkové organizace Základní škola Vodičkova mohou uchazeči své přihlášky podávat do středy 18. března včetně.

Letňany: Voda po ruce, když je nejvíc potřeba

Včera v 10:16

Dalším projektem přihlášeným do participativního rozpočtu Tvoříme Osmnáctku je rekonstrukce pítka na hřišti mezi ulicemi Vratimovská, Chlebovická a Bukovická.

Praha 11 pokácí stromy, důvodem je špatný zdravotní stav

7. března 2026 v 07:53

Odbor životního prostředí radnice Prahy 11 informoval o plánovaném kácení dřevin v lokalitě u ulice Opatovská, u chodníku vedoucího od ulice Metodějova směrem k podchodu u ulice U Modré školy.

O dotace na udržitelný rozvoj a zlepšení veřejného prostoru v Praze 14 lze žádat do konce března

6. března 2026 v 11:50

Možnost využít dotaci až ve výši až 50 tis. korun na udržitelný rozvoj a zlepšení veřejného prostoru v Praze 14 stále trvá. Pokud máte projekt zaměřený na ekologii, komunitní život nebo úpravu okolí, pořád máte čas se zapojit, informuje radnice.

Další články
Nahoru