Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - oblacno 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nad Karlovým mostem proletí stíhačky kvůli výročí světce. Neuctivé a nevhodné, reaguje primátor
Výhled na Karlův most z levého břehu Vltavy. Foto: Jan Puci

Nad Karlovým mostem proletí stíhačky kvůli výročí světce. Neuctivé a nevhodné, reaguje primátor

Při příležitosti 300. výročí blahořečení svatého Jana Nepomuckého proletí v sobotu 15. května v 19:50 hodin pět vojenských proudových letounů Armády ČR ve snížené letové výšce nad Karlovým mostem. Průlet letadel nepodléhá žádnému souhlasu pražského magistrátu a metropole jej tak ani neprojednala. 

O blížícím se víkendu se v centru Prahy uskuteční 13. ročník obnovených Svatojánských slavností Navalis, které mají v metropoli třísetletou tradici. Akce, která je i letos poznamenaná protiepidemickými opatřeními, bude tentokrát věnována především výročí 300 let od blahořečení nejznámějšího českého světce a Pražana svatého Jana Nepomuckého.

Při této příležitosti uskuteční Armáda ČR na základě žádosti kardinála a arcibiskupa pražského Dominika Duky průlet pěti vojenských proudových letounů nad Karlovým mostem.  

„Já osobně s tímto přeletem nesouhlasím. Tento způsob vytěžování historického centra považuji za neuctivý a nekulturní. Vyzvu organizátory slavností, aby od tohoto záměru ustoupili. Považuji za krajně nevhodné propojovat církevní témata s armádou. S ohledem na aktuální situaci ve světě, poznamenanou na mnoha místech soupeřením militantních náboženských skupin, je to dnes nevhodné více než kdy jindy,” uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti). 

Odbor dohledu nad vojenským letectvím, který patří do sekce správy a řízení organizací Ministerstva obrany, stanovil minimální výšku pro průlet skupiny letounů Jas-39 Gripen a L-159 ALCA na 500 stop nad nejvyšší překážkou v okruhu 150 metrů od letadla.

K zabezpečení akce vydala kladné stanovisko pro vstup do zakázaného vzdušného prostoru Pražského hradu (LKP1) Vojenská kancelář prezidenta republiky. 

Průlet letadel podle Hřiba pražský magistrát nijak neprojednal, neboť to není v gesci krajského úřadu. Armáda ČR je ale s ohledem na zvýšenou hladinu hluku povinna průlet oznámit magistrátu, což učinila. 


Autor: Karel Netolický

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru