dnes
Úterý - prehanky-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
3°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Nad hlavami chodců zpívá a tančí strom
Zpívající tančící strom Aleny Kupčíkové. Foto: archiv

Nad hlavami chodců zpívá a tančí strom

V prostoru křižovatky ulic Dlouhá a Rybná odhalila Alena Kupčíková svou monumentální intervenci „Zpívající tančící strom“. Zavěšený kinetický objekt vytvořila z  více jak sto deštníků a hliníkové konstrukce. „Roztančí veřejné prostranství před legendárním klubem v centru Prahy,“ říká umělkyně.

Alena Kupčíková se dlouhodobě zabývá transformací přírodních jevů a situací do obrazu a zvuku, hudbou z pohybu slunce (Tanec slunce, 2000–2007), pohybem lidí ve městě pomocí GPS, hudbou očí (Hudba očí, 2000–2001) či hudbou stromů – „Pohyb je život, pohybem je čas a tím pádem i hudba. Když procházíte Dlouhou ulicí, skoro vždy tam cítíte zvláštní průvan, pohyb větru,“ sděluje autorka k pozadí svého projektu.

Již v roce 2002 začala sbírat fotografie mrtvých stromů, které přetransformovávala pomocí matematických struktur do hudebních partitur. Nejinak je tomu i v případě jejího nejnovějšího projektu, ve kterém vychází Kupčíková z dendrochronologie, tedy vědy, která vyhodnocuje celá kvanta čísel a umožňuje zkoumat reakci stromů v datech.

Zpívající tančící strom „nemůže promlouvat jiným jazykem než jazykem přírody a vědy a tím podpořit tuto dokonalou náhodnost. Socha je kineticky pohyblivá pouze na základě počasí a síly větru. Materiál je ušlechtilý, lesklý, hladký, lehký jako vítr,“ sděluje autorka. Strom ve vzduchu podle ní symbolizuje „poselství v lepší zítřky“.

Objekt je tvořen stovkou konstrukcí deštníků, které vytváří objemnou stromovou korunu, ve které se vznáší figura ptáka Avese. „Tito ptáci žijí v různém prostředí a mají své charaktery, které pro mě představují přesné zrcadlo charakteru lidí v dnešním světě,“ říká.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru