dnes
Sobota - polojasno
33°C
zítra
Neděle - jasno
33°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
33°C
Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá
Skupinový přelet slibuje v kulisách historického centra mimořádnou podívanou. Foto: Facebook akce

Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá

Akce Balóny nad Prahou se mělo zítra zúčastnit 32 balónů. Historicky největší skupinový přelet horkovzdušných balónů nad českou metropolí měl startovat z Letné. Uspořádání akce bohužel už několikátý víkend po sobě brání počasí, musím tedy být už poněkolikáté odložena na neurčito.  
daniel-hodek-mhmp3-165

Nad akcí převzal záštitu pražský radní Daniel Hodek

„Na akci Balóny nad Prahou se těším už řadu měsíců. Bude to jistě krásná a neobvyklá podívaná, mnohem důležitější je ale její smysl. Prostředky, které budou prostřednictvím celé akce vybrány, budou totiž využity pro potřeby Dětského centra Paprsek, které pečuje ve svých několika zařízeních o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením,“ těšil se ještě v průběhu tohot týdne radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

„Zájem pilotů překonal naše očekávání, odhadovali jsme počet účastníků zhruba na dvě desítky,“ uvedl Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu. Česká balónová událost tak hned v prvním roce svého konání nijak zásadně nezaostává za londýnskou balónovou regatou, kterou se organizátoři akce inspirovali. „V Londýně, kde se regata letos poletí počtvrté, se loni počet účastníků pohyboval kolem padesáti,“ řekla Hana Chytrá z firmy Ricoh, která je partnerem londýnské i pražské akce.

„Takto velká formace balónů bude pro diváky skutečně mimořádnou podívanou a bude samozřejmě klást vysoké nároky také na posádky balónů,“ řekl Suchý a připoměl, že let ve skupině má svá pravidla. „Startovat musí balóny všechny společně, nesmí se od sebe vertikálně vzdálit na víc než výšku jednoho balónu a horizontálně ne dále než jeden kilometr. Ze země tak budou balóny připomínat cyklistický peloton pohybující se jedním směrem relativně blízko jeden druhému. Skupinu povedu já a uzavírat ji bude pilot David Línek.“

Dnes organizátoři oznámili, že přelet je nutné na poslední chvíli zase odložit. „ Tak ani poslední víkendové počasí v březnu bohužel nepřeje k přeletu Prahy a my budeme nuceni přesunout akci do budoucna. O náhradním termínu konání akce Vás budeme informovat zde na webu http://balonynadprahou.cz/ v první polovině dubna. Děkujeme za přízeň a těšíme se, že společný přelet Prahy se v budoucnu podaří," uvedli.

„Přelet Prahy je mimo jiné specifický meteorologickými podmínkami, které musí nastat, abychom metropoli přeletěli a přistáli za branami města. Pro koordinaci s letištěm Václava Havla musíme letět východním až jižním směrem, s rychlostí větru 15 až 30 kilometrů za hodinu. Nízká oblačnost nebo přeháňky jsou pro let překážkou,“ vysvětluje Jan Suchý.

Smyslem akce je nejen upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, ale také získat peníze pro centrum pečující o postižené děti. Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru Paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.

Akce poskytl záštitu radní Hlavního města Prahy Daniel Hodek. Generálním partnerem akce je společnost Ricoh Czech Republic.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru