dnes
Úterý - zatazeno
20°C
zítra
Středa - skorojasno
22°C
pozítří
Čtvrtek - skorojasno
16°C
Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá
Skupinový přelet slibuje v kulisách historického centra mimořádnou podívanou. Foto: Facebook akce

Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá

Akce Balóny nad Prahou se mělo zítra zúčastnit 32 balónů. Historicky největší skupinový přelet horkovzdušných balónů nad českou metropolí měl startovat z Letné. Uspořádání akce bohužel už několikátý víkend po sobě brání počasí, musím tedy být už poněkolikáté odložena na neurčito.  
daniel-hodek-mhmp3-165

Nad akcí převzal záštitu pražský radní Daniel Hodek

„Na akci Balóny nad Prahou se těším už řadu měsíců. Bude to jistě krásná a neobvyklá podívaná, mnohem důležitější je ale její smysl. Prostředky, které budou prostřednictvím celé akce vybrány, budou totiž využity pro potřeby Dětského centra Paprsek, které pečuje ve svých několika zařízeních o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením,“ těšil se ještě v průběhu tohot týdne radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

„Zájem pilotů překonal naše očekávání, odhadovali jsme počet účastníků zhruba na dvě desítky,“ uvedl Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu. Česká balónová událost tak hned v prvním roce svého konání nijak zásadně nezaostává za londýnskou balónovou regatou, kterou se organizátoři akce inspirovali. „V Londýně, kde se regata letos poletí počtvrté, se loni počet účastníků pohyboval kolem padesáti,“ řekla Hana Chytrá z firmy Ricoh, která je partnerem londýnské i pražské akce.

„Takto velká formace balónů bude pro diváky skutečně mimořádnou podívanou a bude samozřejmě klást vysoké nároky také na posádky balónů,“ řekl Suchý a připoměl, že let ve skupině má svá pravidla. „Startovat musí balóny všechny společně, nesmí se od sebe vertikálně vzdálit na víc než výšku jednoho balónu a horizontálně ne dále než jeden kilometr. Ze země tak budou balóny připomínat cyklistický peloton pohybující se jedním směrem relativně blízko jeden druhému. Skupinu povedu já a uzavírat ji bude pilot David Línek.“

Dnes organizátoři oznámili, že přelet je nutné na poslední chvíli zase odložit. „ Tak ani poslední víkendové počasí v březnu bohužel nepřeje k přeletu Prahy a my budeme nuceni přesunout akci do budoucna. O náhradním termínu konání akce Vás budeme informovat zde na webu http://balonynadprahou.cz/ v první polovině dubna. Děkujeme za přízeň a těšíme se, že společný přelet Prahy se v budoucnu podaří," uvedli.

„Přelet Prahy je mimo jiné specifický meteorologickými podmínkami, které musí nastat, abychom metropoli přeletěli a přistáli za branami města. Pro koordinaci s letištěm Václava Havla musíme letět východním až jižním směrem, s rychlostí větru 15 až 30 kilometrů za hodinu. Nízká oblačnost nebo přeháňky jsou pro let překážkou,“ vysvětluje Jan Suchý.

Smyslem akce je nejen upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, ale také získat peníze pro centrum pečující o postižené děti. Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru Paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.

Akce poskytl záštitu radní Hlavního města Prahy Daniel Hodek. Generálním partnerem akce je společnost Ricoh Czech Republic.


Kolovraty získaly hasičský speciál

Dnes v 10:32

Nový zásahový vůz převzal od města Prahy Sbor dobrovolných hasičů městské části Praha Kolovraty. O pořízení hasičského speciálu pro Kolovraty se zasadil Libor Hadrava, pražský radní pro bezpečnost a prevenci kriminality, který byl předání přítomen.

Odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera

Včera v 16:08

Starosta Prahy 5 Pavel Richter a zástupce starosty Lukáš Herold zvou na slavnostní odhalení pamětní desky barona Františka II. Ringhoffera, který byl starostou Smíchova v letech 1861 – 1865 a budoval zde světově proslulou továrnu na výrobu železničních vagonů.

Informačně - vzdělávací kampaň ke Dni Země 2018

Včera ve 13:23

Hlavní město Praha pořádá na přelomu měsíce dubna a května 2018 v rámci oslav svátku Dne Země třídenní informačně – vzdělávací kampaň pro veřejnost zaměřenou na problematiku ochrany životního prostředí. Akce se uskuteční ve třech přírodních lokalitách Prahy v následujících termínech: Obora...

V Praze se koná mezinárodní konference o městské dopravě Eurocities Mobility Forum

Včera ve 13:09

Přes sto odborníků na dopravu včetně zástupců 40 velkých evropských měst si budou vzájemně předávat zkušenosti a novinky v oblasti městské nízkoemisní dopravy a multimodality. Vedle toho budou také diskutovat budoucí trendy a problematiku městské mobility. Konference se uskuteční od 23. do...

Den Země 2018 na téma Tajemný les

Včera ve 12:54

Život v noční přírodě je stejně bohatý jako ten ve dne. Právě na noc čekají některé druhy živočichů, aby se vydali na lov a staly se tak pomyslnými strážci noci pro nás lidi, kteří máme z noci často obavu. Letošní tematické zpracování stanovišť přiblíží dění v noční přírodě, naučí vás rozluštit...

Stovky lidí se účastnily pochodu proti antisemitismu

Včera ve 12:45

Stovky lidí se včera vydaly centrem Prahy v Pochodu dobré vůle, kterým si připomněly památku židovských obětí holokaustu a 70 let od založení státu Izrael. Z náměstí Franze Kafky prošel průvod částmi židovského města kolem Rudolfina směrem do Valdštejnské zahrady. Tam shromáždění vyvrcholilo...

Jste zamilovaní, ale na tradice vás neužije? Přijďte se sklouznout

Včera v 11:58

Praha 15 chystá speciální zamilované jízdy, vezměte svou přítelkyni nebo přítele a pojďte se sklouznout ve středu 2. května od 16 hodin. Radnice připravila i jednoduché soutěže o drobné dárky.

Další články
Nahoru