dnes
Sobota - prehanky-dest
17°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
17°C
pozítří
Pondělí - zatazeno
21°C
Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá
Skupinový přelet slibuje v kulisách historického centra mimořádnou podívanou. Foto: Facebook akce

Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá

Akce Balóny nad Prahou se mělo zítra zúčastnit 32 balónů. Historicky největší skupinový přelet horkovzdušných balónů nad českou metropolí měl startovat z Letné. Uspořádání akce bohužel už několikátý víkend po sobě brání počasí, musím tedy být už poněkolikáté odložena na neurčito.  
daniel-hodek-mhmp3-165

Nad akcí převzal záštitu pražský radní Daniel Hodek

„Na akci Balóny nad Prahou se těším už řadu měsíců. Bude to jistě krásná a neobvyklá podívaná, mnohem důležitější je ale její smysl. Prostředky, které budou prostřednictvím celé akce vybrány, budou totiž využity pro potřeby Dětského centra Paprsek, které pečuje ve svých několika zařízeních o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením,“ těšil se ještě v průběhu tohot týdne radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

„Zájem pilotů překonal naše očekávání, odhadovali jsme počet účastníků zhruba na dvě desítky,“ uvedl Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu. Česká balónová událost tak hned v prvním roce svého konání nijak zásadně nezaostává za londýnskou balónovou regatou, kterou se organizátoři akce inspirovali. „V Londýně, kde se regata letos poletí počtvrté, se loni počet účastníků pohyboval kolem padesáti,“ řekla Hana Chytrá z firmy Ricoh, která je partnerem londýnské i pražské akce.

„Takto velká formace balónů bude pro diváky skutečně mimořádnou podívanou a bude samozřejmě klást vysoké nároky také na posádky balónů,“ řekl Suchý a připoměl, že let ve skupině má svá pravidla. „Startovat musí balóny všechny společně, nesmí se od sebe vertikálně vzdálit na víc než výšku jednoho balónu a horizontálně ne dále než jeden kilometr. Ze země tak budou balóny připomínat cyklistický peloton pohybující se jedním směrem relativně blízko jeden druhému. Skupinu povedu já a uzavírat ji bude pilot David Línek.“

Dnes organizátoři oznámili, že přelet je nutné na poslední chvíli zase odložit. „ Tak ani poslední víkendové počasí v březnu bohužel nepřeje k přeletu Prahy a my budeme nuceni přesunout akci do budoucna. O náhradním termínu konání akce Vás budeme informovat zde na webu http://balonynadprahou.cz/ v první polovině dubna. Děkujeme za přízeň a těšíme se, že společný přelet Prahy se v budoucnu podaří," uvedli.

„Přelet Prahy je mimo jiné specifický meteorologickými podmínkami, které musí nastat, abychom metropoli přeletěli a přistáli za branami města. Pro koordinaci s letištěm Václava Havla musíme letět východním až jižním směrem, s rychlostí větru 15 až 30 kilometrů za hodinu. Nízká oblačnost nebo přeháňky jsou pro let překážkou,“ vysvětluje Jan Suchý.

Smyslem akce je nejen upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, ale také získat peníze pro centrum pečující o postižené děti. Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru Paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.

Akce poskytl záštitu radní Hlavního města Prahy Daniel Hodek. Generálním partnerem akce je společnost Ricoh Czech Republic.


Praha spustila Golemio - největší městský datový projekt v České republice

Dnes v 07:33

Městská firma Operátor ICT, která je Prahou pověřena k zavádění inovací do života města, spustila zatím největší městský datový projekt v ČR. Datová platforma Golemio bude sloužit jako jednotné informační místo, kde se budou sbíhat a vyhodnocovat důležitá data o chodu metropole. Takové jednotné...

Strážníkům v Libuši se rozšíří služebna

21. června 2018 v 10:44

Město vyšlo vstříc žádosti pražské Libuše o poskytnutí finančních prostředků ve výši 8 a půl milionu na přístavbu služebny městské policie. Tento krok umožní navýšit potřebný počet strážníků, což přispěje ke zvýšení bezpečnosti v této části Prahy. 

Praha má plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2019-2023

20. června 2018 v 09:38

Střednědobý investiční plán, podle kterého se řídí činnost Pražské vodohospodářské společnost, schválila Rada hl. m. Prahy. Plán definuje pro horizont pěti let věcné a finanční potřeby na rekonstrukce a dostavbu jednotlivých systémů pražské vodohospodářské infrastruktury. Je zpracováván na základě...

Fotosoutěž Hostivař – z5 v čase v Praze 15

20. června 2018 v 09:24

Praha 15 vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže na téma „ Hostivař – z5 v čase“. Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a pořádá se v rámci Dnů Prahy 15.

Další články
Nahoru