dnes
Neděle - skorojasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá
Skupinový přelet slibuje v kulisách historického centra mimořádnou podívanou. Foto: Facebook akce

Nad centrum Prahy se mělo vznést přes třicet balónů, rekordní přelet se kvůli počasí opět odsouvá

Akce Balóny nad Prahou se mělo zítra zúčastnit 32 balónů. Historicky největší skupinový přelet horkovzdušných balónů nad českou metropolí měl startovat z Letné. Uspořádání akce bohužel už několikátý víkend po sobě brání počasí, musím tedy být už poněkolikáté odložena na neurčito.  
daniel-hodek-mhmp3-165

Nad akcí převzal záštitu pražský radní Daniel Hodek

„Na akci Balóny nad Prahou se těším už řadu měsíců. Bude to jistě krásná a neobvyklá podívaná, mnohem důležitější je ale její smysl. Prostředky, které budou prostřednictvím celé akce vybrány, budou totiž využity pro potřeby Dětského centra Paprsek, které pečuje ve svých několika zařízeních o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením,“ těšil se ještě v průběhu tohot týdne radní pro sociální oblast Daniel Hodek.

„Zájem pilotů překonal naše očekávání, odhadovali jsme počet účastníků zhruba na dvě desítky,“ uvedl Jan Suchý, viceprezident Českého balónového svazu. Česká balónová událost tak hned v prvním roce svého konání nijak zásadně nezaostává za londýnskou balónovou regatou, kterou se organizátoři akce inspirovali. „V Londýně, kde se regata letos poletí počtvrté, se loni počet účastníků pohyboval kolem padesáti,“ řekla Hana Chytrá z firmy Ricoh, která je partnerem londýnské i pražské akce.

„Takto velká formace balónů bude pro diváky skutečně mimořádnou podívanou a bude samozřejmě klást vysoké nároky také na posádky balónů,“ řekl Suchý a připoměl, že let ve skupině má svá pravidla. „Startovat musí balóny všechny společně, nesmí se od sebe vertikálně vzdálit na víc než výšku jednoho balónu a horizontálně ne dále než jeden kilometr. Ze země tak budou balóny připomínat cyklistický peloton pohybující se jedním směrem relativně blízko jeden druhému. Skupinu povedu já a uzavírat ji bude pilot David Línek.“

Dnes organizátoři oznámili, že přelet je nutné na poslední chvíli zase odložit. „ Tak ani poslední víkendové počasí v březnu bohužel nepřeje k přeletu Prahy a my budeme nuceni přesunout akci do budoucna. O náhradním termínu konání akce Vás budeme informovat zde na webu http://balonynadprahou.cz/ v první polovině dubna. Děkujeme za přízeň a těšíme se, že společný přelet Prahy se v budoucnu podaří," uvedli.

„Přelet Prahy je mimo jiné specifický meteorologickými podmínkami, které musí nastat, abychom metropoli přeletěli a přistáli za branami města. Pro koordinaci s letištěm Václava Havla musíme letět východním až jižním směrem, s rychlostí větru 15 až 30 kilometrů za hodinu. Nízká oblačnost nebo přeháňky jsou pro let překážkou,“ vysvětluje Jan Suchý.

Smyslem akce je nejen upozornit na dosavadní úspěchy českého balónového létání, ale také získat peníze pro centrum pečující o postižené děti. Prostředky vybrané od startujících posádek a jejich sponzorů budou věnovány Dětskému centru Paprsek, které provozuje v Praze několik zařízení komplexní péče o děti a mládež s mentálním a kombinovaným postižením a jejich rodiny.

Akce poskytl záštitu radní Hlavního města Prahy Daniel Hodek. Generálním partnerem akce je společnost Ricoh Czech Republic.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru