
Nácvik ochrany proti násilnému útoku uzavře Pražský hrad
8. června 2025 15:13
Cvičení se zúčastní na tři sta figurantů, kteří budou představovat návštěvníky Pražského hradu. Areál bude veřejnosti uzavřen od 15 hodin, samotné cvičení bude zahájeno v 18 hodin. Ukončení je plánováno na devátou hodinu večer.
V bezprostředním okolí Hradčanského náměstí podle mluvčího může být zejména z počátku cvičení po krátkou dobu slyšet hluk a křik, stejně tak se tímto směrem bude přesouvat větší množství policejních a záchranářských vozidel. „Jedná se o součást cvičení, není tedy důvod k panice,“ řekl. Omezení se dotknou také části Hradčanského náměstí, kde se uskuteční část cvičení a kde bude prostor pro zázemí cvičících složek.
Cílem akce je zejména prověření koordinace bezpečnostních a záchranných složek, které se podílí na ochraně Pražského hradu.
„Cvičení bude simulovat násilný útok, při kterém bude prověřena nejen taktika samotného zásahu a koordinace jednotlivých složek, ale rovněž taktika ochrany chráněných osob a režimových prostor Pražského hradu,“ sdělil Bocán. Vyzkouší se i funkčnost asistenčního centra pomoci, které má u podobných událostí poskytnout psychosociální péči obětem neštěstí a jejich rodinám.Konkrétní scénář cvičení policie nezveřejnila. Prezidium už minulý týden oznámilo, že cvičení je jedním z mnoha, které policie v souvislosti s ochranou takzvaných měkkých cílů pořádá po celém Česku. Na Pražském hradě a v úzké součinnosti s Kanceláří prezidenta republiky se však v takovém rozsahu uskuteční poprvé.
„Prosíme návštěvníky, aby prohlídky areálu v tento den směřovali pouze na dopolední hodiny, případně zvolili jiný termín. Děkujeme také rezidentům v okolí Pražského hradu za trpělivost a pochopení,“ dodal mluvčí.