Dnes Sobota - oblacno 5°C
Zítra Neděle - zatazeno 8°C
Sobota 5. 12. 2020
Svátek má Jitka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
KomentářePolitika

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve svém programovém prohlášení. Z mé dlouholeté praxe vím, že mimosoudní řešení je levnější, účinnější a také rychlejší cesta, jak řešit spory.

V Poslanecké sněmovně aktuálně schvalujeme další novelu zákona, na kterém se podílím. V rámci nového energetického zákona bojujeme proti takzvaným energošmejdům. Pakliže stanovujeme nová pravidla, například registraci energetických zprostředkovatelů, musíme také logicky navýšit kapacity rozpočtu a počtu zaměstnanců Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který bude na nová pravidla dohlížet.

Je to tedy podobný princip ochrany spotřebitele, jako v případě rozšiřování kompetencí pro Finančního arbitra, který by se podle našeho návrhu měl v budoucnu zabývat také spory okolo neživotního pojištění, penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, které pod něj dnes nespadají.

patrik-nacher_1

Ing. Patrik Nacher

Mým dlouhodobým cílem je, aby se spotřebitelské spory řešily primárně mimosoudně. Náš soudní systém je na tom, co do kapacit, už dnes dost bídně. Vedle toho mimosoudní řešení sporů významně pomůže posílit postavení spotřebitele, což by pro nás měl být prvotní zájem. Zvýšené náklady na mimosoudní řešení sporu jsou vyváženy sníženými náklady a snížením tlaku na soudní systém.

Ministerstvo financí by se na svět mělo dívat i z jiných úhlů pohledu, ne pouze z těch čistě úřednických či formálních. Vážím si postoje České národní banky, která návrh podpořila. Věřím nicméně, že vláda dá nakonec návrhu zelenou.

Autorem komentáře je pražský poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO)


Ministra prý příště napadne, aby se mohli lidi nerespektující zákaz vycházení mlátit holemi

1. prosince 2020 v 09:16

Návrh, aby hygienici mohli lézt lidem do mobilů, je úplně skvělý. Ještě lepší by teda bylo, aby mohli mlátit lidi nerespektující zákaz vycházení holemi jako v Indii. Ale to pana ministra Blatného napadne až příště.

Tyto nápady jsou podle něj tak šílené, že jde buď o nejapný žert, nebo o přípravu na další výměnu ministra

30. listopadu 2020 ve 23:49

„Centrální úřad Státní hygienické služby má mít podle nového návrhu možnost rozhodovat o zavádění opatření či trasování mobilních telefonů. Tyto nápady jsou tak šílené, že jde buď o nejapný žert, nebo o přípravu na další výměnu ministra zdravotnictví. Již při prvních pokusech Ministerstva...

Komentář: Argumentace ke změně datumu rozvolnění je nesrozumitelná

30. listopadu 2020 v 11:43

Stejně jako většina provozovatelů služeb jsme i my na základě metodiky PES spoléhali na otevření ještě v listopadu, tedy dnes. Připravili jsme naše provozovny Saunia na otevření v rámci dodržení nařízených opatření, zavedli online rezervační systém a spustili marketingové kampaně s týdenním...

Nesou plnou odpovědnost za Zemanův pokus hrající do rukou Kremlu, tvrdí Pehe

30. listopadu 2020 v 08:57

Strany, které odmítly v Poslanecké sněmovně ústavní žalobu na Zemana, schválenou Senátem, nesou plnou odpovědnost za nejnovější pokus Zemana rozvrátit bezpečnost státu, který hraje přímo do rukou Kremlu.

Podle Kalouska jsme padlý stát a naše cesta zpět bude dlouhá

30. listopadu 2020 v 08:50

Prezident České republiky bojuje proti zpravodajské službě svého státu v zájmu cizí velmoci. Nic víc, nic méně. Přesto se ve sněmovně najde výrazná většina, u které mu to projde. Jsme padlý stát a cesta zpět mezi civilizované země bude těžká a dlouhá.

Šafr: Za tohle to Babiš celé ještě schytá

29. listopadu 2020 v 09:07

Na Babišův útok na novináře z Deníku Referendum reaguje řada evropských organizací a obrací se na Jourovou. Jsem rád, že naše výzva nezapadla. Babiš se neobtěžoval ani odpovědět, ale on to celé ještě schytá. Nenecháme si jeho chování líbit.

Jana Černochová: Ruské a čínské firmy by měly být v zakázce „Dukovany“ mimo hru

26. listopadu 2020 v 09:22

Občanští demokraté považují jadernou energii za důležitou součást energetického mixu ČR. Ruské a čínské firmy by ale podle nich měly být vyřazeny z účasti v tendru o dostavbu Dukovan. První místopředsedkyně poslaneckého klubu Jana Černochová argumentuje především bezpečnostními...

Starostka Zajíčková: Otevření kostela Krista Spasitele je pro Prahu 5 historickou událostí

25. listopadu 2020 v 18:40

V Grussově ulici na pražském Barrandově byl v neděli 22. listopadu kardinálem Dominikem Dukou slavnostně zasvěcen nově vystavěný kostel Krista Spasitele.

Pražští radní se ve zbývajících dvou letech chtějí zaměřit na Pražskou developerskou společnost

21. listopadu 2020 ve 20:46

Náměstek pro územní rozvoj a plánování Petr Hlaváček (za TOP 09) a radní pro oblast majetku Jan Chabr (TOP 09) se shodli, že jejich společnou prioritou je proaktivní přístup města v oblasti majetku, kdy není v zájmu města své pozemky prodávat, ale naopak zvyšovat jejich hodnotu pro budoucí...

Další články
Nahoru