Dnes Sobota - zatazeno 3°C
Zítra Neděle - polojasno 0°C
Sobota 27. 2. 2021
Svátek má Alexandr
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
KomentářePolitika

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve svém programovém prohlášení. Z mé dlouholeté praxe vím, že mimosoudní řešení je levnější, účinnější a také rychlejší cesta, jak řešit spory.

V Poslanecké sněmovně aktuálně schvalujeme další novelu zákona, na kterém se podílím. V rámci nového energetického zákona bojujeme proti takzvaným energošmejdům. Pakliže stanovujeme nová pravidla, například registraci energetických zprostředkovatelů, musíme také logicky navýšit kapacity rozpočtu a počtu zaměstnanců Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který bude na nová pravidla dohlížet.

Je to tedy podobný princip ochrany spotřebitele, jako v případě rozšiřování kompetencí pro Finančního arbitra, který by se podle našeho návrhu měl v budoucnu zabývat také spory okolo neživotního pojištění, penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, které pod něj dnes nespadají.

patrik-nacher_1

Ing. Patrik Nacher

Mým dlouhodobým cílem je, aby se spotřebitelské spory řešily primárně mimosoudně. Náš soudní systém je na tom, co do kapacit, už dnes dost bídně. Vedle toho mimosoudní řešení sporů významně pomůže posílit postavení spotřebitele, což by pro nás měl být prvotní zájem. Zvýšené náklady na mimosoudní řešení sporu jsou vyváženy sníženými náklady a snížením tlaku na soudní systém.

Ministerstvo financí by se na svět mělo dívat i z jiných úhlů pohledu, ne pouze z těch čistě úřednických či formálních. Vážím si postoje České národní banky, která návrh podpořila. Věřím nicméně, že vláda dá nakonec návrhu zelenou.

Autorem komentáře je pražský poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO)


Zajíčková: Navrženou podobu maturit vítám

7. února 2021 v 16:48

Letošní maturity budou v mnoha ohledech jiné. Studenti se toho vzhledem k situaci nestihli naučit tolik, kolik jejich spolužáci v předchozích ročnících. Nicméně nebudou prokazovat pouze objem vědomostí. Musí zvládnout ustát také stres, který s sebou zkouška dospělosti logicky...

Zjednejte nápravu ohledně Blanky, vyzývá hlavní město Praha 6

28. ledna 2021 v 18:21

Městská část Praha 6 reaguje na zrušení kolaudačního souhlasu tunelu Blanka, o kterém před několika dny rozhodl Městský soud v Praze. Po hlavním městě žádá informaci, jak bude dále postupovat, a vyzývá jej k zjednání nápravy. Hlavní řešení Praha 6 vidí v dostavbě okruhu kolem...

Další články
Nahoru