Dnes Úterý - prehanky-dest 11°C
Zítra Středa - prehanky-dest 8°C
Úterý 18. 5. 2021
Svátek má Nataša
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
KomentářePolitika

Nacher: Ministerstvo financí by se mělo na svět dívat méně úřednickýma očima

Jsem zklamaný negativním stanoviskem Ministerstva financí k návrhu na rozšíření kompetencí Finančního arbitra. A to nejen proto, že větší uplatnění mimosoudního řešení spotřebitelských sporů má hnutí ANO ve svém volebním programu, ale i proto, že k posilování práv spotřebitelů se vláda hlásí i ve svém programovém prohlášení. Z mé dlouholeté praxe vím, že mimosoudní řešení je levnější, účinnější a také rychlejší cesta, jak řešit spory.

V Poslanecké sněmovně aktuálně schvalujeme další novelu zákona, na kterém se podílím. V rámci nového energetického zákona bojujeme proti takzvaným energošmejdům. Pakliže stanovujeme nová pravidla, například registraci energetických zprostředkovatelů, musíme také logicky navýšit kapacity rozpočtu a počtu zaměstnanců Energetického regulačního úřadu (ERÚ), který bude na nová pravidla dohlížet.

Je to tedy podobný princip ochrany spotřebitele, jako v případě rozšiřování kompetencí pro Finančního arbitra, který by se podle našeho návrhu měl v budoucnu zabývat také spory okolo neživotního pojištění, penzijního připojištění či doplňkového penzijního spoření, které pod něj dnes nespadají.

patrik-nacher_1

Ing. Patrik Nacher

Mým dlouhodobým cílem je, aby se spotřebitelské spory řešily primárně mimosoudně. Náš soudní systém je na tom, co do kapacit, už dnes dost bídně. Vedle toho mimosoudní řešení sporů významně pomůže posílit postavení spotřebitele, což by pro nás měl být prvotní zájem. Zvýšené náklady na mimosoudní řešení sporu jsou vyváženy sníženými náklady a snížením tlaku na soudní systém.

Ministerstvo financí by se na svět mělo dívat i z jiných úhlů pohledu, ne pouze z těch čistě úřednických či formálních. Vážím si postoje České národní banky, která návrh podpořila. Věřím nicméně, že vláda dá nakonec návrhu zelenou.

Autorem komentáře je pražský poslanec a zastupitel Patrik Nacher (ANO)


ODS navrhne, aby Praha odpustila podnikatelům poplatky za zahrádky a místní poplatek z ubytování

Včera ve 13:04

Za umístění restaurační zahrádky, občerstvení před provozovnou, či předsunutých prodejních míst by podnikatelé v hlavním městě nemuseli podle pražské ODS platit poplatky. Strana příští týden ve čtvrtek navrhne na květnovém jednání zastupitelů odpustit poplatky za zahrádky a místní poplatek...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Kontribuce investorů. Poslankyně zve na diskusi

3. května 2021 v 09:57

Poslankyně Monik Červíčková zve na diskusi na téma KONTRIBUCE INVESTORŮ: ANO ČI NE?, která se uskuteční v úterý 4. května od 9:30 hodin on-line. 

Zelení v zastupitelstvu Prahy 3 zastavili jednání o prodeji stadionu a lukrativních pozemků developerovi

29. dubna 2021 ve 23:43

Dnešní zastupitelstvo Prahy 3 neschválilo „smlouvu o investici” mezi Prahou 3 a FK Viktoria Žižkov. Selhal tak další pokus majitele fotbalového klubu o převedení obecních pozemků do jeho rukou. Zelení jako jediný politický klub v zastupitelstvu dlouhodobě odmítají jednat o prodeji stadionu a...

Další články
Nahoru