Dnes Pátek - obcasny-dest 14°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 13°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Nabízejte ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, vyzval firmy i jednotlivce pražský magistrát
Na budovu magistrátu byla vyvěšena ukrajinská vlajka. Zleva stojí primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Adam Scheinherr, zastupitelé Pavel Richter a Ondřej Prokop. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Nabízejte ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, vyzval firmy i jednotlivce pražský magistrát

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v návaznosti na invazi Ruské federace na Ukrajinu a aktuální humanitární krizi na východě Evropy požádal všechny starosty městských částí o dobrovolné vyhrazení ubytovacích kapacit pro obyvatele Ukrajiny, zejména pro ženy s malými dětmi, seniory a další. Praha vyzývá také Pražany nebo podnikatele, kteří mají možnost nabídnout humanitární ubytování, aby tak učinili on-line ve speciálním dotazníku. Město je připraveno spustit obratem připravený krizový plán pro migrační vlnu. Už tento víkend bude ve městě zajištěno zázemí v prvním hotelu. 

„Musíme být připraveni na všechny možnosti. Proto potřebujeme získat přehled o vhodných objektech pro humanitární ubytování na území celé Prahy pro obyvatele Ukrajiny, kteří teď houfně utíkají ze své vlasti. Ve čtvrtek jsem písemně požádal o součinnost všechny starosty pražských městských částí s prosbou o vytipování vhodných ubytovacích kapacit, a to jak objektů, které mají svěřené ve správě, tak i soukromých objektů. Prostory k dispozici už stihlo nabídnout dvanáct z nich. Za jejich aktivní a dobrovolné zapojení jim chci poděkovat,“ řekl Hřib.  

Vzhledem ke kritické a těžko předvídatelné situaci na Ukrajině je podle něj zřejmé, že tato země bude potřebovat i dlouhodobou humanitární pomoc. Právě proto se pražské zastupitelstvo ve čtvrtek, kromě již alokované finanční pomoci v hodnotě 10 milionů korun, shodlo na nutnosti hledání dalších možností zapojení do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině.

Město chce mít maximální přehled zejména o ubytovacích kapacitách, které jsou ihned k dispozici, jako například nevyužité ubytovny nebo internáty. Z ubytovacích kapacit bude vytvořen informativní seznam, jehož případné využití bude odborem bezpečnosti magistrátu koordinováno s ohledem na vývoj situace. Formulář pro nabídky ubytování od veřejnosti je k dispozici na oficiálním webu Prahy. 

„K ubytování zdarma, zejména pro matky s malými dětmi, se mohou aktivně přihlásit všichni Pražané nebo podnikatelé v oblasti ubytování a hotelnictví. Svoje ubytovací možnosti mohou vyplnit do on-line formuláře. V případě potřeby bude prostřednictvím magistrátu nabídnutá pomoc koordinována s ministerstvem vnitra,“ doplnil primátor. 

Na základě požadavku Střediska uprchlických zařízení zajišťuje hlavní město už na tento víkend první ubytování. Podle požadavků, které budou průběžně vyvstávat, bude hlavní město předávat další ubytovací kapacity. V pondělí ráno se také na magistrátu sejde pracovní skupina k otázkám migrační vlny.

„Lidé v důsledku ozbrojeného konfliktu opouštějí svou vlast narychlo bez svých manželů a otců, kteří na Ukrajině zůstávají bránit svoji zemi. Řada jednotlivců i organizací nabízí praktickou či materiální pomoc včetně ubytování, což je přesně to, co lidé potřebují na prvním místě. Kromě toho připravujeme také pomoc pro pomáhající, aby například věděli, jak s prchajícími lidmi, kteří přicházejí plni traumat a obav, komunikovat. V těchto situacích je důležité se lidí ptát na jejich starosti, zda o nich chtějí mluvit, a respektovat, pokud nechtějí,“ sdělila pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví popisuje Milena Johnová (Praha Sobě).

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) je Praha připravena obratem spustit nachystaný krizový plán a aktivovat projekt Asistenční centrum pomoci ve spolupráci s hasičským záchranným sborem.

„Máme připraveno 2 420 lůžek v hotelech, ubytovnách či internátech. Jsme domluveni s dopravním podnikem, že dá k dispozici k dopravě autobusy pro přepravu po České republice. Pro provoz asistenčního centra byl vytipován objekt Městské knihovny v Praze a její pobočky, je smluvně zajištěn mezi Městskou knihovnou a Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy ve formě smlouvy o plánované pomoci na vyžádání,“ uvedl.

K přípravě migrační vlny Hlubuček aktivoval pracovní skupinu k řešení migrační vlny ve složení zástupců složek integrovaného záchranného systému, odborů magistrátu, Českého červeného kříže, odborníků na integraci cizinců a předsedy zastupitelského Výboru pro národnostní menšiny.


Autor: Jan Puci

Vycházka: Park Eden a Slatiny

Dnes ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

Dnes ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

Dnes v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

Dnes v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

Dnes v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

Dnes v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

Dnes v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Malá Strana září

Včera v 16:07

První ročník festivalu Malá Strana září nabídne o víkendu od 22. do 24. září prozkoumat tuto čtvrť novýma očima. V těch nejzajímavějších malostranských obchodech s designem, kosmetikou, šperky, ale také například v knihkupectvích, květinářstvích, restauracích, kavárnách a restauracích, bude...

Vinobraní na Máchalce 2023

Včera v 11:26

Vyvrcholením vinařského roku v Praze 9 bude Vinobraní na Máchalce jako součást Svatováclavských slavností. Víno, burčák, dobré jídlo a muzika od pátku do neděle 22. – 24. září.

Den stromů u Stodůleckého rybníka

Včera v 11:25

Tradiční Den stromů v Centrálním parku u Stodůleckého rybníka se koná ve čtvrtek 5. října od 9 do 14 hodin.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 39. týden

Včera v 11:12

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Praha 14: Kurzy sebeobrany zdarma

Včera v 07:33

V rámci programu prevence kriminality pořádá radnice Prahy 14 kurzy sebeobrany zdarma.

Setkání: Stromy u tramvajové trati na Dědinu

Včera v 07:15

Stavba tramvajové tratě na Dědinu jde do finále a před zahájením provozu se bude Technická správa komunikací věnovat stávajícím dřevinám – potřebnému ošetření, pěstebním opatřením a výsadbě nových dřevin v případě kácení.

Vzpomínky na Maďarsko v Maňáně

20. září 2023 v 15:50

Poslední akcí letošního ročníku tradiční kampaně Prahy 14 Setkání kultur bude cestopisná beseda v kavárně Maňána na Černém Mostě.

Další články
Nahoru