Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Nabízejte ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, vyzval firmy i jednotlivce pražský magistrát
Na budovu magistrátu byla vyvěšena ukrajinská vlajka. Zleva stojí primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Adam Scheinherr, zastupitelé Pavel Richter a Ondřej Prokop. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Nabízejte ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, vyzval firmy i jednotlivce pražský magistrát

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v návaznosti na invazi Ruské federace na Ukrajinu a aktuální humanitární krizi na východě Evropy požádal všechny starosty městských částí o dobrovolné vyhrazení ubytovacích kapacit pro obyvatele Ukrajiny, zejména pro ženy s malými dětmi, seniory a další. Praha vyzývá také Pražany nebo podnikatele, kteří mají možnost nabídnout humanitární ubytování, aby tak učinili on-line ve speciálním dotazníku. Město je připraveno spustit obratem připravený krizový plán pro migrační vlnu. Už tento víkend bude ve městě zajištěno zázemí v prvním hotelu. 

„Musíme být připraveni na všechny možnosti. Proto potřebujeme získat přehled o vhodných objektech pro humanitární ubytování na území celé Prahy pro obyvatele Ukrajiny, kteří teď houfně utíkají ze své vlasti. Ve čtvrtek jsem písemně požádal o součinnost všechny starosty pražských městských částí s prosbou o vytipování vhodných ubytovacích kapacit, a to jak objektů, které mají svěřené ve správě, tak i soukromých objektů. Prostory k dispozici už stihlo nabídnout dvanáct z nich. Za jejich aktivní a dobrovolné zapojení jim chci poděkovat,“ řekl Hřib.  

Vzhledem ke kritické a těžko předvídatelné situaci na Ukrajině je podle něj zřejmé, že tato země bude potřebovat i dlouhodobou humanitární pomoc. Právě proto se pražské zastupitelstvo ve čtvrtek, kromě již alokované finanční pomoci v hodnotě 10 milionů korun, shodlo na nutnosti hledání dalších možností zapojení do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině.

Město chce mít maximální přehled zejména o ubytovacích kapacitách, které jsou ihned k dispozici, jako například nevyužité ubytovny nebo internáty. Z ubytovacích kapacit bude vytvořen informativní seznam, jehož případné využití bude odborem bezpečnosti magistrátu koordinováno s ohledem na vývoj situace. Formulář pro nabídky ubytování od veřejnosti je k dispozici na oficiálním webu Prahy. 

„K ubytování zdarma, zejména pro matky s malými dětmi, se mohou aktivně přihlásit všichni Pražané nebo podnikatelé v oblasti ubytování a hotelnictví. Svoje ubytovací možnosti mohou vyplnit do on-line formuláře. V případě potřeby bude prostřednictvím magistrátu nabídnutá pomoc koordinována s ministerstvem vnitra,“ doplnil primátor. 

Na základě požadavku Střediska uprchlických zařízení zajišťuje hlavní město už na tento víkend první ubytování. Podle požadavků, které budou průběžně vyvstávat, bude hlavní město předávat další ubytovací kapacity. V pondělí ráno se také na magistrátu sejde pracovní skupina k otázkám migrační vlny.

„Lidé v důsledku ozbrojeného konfliktu opouštějí svou vlast narychlo bez svých manželů a otců, kteří na Ukrajině zůstávají bránit svoji zemi. Řada jednotlivců i organizací nabízí praktickou či materiální pomoc včetně ubytování, což je přesně to, co lidé potřebují na prvním místě. Kromě toho připravujeme také pomoc pro pomáhající, aby například věděli, jak s prchajícími lidmi, kteří přicházejí plni traumat a obav, komunikovat. V těchto situacích je důležité se lidí ptát na jejich starosti, zda o nich chtějí mluvit, a respektovat, pokud nechtějí,“ sdělila pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví popisuje Milena Johnová (Praha Sobě).

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) je Praha připravena obratem spustit nachystaný krizový plán a aktivovat projekt Asistenční centrum pomoci ve spolupráci s hasičským záchranným sborem.

„Máme připraveno 2 420 lůžek v hotelech, ubytovnách či internátech. Jsme domluveni s dopravním podnikem, že dá k dispozici k dopravě autobusy pro přepravu po České republice. Pro provoz asistenčního centra byl vytipován objekt Městské knihovny v Praze a její pobočky, je smluvně zajištěn mezi Městskou knihovnou a Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy ve formě smlouvy o plánované pomoci na vyžádání,“ uvedl.

K přípravě migrační vlny Hlubuček aktivoval pracovní skupinu k řešení migrační vlny ve složení zástupců složek integrovaného záchranného systému, odborů magistrátu, Českého červeného kříže, odborníků na integraci cizinců a předsedy zastupitelského Výboru pro národnostní menšiny.


Autor: Jan Puci

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

Dnes ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

Dnes v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

Další články
Nahoru