Dnes Úterý - zatazeno 24°C
Zítra Středa - bourky 27°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Nabízejte ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, vyzval firmy i jednotlivce pražský magistrát
Na budovu magistrátu byla vyvěšena ukrajinská vlajka. Zleva stojí primátor Zdeněk Hřib, jeho náměstek Adam Scheinherr, zastupitelé Pavel Richter a Ondřej Prokop. Zdroj foto: Magistrát hl. m. Prahy

Nabízejte ubytování pro uprchlíky z Ukrajiny, vyzval firmy i jednotlivce pražský magistrát

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v návaznosti na invazi Ruské federace na Ukrajinu a aktuální humanitární krizi na východě Evropy požádal všechny starosty městských částí o dobrovolné vyhrazení ubytovacích kapacit pro obyvatele Ukrajiny, zejména pro ženy s malými dětmi, seniory a další. Praha vyzývá také Pražany nebo podnikatele, kteří mají možnost nabídnout humanitární ubytování, aby tak učinili on-line ve speciálním dotazníku. Město je připraveno spustit obratem připravený krizový plán pro migrační vlnu. Už tento víkend bude ve městě zajištěno zázemí v prvním hotelu. 

„Musíme být připraveni na všechny možnosti. Proto potřebujeme získat přehled o vhodných objektech pro humanitární ubytování na území celé Prahy pro obyvatele Ukrajiny, kteří teď houfně utíkají ze své vlasti. Ve čtvrtek jsem písemně požádal o součinnost všechny starosty pražských městských částí s prosbou o vytipování vhodných ubytovacích kapacit, a to jak objektů, které mají svěřené ve správě, tak i soukromých objektů. Prostory k dispozici už stihlo nabídnout dvanáct z nich. Za jejich aktivní a dobrovolné zapojení jim chci poděkovat,“ řekl Hřib.  

Vzhledem ke kritické a těžko předvídatelné situaci na Ukrajině je podle něj zřejmé, že tato země bude potřebovat i dlouhodobou humanitární pomoc. Právě proto se pražské zastupitelstvo ve čtvrtek, kromě již alokované finanční pomoci v hodnotě 10 milionů korun, shodlo na nutnosti hledání dalších možností zapojení do humanitární a další praktické pomoci Ukrajině.

Město chce mít maximální přehled zejména o ubytovacích kapacitách, které jsou ihned k dispozici, jako například nevyužité ubytovny nebo internáty. Z ubytovacích kapacit bude vytvořen informativní seznam, jehož případné využití bude odborem bezpečnosti magistrátu koordinováno s ohledem na vývoj situace. Formulář pro nabídky ubytování od veřejnosti je k dispozici na oficiálním webu Prahy. 

„K ubytování zdarma, zejména pro matky s malými dětmi, se mohou aktivně přihlásit všichni Pražané nebo podnikatelé v oblasti ubytování a hotelnictví. Svoje ubytovací možnosti mohou vyplnit do on-line formuláře. V případě potřeby bude prostřednictvím magistrátu nabídnutá pomoc koordinována s ministerstvem vnitra,“ doplnil primátor. 

Na základě požadavku Střediska uprchlických zařízení zajišťuje hlavní město už na tento víkend první ubytování. Podle požadavků, které budou průběžně vyvstávat, bude hlavní město předávat další ubytovací kapacity. V pondělí ráno se také na magistrátu sejde pracovní skupina k otázkám migrační vlny.

„Lidé v důsledku ozbrojeného konfliktu opouštějí svou vlast narychlo bez svých manželů a otců, kteří na Ukrajině zůstávají bránit svoji zemi. Řada jednotlivců i organizací nabízí praktickou či materiální pomoc včetně ubytování, což je přesně to, co lidé potřebují na prvním místě. Kromě toho připravujeme také pomoc pro pomáhající, aby například věděli, jak s prchajícími lidmi, kteří přicházejí plni traumat a obav, komunikovat. V těchto situacích je důležité se lidí ptát na jejich starosti, zda o nich chtějí mluvit, a respektovat, pokud nechtějí,“ sdělila pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví popisuje Milena Johnová (Praha Sobě).

Podle náměstka primátora Petra Hlubučka (STAN) je Praha připravena obratem spustit nachystaný krizový plán a aktivovat projekt Asistenční centrum pomoci ve spolupráci s hasičským záchranným sborem.

„Máme připraveno 2 420 lůžek v hotelech, ubytovnách či internátech. Jsme domluveni s dopravním podnikem, že dá k dispozici k dopravě autobusy pro přepravu po České republice. Pro provoz asistenčního centra byl vytipován objekt Městské knihovny v Praze a její pobočky, je smluvně zajištěn mezi Městskou knihovnou a Hasičským záchranným sborem hlavního města Prahy ve formě smlouvy o plánované pomoci na vyžádání,“ uvedl.

K přípravě migrační vlny Hlubuček aktivoval pracovní skupinu k řešení migrační vlny ve složení zástupců složek integrovaného záchranného systému, odborů magistrátu, Českého červeného kříže, odborníků na integraci cizinců a předsedy zastupitelského Výboru pro národnostní menšiny.


Autor: Jan Puci

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Hanspaulský festival

24. června 2022 v 11:16

Hudba, občerstvení a koutek pro děti 26. června na louce pod Hanspaulským zámečkem.

PIKI příběhy v parku Portheimka

23. června 2022 ve 13:35

Pátá městská část podpořila projekt „PIKI příběhy v parku“ nad nímž přezvali záštitu místostarostové Lukáš Herold a Lubomír Brož. Tento projekt tak úspěšně navazuje na jiné městské části Prahy. Na Smíchově je poprvé s cílem zavést novou letní tradici v parku...

Další články
Nahoru