dnes
Neděle - polojasno
22°C
zítra
Pondělí - prehanky-dest
16°C
pozítří
Úterý - zatazeno
19°C
Na Zličíně vyroste nová škola pro 540 žáků. Stát bude přes čtvrt miliardy korun
Ilustrační foto: aladine.cz

Na Zličíně vyroste nová škola pro 540 žáků. Stát bude přes čtvrt miliardy korun

Na Zličíně magistrát vybuduje novou základní školu, která nabídne 540 míst. Náklady na stavbu čtyřpodlažní budovy jsou 257 milionů korun. Škola by se podle plánu mohla otevřít už příští rok na podzim. Radní hlavního města dnes schválili výběr dodavatele, kterým bude společnost Geosan Group.

Specialisté z odboru strategických investic připravili pod vedením radní Ireny Ropkové celou řadu projektů zaměřených na urychlenou výstavbu nových míst v základních školách. Projekty reagují na zpracovanou komplexní analýzu současného a budoucího vývoje kapacit škol na území hlavního města s ohledem na demografický vývoj a chystanou developerskou výstavbu. Magistrát touto analýzou disponuje od roku 2015.

Vedle nové školy na Zličíně, o jejíž výstavbě dnes pražští radní rozhodli, čeká město výstavba obdobně rozsáhlých základních škol v Dolních Počernicích, Kolovratech či například v Uhříněvsi.

„Hlavní město pokračuje v řešení dlouhodobě nedostatečných kapacit základního vzdělávání na území metropole, a to zejména v jejích okrajových částech. Prostřednictvím účelových dotací v řádu miliard korun jsme již zajistili ve spolupráci s městskými částmi vznik tisíců nových míst v základních školách. Některé projekty však musí vzhledem k jejich nákladnosti řešit hlavní město zcela samo, to platí například o základní škole na Zličíně,“ vysvětlila radní Ropková.

V rámci výstavby nové základní školy na Zličíně vznikne v oblasti, která se dlouhodobě potýká právě s nedostatkem míst v rámci základního vzdělávání, zcela nová a plně vybavená čtyřpodlažní budova čítající osmnáct tříd. Kompletně bezbariérová škola, situovaná mezi stávající bytový komplex a sportovní hřiště, pojme na 540 žáků.  

„Výstavbou této nové školy dojde k výraznému zvýšení vybavenosti městské části Praha – Zličín. Celá řada rodičů si oddechne, neboť doposavad museli se svými dětmi dojíždět do okolních škol. Mým cílem vždy bylo a vždy bude především dostupné školství pro každé pražské dítě. Mám radost, že se tímto projektem a další připravovanou výstavbou škol k tomuto cíli přibližujeme,“ dodala radní Ropková. 

Předpokládané výdaje na výstavbu nové školy na Zličíně činí podle vítězné nabídky společnosti Geosan Group 257 milionů korun. Škola by měla být připravena do provozu v závěru léta příštího roku.

Nedostatek míst ve školách řeší i jednotlivé městské části. Například v Základní škole Tupolevova v Letňanech má přístavba za 98 milionů korun nabídnout místa dalším 270 žákům. Praha 11 připravuje přístavbu ZŠ Květnového vítězství za 133 milionů korun, díky které se kapacita zvýší o 100 míst. Na konci ledna otevřeli pět nových tříd v Základní škole v Jakutské ulici ve Vršovicích, čímž se navýšila kapacita školy o 90 míst. Za rekonstrukci, díky které je nově ve škole také výtah, Praha 10 zaplatila 21 milionů korun.


Další články
Nahoru