dnes
Sobota - zatazeno
4°C
zítra
Neděle - prehanky-snih
3°C
pozítří
Pondělí - snih
2°C
Na žižkovském nádraží se začne těžit ropa, za prezidentem tam přijedou vlivní státníci
ROPA se už představila v Pardubicích. Foto: www.cestyenergie.cz

Na žižkovském nádraží se začne těžit ropa, za prezidentem tam přijedou vlivní státníci

Závěr projektu Cesty energie, obnovená premiéra divadelní inscenace režiséra Ropa Miroslava Bambuška, bude 5. června uvedena na Nákladovém nádraží Žižkov v Praze. Další reprízy následují 6., 8. a 11. června, s derniérou následující den. Bude se hrát v exteriéru a v interiéru nádraží vždy od 20 hodin.

Hra Ropa se odehrává v blíže nespecifikované zemi na východě Evropy. Jde o zemi, která je velmi bohatá na zásoby ropy a plynu. To je také důvod, proč v této zemi podnikají petrolejářské firmy a proč kdejaký vlivný státník nezapomene tuto zemi navštívit, potřást si pravicí s panem prezidentem, popřát dobrého dne.

Obecně se hra zabývá fenoménem prokletí přírodních zdrojů, což znamená, že když je země bohatá na přírodní zdroje, tak je drancovaná, vysávaná, znehodnocená stejně, jako lidé, kteří v ní žijí, v zemi panuje nesoulad, výrazná sociální nerovnost, při každém projevu protestu, proti tomuto stavu, jsou proti civilistům užívány ty nejbrutálnější represivní prostředky. Takže země nevzkvétá, chřadne a pustne a se zemí i lidé, kteří v ní žijí od shora dolů.

Hra se zabývá také naším spotřebním vztahem k těmto surovinám, zjišťuje, jak my s tím vším souvisíme, jak s tím nakládáme, zabývá se tím, čím je vykoupeno naše pohodlí a jaká je vůbec naše pozice. Jsme otroci, nebo zloději, pijavice, paraziti, nebo nám je všechno jedno? Jak s tím vším souvisíme my běžní konzumenti a spotřebitelé?

A v neposlední řadě hra vypráví o zemi, které má díky těžbě ropy a plynu skutečný nedostatek pitné vody. Hra se vlastně rozehrává na základní platformě vztahu ropa versus voda a v tomto vztahu rozkrývá propletenec lidských osudů, které jsou do této hry ponořeny.

Spoluautory konceptu cyklu Cesty energie jsou divadelní a filmový autor a režisér Miroslav Bambušek a Ewan McLaren, umělecký ředitel divadla Alfred ve dvoře. V inscenaci se představí herci Leoš Noha, Martin Finger, Halka Třešňáková, Jakub Čermák, Tomáš Bambušek, Tomáš Jeřábek a Richard Němec.

Tvůrci občanského sdružení Mezery Miroslava Bambuška výraznými divadelními gesty vstupují do veřejného prostoru a otevírají často bolestná, dosud nezmapovaná témata naší dávné i nedávné historie.

Ropa

Scénář a režie: Miroslav Bambušek
Hudba: Vladimír Franz
Výprava: Petr Matásek, Zuzana Krejzková a skupina DKOV
Dramaturgie: Ewan McLaren
Herecké obsazení: Leoš Noha, Martin Finger, Halka Třešňáková, Jakub Čermák, Tomáš Bambušek, Tomáš Jeřábek a Richard Němec.
Produkce: o. s. Mezery


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru