Dnes Neděle - jasno 16°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 18°C
Neděle 26. 6. 2022
Svátek má Adriana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na Žižkově začne rekonstrukce panelových domů
Jedna z dřívějších vizualizací, jak by panelové domy po revitalizaci mohly vypadat. Zdroj: P3

Na Žižkově začne rekonstrukce panelových domů

Největšími investičními akcemi Prahy 3 budou letos rekonstrukce panelových domů a také revitalizace Tachovského náměstí. Informovala o tom mluvčí městské části Zuzana Křížková.

Celkový odhadovaný nálad na rekonstrukci paneláků v Blahoslavově a Roháčově ulici je 180 milionů korun, z toho je letos plánovaná investice ve výši 120 milionů. Rekonstrukce se týká pěti vchodů v Blahoslavově a jednoho v Roháčově ulici. Práce by podle dřívějších plánů měly začít v únoru.

Zakázka na rekonstrukci byla vypsána loni v létě a to již podruhé, protože po podzimních volbách v roce 2018 nové vedení radnice v čele se starostou Jiřím Ptáčkem (TOP 09) vyhlášený tendr s odhadovanou hodnotou 173 milionů korun zrušilo s tím, že přezkoumá podmínky.

Takový postup kritizovala opozice v čele s předchozím starostou Alexandrem Bellu (ODS), podle kterého zrušení zakázky znamenalo zbytečný odklad rekonstrukce, a tím i následné privatizace bytů.

V rámci rekonstrukce dojde k opravě a zateplení fasády objektů, výměně oken v nebytových a společných prostorách, výměně stávajícího zábradlí na lodžiích, opravě a zateplení střešního pláště, změně konstrukce a zateplení ateliérů v nadstřešní části domů.

Dále se počítá s úpravou vstupů, opravou a rozšířením chodníků a provedením sadových úprav předzahrádek. Součástí rekonstrukce bude i provedení přístavby v úrovni druhého a prvního podzemního podlaží, vestavěné do stávajícího ochozu a tím vytvoření nových bytů i nebytových jednotek.

„Záměrem navržených rekonstrukční prací na panelových domech v ulici Blahoslavova a Roháčova v Praze 3 je snaha o odstranění konstrukčních závad objektů postavených na přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století,“ sdělila Křížková.

Z celkové investice 240 milionů korun by mělo být deset milionů letos vyčerpáno na rekonstrukci paneláků v Táboritské ulici. I zde je plánováno zateplení fasády, výměna oken v nebytových a společných prostorách, výměna stávajícího zábradlí na lodžiích, oprava a zateplení střechy.

Dále úprava vstupů do objektu, oprava a rozšíření průchodů na úrovní přízemí domu. Součástí revitalizace domu bude i částečná dispoziční úprava nebytových prostor.  V minulosti nechala radnice Prahy 3 opravit domy v Jeseniově, Ostromečské, Ondříčkově nebo Roháčově ulici. Byty v opravených domech byůly následně určeny k privatizaci.

Radnice Prahy 3 letos plánuje revitalizaci Tachovského náměstí. Celkový odhad nákladů je 45 milionů korun, z toho má být letos vyčerpána necelá čtvrtina. Terén dnešních prostor okolo vchodu do tunelu bude revitalizací více naklopen ve směru k cyklostezce, což znamená navýšení bočních a opěrných stěn, plocha bude vydlážděna a osazena novými stromy.

„Zakládání konstrukcí bude pomocí mikropilot a dále bude provedeno velké množství přeložek sítí,“ popsala mluvčí Prahy 3 Zuzana Křížková.

Další velkou letošní investicí třetí městské části by mohla být rekonstrukce žižkovského fotbalového stadionu, na kterou je vyčleněno letos 25 milionů korun a přislíbena dotace od hlavního města. Zde však bude záležet na to, jak se budou vyvíjet jednání s majitelem klubu, který má o stadion zájem. Možných scénářů vývoje je několik.


Autor: Jan Puci

Šestka rozšiřuje kapacity škol

24. června 2022 v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru