Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Žižkově skončila rekonstrukce Tachovského náměstí
Tachovské náměstí po revitalizaci. Foto: P3

Na Žižkově skončila rekonstrukce Tachovského náměstí

Praha 3 dokončila úpravy Tachovského náměstí, které se nachází pod vrchem Vítkov u Hartigovy (dříve Koněvovy) ulice. Práce vyšly na 77 milionů korun, z toho 25,5 milionu korun radnice získala od magistrátu. Informovoval o tom mluvčí městské části Jiří Hannich, náměstí v pondělí slavnostně otevřeli starosta Prahy 3 Michal Vronský (TOP 09) spolu s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) a zástupci městské části.   

„Tachovské náměstí je specifické tím, že se zde nachází Žižkovský tunel směřující do Karlína. Otevřen byl v prosinci 1953 a bohužel přispěl k tomu, že toto náměstí přestalo být náměstím. Postupem času se z něj stalo nevzhledné a celkově neutěšené místo. Téměř na den přesně po 70 letech jsme dokončili další významnou proměnu této lokality s výrazným posílením pobytové funkce. Praha 3 získává nové lokální centrum, které by sem mělo přinést přirozený městský vzruch,“ řekl Vronský.  

Revitalizace náměstí se uskutečnila dle návrhu studia OV architekti, které uspělo ve vyzvané architektonické soutěži. V samotném středu náměstí vznikla dlážděná plocha, která má sloužit jako místo, kde se lidé mohou zastavit. Využít k tomu mohou čtyři lavičky, které doplňuje nově vysazená zeleň čítající čtyři záhony a šest stromů. 

K posezení slouží i terasový systém vybudovaný podél vedlejších domů. Posadit se lze i na lavičky na podestách schodiště na Vítkov a u cyklostezky. Ta je propojena s náměstím nejen schodištěm, ale také rampou pro kočárky a cyklisty.

Neotřelou dominantou náměstí se stal sloup se světelným zakončením, maják, nacházející se na křížení cesty na Vítkov s místní cyklostezkou. „Maják je orientačním bodem pro každého, kdo bloudí parkem Vítkovem a hledá místo, kudy se zpět dostat do města, ať už na Žižkov, nebo do Karlína. Zvýrazňuje bod křížení několika směrů: cyklostezky, tunelu i Hartigovy ulice, ale také města a parku,“ vysvětlil funkci díla Štěpán Valouch ze studia OV architekti. Maják je napojen na veřejné osvětlení, s nímž se bude pravidelně rozsvěcet. Světlo na vrcholu sloupu je zároveň sklopené dolů, aby nesvítilo do oken místních domů. 

Jediný původní mobiliář na náměstí představuje renovovaná pumpa, z níž je možné načerpat vodu, v horní části náměstí se pak nachází ještě pítko. Došlo zde také k instalaci funkční balíkové váhy. Ta symbolicky odkazuje na zdejší původní domek městské váhy, kde se v minulosti vážilo zboží trhovců, kteří na základě toho odváděli daň. Domek musel v 50. letech minulého století ustoupit výstavbě tunelu mezi Karlínem a Žižkovem. 

V budoucnu by na Tachovském náměstí mělo podle Hannicha vzniknout umělecké dílo – zrcadlové stěny u vyústění Žižkovského tunelu. Realizace díla by měla být financována z programu pražského magistrátu Umění pro město. V případě schválení finanční dotace, jež by neměla přesáhnout částku 3,5 milionu korun, bude dílo instalováno ve druhé polovině roku 2024.


Autor: Karel Netolický

Beseda u kulatého stolu v Praze 15

Včera ve 12:57

Starosta Prahy 15 Michal Fischer zve na besedu u kulatého stolu.

Další články
Nahoru