Dnes Středa - oblacno 6°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Na zimní údržbu v Praze je připraveno 24 000 tun soli, 127 strojů a tisícovka zaměstnanců
Ilustrační foto: archiv PSAS

Na zimní údržbu v Praze je připraveno 24 000 tun soli, 127 strojů a tisícovka zaměstnanců

Na zimní údržbu silnic a chodníků v hlavním městě je připraveno 24 000 tun soli a solanky, 127 strojů včetně sypačů a více než tisícovka zaměstnanců. Fungovat bude na některých místech i automatický protinámrazový systém. Údržbu zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března Technické správy komunikací (TSK), která si najímá Pražské služby (PSAS).

Poslední zimní údržba vyšla na asi 906 milionů korun, silničáři měli připraveno 24 639 tun soli a 380 tun roztoku chloridu vápenatého. Použito bylo pouze 3691 tun soli a 1138 tun chloridu vápenatého.

Silnice a chodníky jsou uklízeny v několika takzvaných pořadích. V prvním vyjedou sypače a pluhy na nejdůležitější komunikace a chodníky, zejména v okolí úřadů, nemocnic, škol či nádraží a stanic metra.

Uklizeny musí být do dvou hodin od výjezdu. V druhém pořadí silničáři uklízí zbývající komunikace druhé třídy a ve třetím pořadí ty zbylé.

Z vyčleněné techniky určené na zimní údržbu je 73 sypačů pro první pořadí a dalších 51 strojů pro úklid v druhém a třetím pořadí. Sypače je možné po splnění primárního úkolu využít i na dalších komunikacích. TSK má k dispozici také dvě sněhové frézy a jeden sypač na vlhčenou sůl.

Kromě silnic uklízí správa chodníky. Připraveno bude 1070 pracovníků na odstraňování sněhu a náledí nebo úklid. Dalších 150 zaměstnanců bude dělat odborné práce jako třeba opravy kanalizace, údržba dopravního značení nebo se budou starat o zeleň. „Tito pracovníci budou v rámci zimní údržby využíváni operativně," uvedla Lišková.

Kromě sypačů a další techniky funguje na šesti místech automatický protinámrazový systém, který v případě nízkých teplot upozorní na možnost vzniku náledí a následně automaticky spustí postřik. Zařízení jsou například na Jižní spojce, Vysočanské radiále nebo ve Wilsonově ulici.

Pokud nebude sněžit, budou se zaměstnanci věnovat běžnému úklidu a dalším pracím. „Budou nařizovány podle aktuální potřeby s přihlédnutím k preferencím jednotlivých městských částí," uvedla Lišková.

TSK má ve správě 2327 z celkem 4047 kilometrů komunikací na území Prahy. Zbylé spravují ostatní správci, kteří zde zajišťují veškerou správu, tedy i zimní údržbu.


Praha 2: Odbor dopravy a územního rozvoje v karanténě

Včera v 16:47

Odbor dopravy a územního rozvoje (ODÚR) Prahy 2 bude fungovat od středy 20. ledna v omezeném režimu.

Praha podporuje návrh na zrušení zastropování školkovného

18. ledna 2021 ve 14:39

Hlavní město už v loňském roce aktivně vyslovilo svůj nesouhlas s vládní novelou zákona o poskytování péče v dětských skupinách. Ty by již brzy mohly přijít o peníze z evropských fondů a novela Ministerstva práce a sociálních věcí ČR je chce transformovat na jesle. Provozovatelé by navíc touto...

První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

17. ledna 2021 ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru