Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - snih 0°C
Středa 8. 12. 2021
Svátek má Květoslava
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na zimní údržbu v Praze je připraveno 24 000 tun soli, 127 strojů a tisícovka zaměstnanců
Ilustrační foto: archiv PSAS

Na zimní údržbu v Praze je připraveno 24 000 tun soli, 127 strojů a tisícovka zaměstnanců

Na zimní údržbu silnic a chodníků v hlavním městě je připraveno 24 000 tun soli a solanky, 127 strojů včetně sypačů a více než tisícovka zaměstnanců. Fungovat bude na některých místech i automatický protinámrazový systém. Údržbu zajišťuje každoročně od 1. listopadu do 31. března Technické správy komunikací (TSK), která si najímá Pražské služby (PSAS).

Poslední zimní údržba vyšla na asi 906 milionů korun, silničáři měli připraveno 24 639 tun soli a 380 tun roztoku chloridu vápenatého. Použito bylo pouze 3691 tun soli a 1138 tun chloridu vápenatého.

Silnice a chodníky jsou uklízeny v několika takzvaných pořadích. V prvním vyjedou sypače a pluhy na nejdůležitější komunikace a chodníky, zejména v okolí úřadů, nemocnic, škol či nádraží a stanic metra.

Uklizeny musí být do dvou hodin od výjezdu. V druhém pořadí silničáři uklízí zbývající komunikace druhé třídy a ve třetím pořadí ty zbylé.

Z vyčleněné techniky určené na zimní údržbu je 73 sypačů pro první pořadí a dalších 51 strojů pro úklid v druhém a třetím pořadí. Sypače je možné po splnění primárního úkolu využít i na dalších komunikacích. TSK má k dispozici také dvě sněhové frézy a jeden sypač na vlhčenou sůl.

Kromě silnic uklízí správa chodníky. Připraveno bude 1070 pracovníků na odstraňování sněhu a náledí nebo úklid. Dalších 150 zaměstnanců bude dělat odborné práce jako třeba opravy kanalizace, údržba dopravního značení nebo se budou starat o zeleň. „Tito pracovníci budou v rámci zimní údržby využíváni operativně," uvedla Lišková.

Kromě sypačů a další techniky funguje na šesti místech automatický protinámrazový systém, který v případě nízkých teplot upozorní na možnost vzniku náledí a následně automaticky spustí postřik. Zařízení jsou například na Jižní spojce, Vysočanské radiále nebo ve Wilsonově ulici.

Pokud nebude sněžit, budou se zaměstnanci věnovat běžnému úklidu a dalším pracím. „Budou nařizovány podle aktuální potřeby s přihlédnutím k preferencím jednotlivých městských částí," uvedla Lišková.

TSK má ve správě 2327 z celkem 4047 kilometrů komunikací na území Prahy. Zbylé spravují ostatní správci, kteří zde zajišťují veškerou správu, tedy i zimní údržbu.


Autor: ČTK

Umělecká škola Klementa Slavického dostane peníze na dofinancování stavby

Dnes v 11:25

Pražští radní odsouhlasili poskytnutí investiční dotace městské části Praha 16 na dofinancování stavby nové budovy Základní umělecké školy (ZUŠ) Klementa Slavického v celkové výši 3 milionů korun.

Tunely Mrázovka a Bubenečský budou uzavřeny

Dnes v 08:05

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude tunel Mrázovka od středy 8. prosince od 23 hodin do čtvrtka 9. prosince do 5 hodin uzavřen. Objízdná trasa je vedena po Radlické.

Startup Night propojí pražské univerzity a inovativní nápady

Dnes v 07:59

Propojit studenty z pražských vysokých škol, kteří se zajímají o inovace, startupy a společensky prospěšné podnikání, chce akce Startup Night. Poprvé se uskuteční 9. prosince večer v Podnikatelském a inovačním centru hl. města Prahy (PIC) a představí několik úspěšných univerzitních startupů....

Radnice darovala policistům zdravotnické batohy

Dnes v 07:26

Starosta Prahy 11 Jiří Dohnal, radní Petr Jirava a vedoucí oddělení krizového řízení předali koncem listopadu dar – plně vybavené zdravotnické batohy – příslušníkům Pohotovostní motorizované jednotky (PMJ) v Praze-Ďáblicích. 

Poříční policie dostane moderní hlídkový člun

Dnes v 07:10

Praha posílí bezpečnost na Vltavě. Radní podpořili poskytnutí finanční podpory ve výši šesti milionů korun na pořízení hlídkové člunu včetně potřebného příslušenství a vybavení pro Poříční oddělení odboru služby pořádkové policie Krajského ředitelství Policie hl. m....

Praha 5 zvažuje zavedení bilingvní výuky na školách

Včera v 18:06

Praha 5 si pohrává s myšlenkou, že by v několika školách, které zřizuje, podpořila zavedení bilingvní výuky. Na svém facebookovém profilu to uvedla poslankyně a starostka Prahy 5 Renáta Zajíčková (ODS).

Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu podpořil magistrát

Včera v 11:06

Radní Prahy schválili individuální neinvestiční účelovou dotaci ve výši 120 tisíc korun na konání Mistrovství Evropy seniorských týmů v šachu. Akce se historicky poprvé uskutečnila na území České republiky, konkrétně se konala v termínu od 29. srpna do 8. září 2021 v pražském Hotelu Don...

Další články
Nahoru