Dnes Středa - jasno 32°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 33°C
Středa 17. 8. 2022
Svátek má Petra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na zimní údržbu pražských komunikací půjde letos asi 841 milionů korun
Zimní údržba v Praze. Ilustrační foto: archiv PSAS

Na zimní údržbu pražských komunikací půjde letos asi 841 milionů korun

Na zimní údržbu komunikací půjde v Praze nastávající zimu asi 841 milionů korun, což je meziročně zhruba stejně. Asi polovina peněz je určena na čištění v rámci zimní údržby. Na úklid jsou připraveny desítky sypačů a dalších strojů a asi tisícovka lidí. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí projednají pražští radní.

Přesná částka, kterou město za údržbu vydá, bude záležet na průběhu zimy. Zimní údržba začíná každoročně 1. listopadu a končí 31. března následujícího roku. Zajišťuje ji městská firma Technická správa komunikací (TSK).

Silnice a chodníky jsou uklízeny v několika takzvaných pořadích. V prvním vyjedou sypače a pluhy na nejdůležitější komunikace a chodníky, zejména v okolí úřadů, nemocnic, škol či nádraží a stanic metra. Uklizeny musí být do dvou hodin od výjezdu. V druhém pořadí silničáři uklízí zbývající komunikace druhé třídy a ve třetím pořadí ty zbylé.

Z vyčleněné techniky určené na zimní údržbu je 73 sypačů pro první pořadí a dalších 51 strojů pro úklid v druhém a třetím pořadí. Sypače je možné po splnění primárního úkolu využít i na dalších komunikacích.

TSK má k dispozici také dvě sněhové frézy a jeden sypač na vlhčenou sůl. K dispozici je pak ještě další šedesátka strojů.

Kromě silnic uklízí správa chodníky. Připraveno bude 950 pracovníků na odstraňování sněhu a náledí nebo úklid. Dalších 150 zaměstnanců bude dělat odborné práce jako třeba opravy kanalizace, údržba dopravního značení nebo se budou starat o zeleň.

TSK má ve správě podle dokumentu 1383 kilometrů komunikací v prvním pořadí, a to včetně vyhrazených pruhů pro autobusy, dalších 500 kilometrů v druhém a 313 v třetím pořadí. Stará se také o 548 hektarů takzvaných nemotorových komunikací, tedy například chodníků.


Autor: ČTK

Dar radnice Pohotovostní motorizované jednotce

Včera ve 20:03

Předsedkyně Výboru pro bezpečnost zastupitelstva Prahy 4 Lucie Michková předala v sídle Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy věcný dar v celkové hodnotě téměř 20 tisíc korun. Jedná se o 17 kusů speciálních taktických nosítek pro rychlou evakuaci...

Další články
Nahoru