Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na židovském hřbitově odhalí památník Návraty kamenů, je vytvořen z dlažebních kostek
Dlažební kostky, které byly vyrobeny z židovských náhrobků. Foto: Židovská obec v Praze

Na židovském hřbitově odhalí památník Návraty kamenů, je vytvořen z dlažebních kostek

Ve středu 7. září proběhne na Žižkově slavnostní odhalení památníku Návraty kamenů. Památník z dlažebních kostek navrhli manželé Rónovi, finance na něj a revitalizaci okolí sehnala Židovská obec v Praze od soukromých dárců a úspěšnou crowdfundingovou kampaní na Hithitu. 

Odhalení památníku proběhne na žižkovském židovském hřbitově v Fibichově ulici. Bude volně přístupné pro veřejnost a začne ve 13 hodin. Od 13:30 proběhne pro zájemce komentovaná prohlídka starého žižkovského hřbitova. Od 14:45 se pak uskuteční setkání významných dárců s médii a autory památníku v nedaleké Galerii pod radnicí na Havlíčkově náměstí. 

Památník je složen ze sedmi tun dosud nalezených dlažebních kostek z pěší zóny Václavského náměstí, kam byly umístěny během komunistického režimu. Během rekonstrukce náměstí v roce 2020 se dlouholeté podezření Židovské obce v Praze (ŽOP) o původu dlažby definitivně potvrdilo. Díky memorandu s pražským magistrátem byly tyto dlažební kostky následně vráceny ŽOP k pietnímu uložení. 

Na výrobu památníku bylo potřeba třeba získat několik set tisíc korun. Díky mnoha dárcům ŽOP získala finanční prostředky nejenom na samotný památník, ale i na opravu několika náhrobků v okolí a následné doplnění speciální stély, do níž budou vytesána jména nejvýznamnější dárců. 

Soukromé dárce doplnila crowdfundingová kampaň, během které bylo vybráno přes tři sta tisíc korun, tedy dvojnásobek cílové částky. „Všem dárcům patří velké poděkování a jména těch nejvýznamnějších budou zatím přečtena při slavnostním odhalení,” říká předseda ŽOP František Banyai. 

Samotnou stavbu památníku realizovali Lucie Rónová a Jaroslav Róna. Památník není a nikdy nebude zcela dokončený. Byl navržen jako horizontální kruhová čočka, od které se budou do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhat nízké zdi nestejné výšky. Středová kruhová čočka symbolizuje Stvořitele, coby centrálního hybatele. 


Autor: puc

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Praha 14: Retro Party na Plechárně

30. září 2022 v 10:08

Přijďte si v pátek 7. října zatančit na Plechárnu, začíná se ve 14 hodin.

Další články
Nahoru