Dnes Neděle - mlha 9°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 25. 2. 2024
Svátek má Liliana
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na židovském hřbitově odhalí památník Návraty kamenů, je vytvořen z dlažebních kostek
Dlažební kostky, které byly vyrobeny z židovských náhrobků. Foto: Židovská obec v Praze

Na židovském hřbitově odhalí památník Návraty kamenů, je vytvořen z dlažebních kostek

Ve středu 7. září proběhne na Žižkově slavnostní odhalení památníku Návraty kamenů. Památník z dlažebních kostek navrhli manželé Rónovi, finance na něj a revitalizaci okolí sehnala Židovská obec v Praze od soukromých dárců a úspěšnou crowdfundingovou kampaní na Hithitu. 

Odhalení památníku proběhne na žižkovském židovském hřbitově v Fibichově ulici. Bude volně přístupné pro veřejnost a začne ve 13 hodin. Od 13:30 proběhne pro zájemce komentovaná prohlídka starého žižkovského hřbitova. Od 14:45 se pak uskuteční setkání významných dárců s médii a autory památníku v nedaleké Galerii pod radnicí na Havlíčkově náměstí. 

Památník je složen ze sedmi tun dosud nalezených dlažebních kostek z pěší zóny Václavského náměstí, kam byly umístěny během komunistického režimu. Během rekonstrukce náměstí v roce 2020 se dlouholeté podezření Židovské obce v Praze (ŽOP) o původu dlažby definitivně potvrdilo. Díky memorandu s pražským magistrátem byly tyto dlažební kostky následně vráceny ŽOP k pietnímu uložení. 

Na výrobu památníku bylo potřeba třeba získat několik set tisíc korun. Díky mnoha dárcům ŽOP získala finanční prostředky nejenom na samotný památník, ale i na opravu několika náhrobků v okolí a následné doplnění speciální stély, do níž budou vytesána jména nejvýznamnější dárců. 

Soukromé dárce doplnila crowdfundingová kampaň, během které bylo vybráno přes tři sta tisíc korun, tedy dvojnásobek cílové částky. „Všem dárcům patří velké poděkování a jména těch nejvýznamnějších budou zatím přečtena při slavnostním odhalení,” říká předseda ŽOP František Banyai. 

Samotnou stavbu památníku realizovali Lucie Rónová a Jaroslav Róna. Památník není a nikdy nebude zcela dokončený. Byl navržen jako horizontální kruhová čočka, od které se budou do kruhu jako sluneční paprsky rozbíhat nízké zdi nestejné výšky. Středová kruhová čočka symbolizuje Stvořitele, coby centrálního hybatele. 


Autor: puc

Den Vltavy 2024

Včera v 08:32

Vševltavský spolek chystá i letos Den Vltavy. Již tradičně se akce koná první jarní dny jako symbolické otevření lodní sezóny na Vltavě, tentokrát v neděli 17. března od 9 do 16 hodin.

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

Včera v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Rock’n’roll na Barče

Včera v 07:16

V sobotu 24. února Rock’n’roll na Barče. Od 18:30 vystoupí skupina hrající Shadows revival se zajímavým názvem Geront.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

V březnu začínají trhy na Kulaťáku

23. února 2024 v 09:20

Patnáctá sezóna trhů na Kulaťáku v Praze 6 startuje v sobotu 2. března. Od 8 do 14 hodin se můžete těšit na oblíbené prodejce a na nový sortiment.

Park Rajská zahrada je opět otevřen

23. února 2024 v 08:14

V parku Rajská zahrada v Praze 3 začala v konci loňského roku rozsáhlá oprava mlatových cest. Z toho důvodu byl park pro veřejnost do minulého týdne uzavřený.

Hloubětínská pobočka DDM Praha 9 nabízí řadu aktivit

22. února 2024 v 15:15

Od loňského podzimu na místě bývalého komunitního centra v ulici Kardašovská na Lehovci funguje nová, hloubětínská pobočka Domu dětí a mládeže Praha 9 (DDM), která stejně jako dříve centrum nabízí širokou škálu aktivit pro různé věkové skupiny.

Neděle: Procházka Ďáblickým hřbitovem

22. února 2024 ve 12:24

Komentované procházky hřbitovy přinášejí historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu a umělecká díla, která jim dodávají jedinečný charakter. V neděli 25. února ve 13:30 hodin se projdete Ďáblickým hřbitovem.

PVK: Do konce února nepoteče voda v těchto ulicích

22. února 2024 v 11:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 5: Den pro Život dětem

22. února 2024 v 09:41

Připojte se k Charitativnímu zážitkovému dnu pro Život dětem v sobotu 24. února. Akce se koná v Praze 5 v Aréně sportu, na Hořejším nábřeží. Začíná se v 10 hodin, program potrvá do 19 hodin.

Přednáška: Příběh Táborky

22. února 2024 v 08:35

Petr Kučera, ředitel NKP Vyšehrad, představí výsledky stavebně-historického průzkumu Táborské brány, který výrazně změnil pohled na její historii a význam v rámci vyšehradského opevnění. 

Zemědílna O vodní kapce

22. února 2024 v 07:49

Nechte se vtáhnout v sobotu 24. února od 10 hodin do koloběhu vody v přírodě. 

Další články
Nahoru