dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
0°C
pozítří
Středa - snih
2°C
Pražský život

Na ženy bez domova se zapomíná. Pomůže sbírka spacáků, dek a lůžkovin

Zima se neptá, zda máte střechu nad hlavou. Obecně prospěšná společnost In IUSTITIA proto vyhlašuje materiální sbírku na pomoc ženám bez domova, která trvá až do února. Se svou mobilní poradnou působí In IUSTITIA přímo v terénu, od července kontaktovala téměř dvě stovky žen bez přístřeší.

O ženském bezdomovectví se někdy říká, že je neviditelné. Pro ženy bez přístřeší není mnohdy jednoduché využít denních center a poraden, například kvůli studu, že selhaly ve své roli ženy či matky. V rámci bezdomovecké komunity jsou navíc často zneužívané a čelí různým formám násilí. Proto společnost In IUSTITIA od léta vyjíždí se speciálně upravenou dodávkou přímo do terénu.

„V naší mobilní Poradně Justýna se zaměřujeme na ženy bez domova ohrožené jakoukoliv formou násilí, pomoc ale zprostředkujeme i těm, které se na nás obrátí s jinými problémy. Od července jsme do terénu vyjeli téměř 60krát a oslovili jsme na dvě stovky žen, 19 z nich s námi řešilo přímo násilí. Nabízíme jim sociální i právní služby, samozřejmě bezplatně,“ vysvětluje vedoucí sociální práce In IUSTITIA Kateřina Baňacká a dodává, že se jedná o unikátní projekt, sociálních služeb zaměřených přímo na ženy bez domova je v Praze i dalších českých městech minimum. „Na tuto skupinu se často zapomíná, přitom mají jiné potřeby než muži a často potřebují pomoc s řešením velmi osobních problémů jako je právě zkušenost s násilím a zneužíváním nebo nemožnost starat se o své děti,“ doplňuje Kateřina Baňacká.

Spolu s poradenstvím poskytuje In IUSTITIA ženám bez domova také materiální pomoc, potraviny a hygienické potřeby. S blížící se zimou je nezbytné tuto nabídku rozšířit, a proto In IUSTITIA vyhlašuje materiální sbírku spacáků, dek a lůžkovin. Sbírka probíhá až do 29. února (s přestávkou od 18. prosince do 4. ledna) každý všední den mezi 9 – 16:30 h v pobočce In IUSTITIA, Eliášova 28, Praha 6.

„Vybrané věci předáme přímo ženám bez domova. Díky naší poradně známe dobře terén a víme, kde je pomoc nejpotřebnější. Za dary předem děkujeme,“ říká Kateřina Baňacká.

Projekt Společně jako doma bez násilí byl podpořen Nadací Open Society Fund Praha z programu Dejme (že)nám šanci, který je financován z Norských fondů.

Vedle terénní mobilní poradny nabízí ženám bez domova ohroženým násilím také bezplatnou telefonní linku na čísle 800922922. Je v provozu každý všední den od 9.00 do 18.00 hodin a volající zde dostanou radu, jak situaci řešit a případně i pomoc sociální pracovnice a právničky.


Další články
Nahoru