Dnes Úterý - jasno 10°C
Zítra Středa - polojasno 8°C
Úterý 4. 10. 2022
Svátek má František
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na zdi u libeňské Vychovatelny vzniká malba připomínající atentát na Heydricha
Malba na zdi u Vychovatelny. Foto: P8

Na zdi u libeňské Vychovatelny vzniká malba připomínající atentát na Heydricha

Nedaleko místa, kde došlo 27. května 1942 k atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha, bude tento týden dokončena velkoplošná malba vyprávějící příběh Anthropoidu.

Malba vzniká rámci projektu „MuralArtUM 2020“, kterým Galerie hl. města Prahy výtvarně upravuje nevzhledné betonové plochy v obydlených oblastech. Do projektu se zapojila i Praha 8.

„Nevzhledná betonová zeď, která hyzdí okolí Vychovatelny, se brzy změní v ozdobu místa, navíc díky inspiraci hrdinským činem v místě v poučnou a poutavou památku,“ uvedl k realizaci autor záměru a člen výběrové komise, radní osmé městské části Michal Švarc (Patrioti pro Prahu 8).

Toto dílo je podle něj svou formou a obsahem určeno především mladším generacím a vzhledem k minimálnímu pohybu pěších v místě převážně cestujícím tramvají či autem.

Jedná se o kombinaci komixu a grafity. Autorem je student architektury Jakub Marek a k jeho předpokládanému dokončení by mělo dojít do konce dubna. Soutěže se zúčastnilo 23 námětů.

V sobotu 22. května se uskuteční slavnostní odhalení a začne velká QR bojovka „Anthropoid" za účasti herců představujících jednotlivé aktéry operace. Více na www.praha8.cz/anthropoid.


Autor: red

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru