Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - jasno 3°C
Pátek 23. 2. 2024
Svátek má Svatopluk
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Zbraslavi bude za 30 milionů korun rozšířena protipovodňová ochrana u zámku
Zbraslavský zámek stojí u slepého ramene Berounky, které vzniklo v 19. století při povodni. Foto: sevp.cz

Na Zbraslavi bude za 30 milionů korun rozšířena protipovodňová ochrana u zámku

Na pražské Zbraslavi bude rozšířena protipovodňová ochrana. Úpravy se týkají oblasti u zbraslavského zámku, kde ochrání jeho budovu i park a rovněž sever městské části. Náklady jsou 29,94 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Práce pro město provede firma Metrostav. Praha začala budovat protipovodňová opatření v 90. letech minulého století a k jejich rozmachu došlo po povodni v roce 2002.

Stavba se nachází na pravém břehu slepého ramene Berounky známého jako Krňák, a to jižně od soutoku s Vltavou. Přebudována bude současná opěrná zeď zámeckého parku tak, aby vyhovovala požadavkům protipovodňové ochrany.

Přibližně 218 metrů dlouhé protipovodňové opatření ochrání severní části Zbraslavi a zámek s parkem na úroveň stoleté vody s rezervou převýšení 30 centimetrů. Veškeré práce by se měly uskutečnit letos.

Praha vybudovala protipovodňová opatření zejména podél Vltavy. Stavět je začala v 90. letech. Nejrozsáhlejší ochrana vznikla po povodni v roce 2002. Vystavěny byly mobilní zábrany a valy.

Na menších tocích město dělalo takzvané suché poldry, které jsou schopny zadržet vodu. Rovněž nechává postupně zklikatit původně narovnaná koryta. Potoky a říčky tak jsou schopny déle zadržet vodu, než se rozlije do krajiny.


Autor: ČTK

Před magistrátem demonstrovali mladí lidé proti zdražení MHD

Včera v 10:29

Před pražským magistrátem na Mariánském náměstí ve středu demonstrovalo několik desítek převážně mladých lidí proti možnému zdražení ročního kuponu na městskou hromadnou dopravu, informovala ČTK.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

Včera v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Peníze na podporu Domu národnostních menšin a Integračního centra Praha

21. února 2024 v 06:56

Rada Prahy na svém pondělním zasedání souhlasila s poskytnutím více jak 11 milionů korun na zajištění provozu Domu národnostních menšin o.p.s. a Integračního centra Praha o.p.s. Finance budou sloužit k zabezpečení základních provozních nákladů v roce 2024. Zároveň hlavní město plánuje...

Další články
Nahoru