Dnes Středa - zatazeno 0°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 8°C
Středa 29. 3. 2023
Svátek má Taťána
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Na Zbraslavi bude za 30 milionů korun rozšířena protipovodňová ochrana u zámku
Zbraslavský zámek stojí u slepého ramene Berounky, které vzniklo v 19. století při povodni. Foto: sevp.cz

Na Zbraslavi bude za 30 milionů korun rozšířena protipovodňová ochrana u zámku

Na pražské Zbraslavi bude rozšířena protipovodňová ochrana. Úpravy se týkají oblasti u zbraslavského zámku, kde ochrání jeho budovu i park a rovněž sever městské části. Náklady jsou 29,94 milionu korun. Vyplývá to z materiálu, který dnes schválili pražští radní.

Práce pro město provede firma Metrostav. Praha začala budovat protipovodňová opatření v 90. letech minulého století a k jejich rozmachu došlo po povodni v roce 2002.

Stavba se nachází na pravém břehu slepého ramene Berounky známého jako Krňák, a to jižně od soutoku s Vltavou. Přebudována bude současná opěrná zeď zámeckého parku tak, aby vyhovovala požadavkům protipovodňové ochrany.

Přibližně 218 metrů dlouhé protipovodňové opatření ochrání severní části Zbraslavi a zámek s parkem na úroveň stoleté vody s rezervou převýšení 30 centimetrů. Veškeré práce by se měly uskutečnit letos.

Praha vybudovala protipovodňová opatření zejména podél Vltavy. Stavět je začala v 90. letech. Nejrozsáhlejší ochrana vznikla po povodni v roce 2002. Vystavěny byly mobilní zábrany a valy.

Na menších tocích město dělalo takzvané suché poldry, které jsou schopny zadržet vodu. Rovněž nechává postupně zklikatit původně narovnaná koryta. Potoky a říčky tak jsou schopny déle zadržet vodu, než se rozlije do krajiny.


Autor: ČTK

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

Včera ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Praha 10: ZŠ Olešská ušetřila téměř 40 procent na výdajích za dodávku tepla

Včera v 10:15

ZŠ Olešská ve Strašnicích při projektu snížení energetické náročnosti školy dokázala snížit výdaje za dodávku tepla o 39,9 procenta. Projekt byl financován Prahou 10, dotacemi od EU a pražským magistrátem. Informovala o tom mluvčí desáté městské části Michaela...

Další články
Nahoru