Dnes Pondělí - zatazeno 4°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 5. 12. 2022
Svátek má Jitka
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Na zapomenutém hřbitově v Bubenči se nepohřbívá již 134 let, čeká ho obnova
Nepohřbívá se zde již od konce 19. století. Foto: Matouš John / Správa pražských hřbitovů

Na zapomenutém hřbitově v Bubenči se nepohřbívá již 134 let, čeká ho obnova

Opuštěný, nepřístupný a prakticky zapomenutý hřbitov Na Skalce v Praze 6 se dočká záchrany. Tento záměr minulý týden odsouhlasilo vedení metropole. Zdevastovaný hřbitov u ulice Wolkerova, na kterém se nepohřbívá již 134 let, by měl být svěřen příspěvkové organizaci Správa pražských hřbitovů (SPH). Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Úkolem správy hřbitovů bude místo citlivě upravit a hledat smysluplný koncept dalšího využití, které nenaruší genia loci a pietní charakter místa. Hřbitov je v havarijním stavu, doslova na pokraji zkázy. Revitalizací by neměl přijít o dnešní romantiku opuštěnosti, ale současně by měla být zachráněna torza náhrobků,“ řekla radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě), která má ve své gesci i pražské pohřebnictví.

„Kouzlo hřbitova spočívá také v tom, že o něm prakticky nic nevíme. Ve své době to byl jeden z mnoha lokálních hřbitovů. Pustíme se do hledání všech archivních záznamů, matrik pohřbených, plánujeme stavebně historický průzkum a pokusíme se rozluštit epitafy na fragmentech náhrobků,“ uvedl ředitel SPH Martin Červený.

„Jeden z mála dochovaných náhrobků označuje místo odpočinku významného pražského Němce, finančníka, obchodníka a politika Eduarda Seuter von Lötzen, který byl mimo jiné členem strany Pokroku spolu s Palackým nebo Riegrem. Věřím, že výsledky bádání přinesou překvapení,“ dodal.

Při obnově hřbitova může SPH čerpat ze zkušeností se záchranou nejstarších částí Olšanských hřbitovů, proměnou Malostranského hřbitova v pietní park, rehabilitací Evangelického hřbitova ve Strašnicích nebo s konverzí nevyužívaných kaplových hrobek na sdílená kolumbária. Aktuálně městská organizace připravuje i konverzi kaple rytířů z Albertu na Olšanských hřbitovech a hřbitovní kaple na Nuselském hřbitově. 

Po loňském představení manuálu „Pražské hřbitovy“ chystá podle Johnové a Červeného hlavní město spolu s SPH představení nového konceptu pohřebních služeb.

Již letos v září bude Pražanům sloužit v areálu Ďáblického hřbitov Louka vzpomínek – první ekologický hřbitov v Česku. Na podzim plánuje Praha rovněž zahájit projekt Pohřební ateliér. Jeho smyslem je umožnit poslední rozloučení podle individuálních představ pozůstalých, kteří nechtějí být jen diváky obřadu, ale jeho spolutvůrci.


Autor: Jan Puci

Setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5

2. prosince 2022 v 10:52

Poslední veřejné setkání ke Strukturálnímu plánu Prahy 5 v tomto roce se koná 13. prosince v Komunitním centru Prádelna v Holečkově ulici. Strukturální plán je významný dokument Prahy 5, který popisuje priority rozvoje jak celé městské části, tak i jednotlivých čtvrtí a konkrétních...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Další články
Nahoru