Dnes Čtvrtek - oblacno 3°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 7°C
Čtvrtek 5. 12. 2024
Svátek má Jitka
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Na zapomenutém hřbitově v Bubenči se nepohřbívá již 134 let, čeká ho obnova
Nepohřbívá se zde již od konce 19. století. Foto: Matouš John / Správa pražských hřbitovů

Na zapomenutém hřbitově v Bubenči se nepohřbívá již 134 let, čeká ho obnova

Opuštěný, nepřístupný a prakticky zapomenutý hřbitov Na Skalce v Praze 6 se dočká záchrany. Tento záměr minulý týden odsouhlasilo vedení metropole. Zdevastovaný hřbitov u ulice Wolkerova, na kterém se nepohřbívá již 134 let, by měl být svěřen příspěvkové organizaci Správa pražských hřbitovů (SPH). Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Úkolem správy hřbitovů bude místo citlivě upravit a hledat smysluplný koncept dalšího využití, které nenaruší genia loci a pietní charakter místa. Hřbitov je v havarijním stavu, doslova na pokraji zkázy. Revitalizací by neměl přijít o dnešní romantiku opuštěnosti, ale současně by měla být zachráněna torza náhrobků,“ řekla radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě), která má ve své gesci i pražské pohřebnictví.

„Kouzlo hřbitova spočívá také v tom, že o něm prakticky nic nevíme. Ve své době to byl jeden z mnoha lokálních hřbitovů. Pustíme se do hledání všech archivních záznamů, matrik pohřbených, plánujeme stavebně historický průzkum a pokusíme se rozluštit epitafy na fragmentech náhrobků,“ uvedl ředitel SPH Martin Červený.

„Jeden z mála dochovaných náhrobků označuje místo odpočinku významného pražského Němce, finančníka, obchodníka a politika Eduarda Seuter von Lötzen, který byl mimo jiné členem strany Pokroku spolu s Palackým nebo Riegrem. Věřím, že výsledky bádání přinesou překvapení,“ dodal.

Při obnově hřbitova může SPH čerpat ze zkušeností se záchranou nejstarších částí Olšanských hřbitovů, proměnou Malostranského hřbitova v pietní park, rehabilitací Evangelického hřbitova ve Strašnicích nebo s konverzí nevyužívaných kaplových hrobek na sdílená kolumbária. Aktuálně městská organizace připravuje i konverzi kaple rytířů z Albertu na Olšanských hřbitovech a hřbitovní kaple na Nuselském hřbitově. 

Po loňském představení manuálu „Pražské hřbitovy“ chystá podle Johnové a Červeného hlavní město spolu s SPH představení nového konceptu pohřebních služeb.

Již letos v září bude Pražanům sloužit v areálu Ďáblického hřbitov Louka vzpomínek – první ekologický hřbitov v Česku. Na podzim plánuje Praha rovněž zahájit projekt Pohřební ateliér. Jeho smyslem je umožnit poslední rozloučení podle individuálních představ pozůstalých, kteří nechtějí být jen diváky obřadu, ale jeho spolutvůrci.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Hledá se architekt*ka veřejného prostoru

Dnes v 07:40

Zajímáte se o kvalitní rozvoj městské části, architekturu a urbanismus? Chcete se podílet na tvorbě koncepce veřejných prostranství a koordinaci staveb v návaznosti na veřejný prostor?

Štvanická lávka získala ocenění Víta Brandy

Včera v 10:43

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Celkem 55 projektů z celé České republiky se přihlásilo do soutěžní přehlídky Cena Víta Brandy 2024. Hlavní cenu za nejlepší dopravní stavbu a proměny ve veřejném prostoru získala Štvanická lávka propojující Karlín a Holešovice. Cena Víta Brandy každoročně vyzdvihuje projekty, které...

Odběrové místo v Poliklinice Palackého budě nově provozovat Nemocnice Na Františku

3. prosince 2024 v 19:55

Praha 1 otevřela odběrové místo v Poliklinice Palackého, které bude provozovat Nemocnice Na Františku. Ta nahradí dosavadního soukromého nájemce, společnost EUC Laboratoře s.r.o., která obdržela výpověď.

Muchovo muzeum zůstává v Panské ulici

3. prosince 2024 v 17:42

Muchovo muzeum v Kaunickém paláci v centru Prahy se otevřelo veřejnosti v únoru 1998. Od letošního podzimu vystavuje novou expozici. Její základ tvoří soubor děl, které pochází z původní sbírky Ivana Lendla.

Další články
Nahoru