Dnes Sobota - polojasno 10°C
Zítra Neděle - skorojasno 12°C
Sobota 23. 10. 2021
Svátek má Teodor
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na základních školách v Praze 6 začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin
Testování žáků ve střešovické ZŠ Norbertov. Foto: P6

Na základních školách v Praze 6 začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin

Na základních školách v Praze 6 dnes začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin za využití takzvaného poolování, tedy vyhodnocení více vzorků najednou. Dodavatele testů a zpracovatele výsledků jednotlivé školy vybraly prostřednictvím transparentních výběrových řízení.

K PCR testování ze slin s využitím metody poolování přistoupilo 13 základních škol, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části. Dvě školy se doposud nezapojily z organizačních důvodů, žáci se zde zatím testují antigenními testy výtěrem z přední části nosu. 

„Zájem o PCR testování mezi školami jednoznačně dokládá, co jsme vládě společně s odborníky soustavně sdělovali již několik měsíců. PCR testy ze slin jsou pro žáky daleko šetrnější než antigenní testování, které vláda ve školách nasadila původně,“ říká Marie Kubíková (ODS), radní Prahy 6 pro školství, s odkazem na pilotní projekt městské části z letošního února, z něhož vyšlo, že 39 procent žáků považuje antigenní test výtěrem z přední části nosu za nepříjemný až bolestivý.

Ve spolupráci s městskou částí školy vypsaly vlastní výběrová řízení na dodavatele odběrových vzorků a na laboratoř, která zajištuje vyhodnocení testů. S těmito subjekty budou dle nastavených podmínek školy spolupracovat do konce právě probíhajícího školního roku. 

Náklady na jeden test se pohybují v rozmezí od 145 do 165 korun v závislosti na podmínkách konkrétního dodavatele, testování žáků hradí stát. 

„V důsledku konkurenčního prostředí a s využitím poolování se ceny PCR testů ze slin výrazně snížily a nyní se pohybují na podobné úrovni jako testy antigenní. Ve vzájemném srovnání jsou ale PCR testy daleko průkaznější, což je jejich jednoznačná výhoda,“ vysvětluje radní Kubíková.

Žáci se na základě nařízení vlády budou testovat jednou za dva týdny přímo ve třídách.  Samotný způsob odběru vzorků u slinných PCR testů pak závisí na jejich dodavateli.

V některých školách si tedy žáci odebírají slinný vzorek kloktáním, jinde zase cucáním k tomu určeného vatového tamponku. Odebrané vzorky jsou následně odeslány do akreditované laboratoře k vyhodnocení. Výsledky obdrží rodiče dětí do druhého dne zprávou do mobilního telefonu nebo na e-mail.  

„Současné testování vnímáme jako přípravu na příští školní rok, který by již v žádném případě neměl přinést návrat k distanční výuce. S laboratořemi si vyzkoušíme organizaci testování a příští září už tak pro nás nebude případné PCR testování novinkou,“ dodává radní Kubíková.


Autor: TZ, red

Praha 7 zajistila další vakcíny pro seniory

16. října 2021 v 07:13

Očkování 3. dávkou na Sedmičce probíhá u praktických lékařů a na Poliklinice Prahy 7. Radnice v tomto týdnu rozvezla do ordinací praktických lékařů 1000 vakcín Pfizer. Sloužit budou jako 3. dávka pro očkování seniorů a pacientů s chronickým onemocněním. 

S očkováním třetí dávkou vakcíny pomůže v domovech seniorů opět i mobilní očkovací tým

7. října 2021 v 11:28

Magistrát ve spolupráci s Českým červeným křížem a Městskou poliklinikou Praha obnovuje projekt a mobilní očkovací tým aktuálně znovu objíždí s vakcínami zařízení pro seniory. Cílem je zvýšit ochranu místních klientů, a to v co nejdřívějším termínu.

Voliči v karanténě s covidem-19 mohou v Praze hlasovat z auta, nebo přímo z domova

4. října 2021 v 09:05

Magistrát Prahy zajistil před blížícími se volbami do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR možnost několika zvláštních způsobů hlasování pro lidi v karanténě nebo pro ty, kteří se nakazili koronavirem.

Další články
Nahoru