Dnes Čtvrtek - zatazeno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 9. 2022
Svátek má Michal
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na základních školách v Praze 6 začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin
Testování žáků ve střešovické ZŠ Norbertov. Foto: P6

Na základních školách v Praze 6 začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin

Na základních školách v Praze 6 dnes začalo pravidelné testování žáků PCR testy ze slin za využití takzvaného poolování, tedy vyhodnocení více vzorků najednou. Dodavatele testů a zpracovatele výsledků jednotlivé školy vybraly prostřednictvím transparentních výběrových řízení.

K PCR testování ze slin s využitím metody poolování přistoupilo 13 základních škol, které jsou příspěvkovými organizacemi městské části. Dvě školy se doposud nezapojily z organizačních důvodů, žáci se zde zatím testují antigenními testy výtěrem z přední části nosu. 

„Zájem o PCR testování mezi školami jednoznačně dokládá, co jsme vládě společně s odborníky soustavně sdělovali již několik měsíců. PCR testy ze slin jsou pro žáky daleko šetrnější než antigenní testování, které vláda ve školách nasadila původně,“ říká Marie Kubíková (ODS), radní Prahy 6 pro školství, s odkazem na pilotní projekt městské části z letošního února, z něhož vyšlo, že 39 procent žáků považuje antigenní test výtěrem z přední části nosu za nepříjemný až bolestivý.

Ve spolupráci s městskou částí školy vypsaly vlastní výběrová řízení na dodavatele odběrových vzorků a na laboratoř, která zajištuje vyhodnocení testů. S těmito subjekty budou dle nastavených podmínek školy spolupracovat do konce právě probíhajícího školního roku. 

Náklady na jeden test se pohybují v rozmezí od 145 do 165 korun v závislosti na podmínkách konkrétního dodavatele, testování žáků hradí stát. 

„V důsledku konkurenčního prostředí a s využitím poolování se ceny PCR testů ze slin výrazně snížily a nyní se pohybují na podobné úrovni jako testy antigenní. Ve vzájemném srovnání jsou ale PCR testy daleko průkaznější, což je jejich jednoznačná výhoda,“ vysvětluje radní Kubíková.

Žáci se na základě nařízení vlády budou testovat jednou za dva týdny přímo ve třídách.  Samotný způsob odběru vzorků u slinných PCR testů pak závisí na jejich dodavateli.

V některých školách si tedy žáci odebírají slinný vzorek kloktáním, jinde zase cucáním k tomu určeného vatového tamponku. Odebrané vzorky jsou následně odeslány do akreditované laboratoře k vyhodnocení. Výsledky obdrží rodiče dětí do druhého dne zprávou do mobilního telefonu nebo na e-mail.  

„Současné testování vnímáme jako přípravu na příští školní rok, který by již v žádném případě neměl přinést návrat k distanční výuce. S laboratořemi si vyzkoušíme organizaci testování a příští září už tak pro nás nebude případné PCR testování novinkou,“ dodává radní Kubíková.


Autor: TZ, red

O druhou posilující dávku očkování proti covidu-19 je v Krči zájem

23. srpna 2022 ve 14:24

Fakultní Thomayerova nemocnice (FTN) již pátý týden očkuje proti covidu-19 takzvanou druhou posilující dávkou vakcíny (4. dávka). Je o ni zájem, uvedl mluvčí FTN Petr Sulek.

Pro vakcínu na Polikliniku Prosek už koncem srpna

14. srpna 2022 v 11:44

Poliklinika Prosek znovu otevře očkovací místo už koncem srpna. Původní předpoklad, že se tak stane až na podzim, změnil narůstající počet pacientů s onemocněním covid-19.

Praha 2 zajistí přeočkování seniorů proti nemoci covid-19

3. srpna 2022 ve 22:11

Praha 2 rozesílá seniorům nad 80 let dopis, ve kterém jim nabízí zajistit aplikaci čtvrté dávky vakcíny proti onemocnění covid-19. Ve spolupráci se Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze tak chce nabídnout toto přeočkování rychle, bez front a stresu.

FTN: Za první týden naočkováno přes 930 lidí

25. července 2022 v 09:39

Za první týden očkování 4. dávkou proti covid-19 ve bylo ve Fakultní Thomayerově nemocnici naočkováno přes 930 lidí.

Další články
Nahoru