dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Na začátku letních prázdnin zmizí z Malostranského náměstí parkoviště
Část Malostranského náměstí zabírá parkoviště. Foto: archiv

Na začátku letních prázdnin zmizí z Malostranského náměstí parkoviště

Z Malostranského náměstí má zmizet stávající parkoviště k 1. červenci letošního roku. Technická správa komunikací (TSK) v následujících týdnech vypoví smlouvu nájemci parkoviště. Praha připravuje kompletní rekonstrukci náměstí. Kdy to bude, ale zatím není jasné, magistrát totiž dopracovává studii regenerace.

„TSK ode mne dostala pokyn vypovědět smlouvu tak, aby od července již na Malostranském náměstí parkoviště nebylo a naopak mohly být posuzovány nabídky na zřízení předzahrádek či různých občanských aktivit, které tak budou moci být v tomto historickém srdci Prahy provozovány,“ uvedl Dolínek. Na náměstí by se mohly konat například. V nájemní smlouvě je tříměsíční výpovědní lhůta, takže do července se zrušení parkoviště stihne.

Tento krok vítají i zástupci městské části Praha 1. „Jednoznačně to podporuji. Jsem přesvědčen a říkám to dlouhodobě, že Malostranské náměstí si zaslouží mnohem důstojnější využití, než coby parkoviště. Zároveň ovšem budeme požadovat, aby parkující auta nezahltila okolní ulice,“ řekl zástupce starosty Prahy 1 Daniel Hodek.

Proti zrušení parkoviště v uplynulých dnech protestovali někteří poslanci, kteří zdejší parkoviště využívají. „Pevně věřím, že poslanci pochopí, že je správné, aby jejich zájem, který jinak chápu, v tomto případě ustoupil zájmu Prahy, jejích občanů i návštěvníků, a v neposlední řadě geniu loci Malostranského náměstí,“ vysvětlil Dolínek, podle nějž se problém parkování poslanců i zaměstnanců Poslanecké sněmovny dá řešit i bez toho, aby na Malostranském náměstí muselo budovat podzemní parkoviště, které se tam nehodí.

„Podle názoru odborníků z Institutu plánování a rozvoje má sama Poslanecká sněmovna řadu kapacit, které se dají využít pro parkování. Zároveň je hned za řekou u Rudolfina podzemní parkoviště,“ uvedl Dolínek.

Anketa

Část poslanců chce parkoviště na Malostranském náměstí zachovat. Jaký je váš názor?

Praha rovněž chystá celkovou revitalizaci náměstí. V současné době magistrátní odbor technické vybavenosti dopracovává studii regenerace, kterou následně předloží ke schválení pražským radním. „Na tomto základě se bude rozhodovat o dalším postupu," uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman s tím, že magistrát nyní rovněž řeší například převod finančních prostředků na investice v rámci obnovy.

Odborná porota již v září 2014 v mezinárodní architektonické soutěži vybrala na rekonstrukci náměstí vítězný návrh architektů Martina Hájka, Václava Hájka a Petra Horského. Architekti sjednocují prostor, snižují počet parkovacích míst a přidávají posezení a místo pro sochařské dílo a fontánu.

Mění také umístění komunikací a tramvajové tratě. Rekonstrukci a omezení dopravy Praha v minulosti podmiňovala zprovozněním tunelu Blanka. Ten byl otevřen loni v září a právě tudy se mohou vyhnout centru řidiči, kteří jím pouze projíždí.

Čtěte také:

Světová rarita? Maršál se pod Hrad nevrátí, mohl by ho nahradit pomník poslance v autě 


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Další články
Nahoru