Dnes Úterý - obcasny-dest 16°C
Zítra Středa - obcasny-dest 14°C
Úterý 24. 5. 2022
Svátek má Jana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na vzpomínku Václava Havla se budou tvořit srdce ze svíček, k Hradu vyrazí průvod
Ilustrační foto: archiv

Na vzpomínku Václava Havla se budou tvořit srdce ze svíček, k Hradu vyrazí průvod

Dnes uplynulo devět let od úmrtí prvního prezidenta České republiky Václava Havla. V Praze se koná několik vzpomínkových akcí.

Svíčka pro Václava Havla

„Vzhledem k situaci, která není příznivá setkávání lidí, jsme se rozhodli pro letošní rok vynechat veškeré prvky, které mohou ke shromažďování vést. Vynechat tak bohužel musíme jak tradiční čtení z díla Václava Havla, tak i vzpomínky jeho přátel či blízkých spolupracovníků či hudební doprovod," říká Jakub Bouček z občanského hnutí Politika a Svědomí, které akci pravidelně pořádá. 

„O co ale nepochybně nemůžeme Svíčku pro Václava Havla ochudit, jsou svíčky samotné. Jako každý rok, tedy i letos vytvoříme srdce ze svíček. Ty budou jako vždy na místě k dispozici. Každý, kdo se bude chtít ke vzpomínce připojit, může přijít mezi 11:00 a 18:00 hodin na Jungmannovo náměstí v Praze a pouze chvilku postát, zapálit svíčku," dodává Bouček.

Protože organizátoři ví, že řada lidí chce při podobné příležitosti přeci jen něco říci, podělit se o vzpomínku či myšlenku, bude letos na místě také možnost zanechat alespoň písemnou stopu.

Sochař Ján Rakytka vyrobil dřevěné srdce, jehož součástí bude i „vzkazovník“, kde bude moci každý návštěvník zanechat v písemné podobě jakoukoliv myšlenku, pocit či pomyslný vzkaz pro Václava Havla. V osmnáct hodin bude akce zakončena mší za prvního prezidenta České republiky v blízkém chrámu Panny Marie Sněžné.

Vůbec poprvé budou organizátoři veškeré dění na Jungmannově náměstí přenášet také online. Stream bude k nalezení na facebookové události.

Srdce na Hrad

Tradiční vzpomínkový průvod, v jehož čele se nese velké srdce, vyjde z náměstí Václava Havla, respektive z prostranství před Novou scénou, protože na náměstí probíhá rekonstrukce, v 18:00 hodin. Trasa průvodu povede přes Újezd, Malostranské náměstí na Hradčanské náměstí, kde u pomníku T. G. Masaryka promluví a zavzpomíná několik řečníků.

„Srdce, které pro mě osobně symbolizuje to všechno dobré, co v nás dokázal pan Havel probudit, poneseme letos na Hrad už pošesté a jsme rozhodnuti nosit ho tam v toto příhodné datum tak dlouho, dokud jej nebude možné předat osobě, která si ho zaslouží," říká jeden z organizátorů Jiří Bareš.

„V osobě Václava Havla bylo srdce, jako symbol lásky, naděje a víry, na Hradě přítomno a věřím, že Srdce na Hrad patří," doplňuje jej Petr Dauš.

V čele průvodu letos srdce ponesou aktéři sametové revoluce – hudební skladatel, zpěvák, občanský aktivista a bývalý ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb a textař, básník, publicista, spisovatel, producent a vystudovaný antropolog Michal Horáček.

Na Hradčanském náměstí pak, kromě Kocába a Horáčka, vystoupí například básnířka, spisovatelka, disidentka, právnička Lenka Marečková, která byla za minulého režimu opakovaně vězněna za veřejné předčítání svých básní, kritických k tehdejšímu státnímu zřízení či zpěvák a muzikant Iby Pop, který přítomným zazpívá.  

„Pro bezpečnost nás všech prosíme o dodržování rozestupů, nošení roušky po celou dobu akce a o dbání pokynů organizátorů i policie. Nezapomeňte si s sebou vzít také svíčky, případně přijďte i s vlastnoručně vyrobenými srdci," žádá Robin Suchánek.

Krátké kalhoty

Podle člena spolku Krátké kalhoty Tomáše Pikoly má organizace dosud hlášeno 14 pietních akcí po celém Česku. Pražský průvod na Hrad je z nich největší. Pikola upozornil, že ohrnutí kalhot, tedy vzpomínkové gesto, které odkazuje k Havlovým povytaženým kalhotám při inauguraci v roce 1989, může udělat kdokoliv a kdekoliv bez ohledu na současnou situaci.

Srdce v dejvickém parku

Šabachův park v Dejvicích v Praze 6 bude od dneška do neděle zdobit Srdce pro Václava Havla. Obrazec ve tvaru srdce tvořený ze svíček se zde objeví v pátek 18. prosince, tedy na výročí Havlova úmrtí. Svíčky sem budou moci pokládat sami občané. Srdce doplní cedulka s jedním z Havlových citátů.

„Naše městská část se k odkazu Václava Havla hrdě hlásí. Se symbolem srdce je neodmyslitelně spjatý. Tím, že tento obrazec společně vytvářejí občané, jde současně o jistou formu občanského aktu, jak si to Václav Havel přál a jak to v průběhu svého disidentského a následně i politického života vytrvale prosazoval,“ uvedl starosta Prahy 6 Ondřej Kolář.

„Šabachův park jsme ke vzpomínce na posledního československého a prvního českého prezidenta nevybrali náhodou. Právě tady před devíti lety, když Havel zemřel, obyvatelé Prahy 6 spontánně zapalovali svíčky na jeho počest,“ sdělil místostarosta Prahy 6 pro kulturu Jan Lacina.

Václav Havel je rovněž čestným občanem Prahy 6. Ocenění převzal krátce před svou smrtí, v září 2011, v klášteře na Břevnově.

Pieta na hřbitově

Hodinu po poledni na Vinohradském hřbitově uctí Havlovu památku, u jeho hrobu předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) a několik dalších zástupců horní komory.


Autor: red

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Další články
Nahoru