Dnes Pátek - zatazeno 26°C
Zítra Sobota - oblacno 22°C
Pátek 20. 5. 2022
Svátek má Zbyšek
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na vznikající stavbu domova pro osoby s autismem poskytne Praha dotaci milion korun
Patronkami projektu jsou modelka Kateřina Sokolová (vlevo) a herečka Mahulena Bočanová. Foto: Diakonie Praha

Na vznikající stavbu domova pro osoby s autismem poskytne Praha dotaci milion korun

Diakonie ČCE – středisko Praha ve Stodůlkách buduje nové zařízení komunitní služby pro osoby s poruchou autistického spektra a vyšší mírou potřebné podpory. Hlavní město poskytne organizaci milion korun na náklady spojené s výstavbou, rozhodli v pondělí pražští radní. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Nový domov ve Stodůlkách vzniká jako dostavba stávající budovy Diakonie ČCE. Určen bude celkem pro devět dospělých lidí s těžší formou autismu s trvalým bydlištěm v Praze, kteří potřebují individuální, intenzivní a neustálou péči.

„Současné kapacity pobytových služeb pro lidi s těžší formou autismu jsou nejen v Praze stále nedostačující. Jde o historický dluh, který se nám daří pomalu napravovat. Projekt Diakonie ve Stodůlkách je druhou komunitní službou ze tří, které hlavní město aktuálně připravuje a moc se těším, že zde vznikne důstojné zázemí s profesionální péčí, které bude pro budoucí klienty skutečným domovem,“ uvedla pražská radní pro sociální politiku a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě), která dala projektu záštitu.

Stavba začala loni v létě, otevření nových prostor je naplánováno na příští rok. Celkový rozpočet akce je 19,1 milionu korun.

K naplnění účelu dotace by mělo dojít do 31. prosince letošního roku kolaudací budovy a podáním žádosti o registraci služby. Po zprovoznění bude služba zařazena do sítě sociálních služeb hlavního města Prahy.

„Hlavním cílem je zajistit profesionální přístup ke klientům a jejich rodinám přinést řešení a odlehčení. Snahou je vybudovat místo komunitního charakteru, podporovat tendenci transformace z ústavní péče směrem k individuální podpoře,“ uvedla Diakonie ČCE na svém webu.

Projektu fandí také známé osobnosti, které mají rodinnou zkušenost s touto diagnózou. Patronkami jsou herečka Mahulena Bočanová a česká modelka a Miss České republiky 2007 Kateřina Sokolová.

Podpora je i od radnice Prahy 13. „Služeb Diakonie ve Stodůlkách si vážím, rozšíření možností poskytování péče je velmi třeba, takže dotace míří na správné místo. Odvádí skvělou práci nejen pro své klienty, ale také pro jejich rodiny. V naší městské části provozují i terapeutickou dílnu na Lužinách a děkuji touto cestou všem zaměstnancům Diakonie, kteří zde na Praze 13 působí,“ řekl starosta třinácté městské části David Vodrážka (ODS).


Autor: Jan Puci

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

18. května 2022 ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Praha 4 opraví sportoviště u sokolovny v Podolí

18. května 2022 v 07:59

Praha 4 rozhodla o rekonstrukci povrchů sportoviště u sokolovny v Podolí. Součástí rekonstrukce je kompletní výměna umělého povrchu fotbalového hřiště o celkové rozloze 1 240 m2 za povrch nový.

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Další články
Nahoru