dnes
Úterý - polojasno
10°C
zítra
Středa - zatazeno
12°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
12°C
Na významnější změny v projektu Smíchov City je už asi pozdě, říká starosta Prahy 5 Mazur
Starosta Prahy 5 Daniel Mazur. Foto: archiv P5

Na významnější změny v projektu Smíchov City je už asi pozdě, říká starosta Prahy 5 Mazur

Daniel Mazur je v komunální politice nováčkem. Ve funkci starosty Prahy 5 vystřídal po říjnových volbách Pavla Richtera. Jak se čtyřicetiletý člen Pirátské strany už sžil s působením ve vedení radnice? Musel už něco přehodnotit ze svých původních plánů? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.

Jste na radnici Prahy 5 nováček. Už jste se patřičně sžil s působením ve funkci starosty?
Předávání agendy předchozím vedením radnice proběhlo konstruktivně a týmová práce v nové Radě městské části funguje. Když je nad nějakým tiskem neshoda, řešíme to konstruktivně a vyjednáváme. Jako Pirát jsem ve volené funkci nováčkem, musím se vše rychle učit. Tuto pozici si plně uvědomuji a při každém rozhodování beru v potaz. Být nováčkem je výhoda, ale ne ve všem, byť to zvenku samozřejmě jistě představuje čerstvý vítr a naději na změnu, pro kterou nás lidé volili.

Jaké máte vztahy s opozicí? Při vyjednávání o koalici došlo k obratu a doposud vládnoucí TOP 09 nakonec skončila v opozici…
Dovolím si tvrdit, že opoziční subjekty vzaly jako realitu, co se dohodlo, a pracují s tím. Uvědomují si stejně jako my, že se tady budeme všichni čtyři roky vídat a není pro nikoho výhodné vše sabotovat. Když tak budeme schopni spolupracovat, jistě přispěje k efektivnímu fungování zastupitelstva jako celku.

Musel jste už něco přehodnotit ze svých původních plánů?
Priority, se kterými jsem vedl pirátskou kandidátku, zůstávají neměnné. Ty hlavní tedy jsou nadále strategický rozvoj Prahy 5, otevřenost a transparence. Po zjištění reálné situace na úřadu musíme dopracovat některé plánované kroky a cíle, aby mohlo dojít k jejich realizaci a zároveň to odpovídalo všem legislativním mantinelům. Ale přehodnocením plánů bych to určitě nenazval.

Po uzavření koaliční smlouvy jste například naznačil, že nové vedení radnice bude chtít přehodnotit postoj městské části k některým plánovaným developerským projektům a obecně k výstavbě? Jak jste s tím daleko?
Máme za sebou už pár rozhovorů s developery. Je potřeba přistupovat k projektům individuálně. U některých se můžeme ještě snažit dosáhnout změny, které budou ve finále prospěšné pro stávající obyvatele daných oblastí. Například výstava mezi Barrandovem a Holyní probíhá podle územní studie z roku 2014, se kterou ale městská část nesouhlasí (Rada ji dosud v žádném složení neodsouhlasila) a vzniká studie nová. Postupujeme, ale poněkud tam zápasíme s časem. Nebo je tu projekt Smíchov City, u kterého by bývalo dobré, kdyby metropole nebo přímo Praha 5 byla součástí společného podniku s Českými drahami a společností Sekyra Group. Jako společník by tak mohla efektivněji ovlivňovat budoucí podobu tohoto území. Takto jen vyjednává ústupky investora a je pravděpodobné, že už je na významnější změny pozdě.

Má tento projekt některé výrazné slabiny, které by bylo dobré řešit?
Nerad bych používal spojení výrazné slabiny, ale například dopady na dopravu podle mne nejsou dořešeny uspokojivě. Je nasnadě, že zde přibude spousta aut, ale žádné nové kapacitní komunikace v projektu nevidím. Ve stávajícím půdorysu dojde k dalšímu zhoustnutí provozu na Městském okruhu, který je už nyní ve špičkách tak přeplněn auty, že musí být regulován vjezd do tunelů. To zhoršuje plynulost dopravy i dost daleko, například na Strakonické či na Jižní spojce.


Pražské hnutí ANO chce na zastupitelstvu řešit dopravu, má připraveno deset otázek

21. března 2019 v 10:03

Hnutí ANO dnes ráno na tiskové konferenci představilo 10 otázek týkajících se dopravy, na které se bude během jednání zastupitelstva ptát magistrátní koalice.

Pražská ODS navrhne vyvěšení izraelské vlajky

21. března 2019 v 09:55

Magistrát nedávno vyvěsil vlajku Tibetu a také NATO. Vedení Prahy zároveň rozhodlo, že na budovách magistrátu bude od 5. do 12. srpna i takzvaná duhová vlajka v rámci festivalu Prague Pride. V květnu při mezinárodním dni rodiny a v lednu při světovém dni manželství magistrát rovněž vyvěsí vlajky,...

Praha 5 zve na třetí zasedání Zastupitelstva městské části

20. března 2019 v 17:52

Zasedání se bude konat v úterý 26. března od 9 hodin v 6. patře budovy Štefánikova 13–15, v zasedací místnosti ZMČ.

Bývalého starostu Lomeckého v zastupitelstvu Prahy 1 nahradil Kračman

20. března 2019 ve 14:18

Bývalého starostu Prahy 1 Oldřicha Lomeckého (dříve TOP 09), který v politice skončil, nahradil v zastupitelstvu městské části bývalý radní pro kulturu a právník Filip Kračman (TOP 09), uvedla ČTK. Na svém posledním jednání to schválili radní městské části, kteří zároveň vzali na vědomí Lomeckého...

Zítra: Praha 11 zve na první jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11

19. března 2019 v 07:01

První jednání Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 11 je veřejné a koná se ve středu 20. března od 17 hodin v zasedací místnosti C Úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, 149 00 Praha – Háje.

Pražští lidovci mají nové vedení, předsedou byl zvolen Vít Šolle

17. března 2019 ve 20:33

Na sobotní volební Pražské městské konferenci KDU-ČSL došlo k výrazné obměně vedení. Předsedou pražské KDU-ČSL se stal učitel a zastupitel Prahy 5 Vít Šolle.

Další články
Nahoru