dnes
Pátek - polojasno
14°C
zítra
Sobota - jasno
17°C
pozítří
Neděle - polojasno
17°C
Na významnější změny v projektu Smíchov City je už asi pozdě, říká starosta Prahy 5 Mazur
Starosta Prahy 5 Daniel Mazur. Foto: archiv P5

Na významnější změny v projektu Smíchov City je už asi pozdě, říká starosta Prahy 5 Mazur

Daniel Mazur je v komunální politice nováčkem. Ve funkci starosty Prahy 5 vystřídal po říjnových volbách Pavla Richtera. Jak se čtyřicetiletý člen Pirátské strany už sžil s působením ve vedení radnice? Musel už něco přehodnotit ze svých původních plánů? Na tyto a další otázky odpovídal serveru Pražský patriot.

Jste na radnici Prahy 5 nováček. Už jste se patřičně sžil s působením ve funkci starosty?
Předávání agendy předchozím vedením radnice proběhlo konstruktivně a týmová práce v nové Radě městské části funguje. Když je nad nějakým tiskem neshoda, řešíme to konstruktivně a vyjednáváme. Jako Pirát jsem ve volené funkci nováčkem, musím se vše rychle učit. Tuto pozici si plně uvědomuji a při každém rozhodování beru v potaz. Být nováčkem je výhoda, ale ne ve všem, byť to zvenku samozřejmě jistě představuje čerstvý vítr a naději na změnu, pro kterou nás lidé volili.

Jaké máte vztahy s opozicí? Při vyjednávání o koalici došlo k obratu a doposud vládnoucí TOP 09 nakonec skončila v opozici…
Dovolím si tvrdit, že opoziční subjekty vzaly jako realitu, co se dohodlo, a pracují s tím. Uvědomují si stejně jako my, že se tady budeme všichni čtyři roky vídat a není pro nikoho výhodné vše sabotovat. Když tak budeme schopni spolupracovat, jistě přispěje k efektivnímu fungování zastupitelstva jako celku.

Musel jste už něco přehodnotit ze svých původních plánů?
Priority, se kterými jsem vedl pirátskou kandidátku, zůstávají neměnné. Ty hlavní tedy jsou nadále strategický rozvoj Prahy 5, otevřenost a transparence. Po zjištění reálné situace na úřadu musíme dopracovat některé plánované kroky a cíle, aby mohlo dojít k jejich realizaci a zároveň to odpovídalo všem legislativním mantinelům. Ale přehodnocením plánů bych to určitě nenazval.

Po uzavření koaliční smlouvy jste například naznačil, že nové vedení radnice bude chtít přehodnotit postoj městské části k některým plánovaným developerským projektům a obecně k výstavbě? Jak jste s tím daleko?
Máme za sebou už pár rozhovorů s developery. Je potřeba přistupovat k projektům individuálně. U některých se můžeme ještě snažit dosáhnout změny, které budou ve finále prospěšné pro stávající obyvatele daných oblastí. Například výstava mezi Barrandovem a Holyní probíhá podle územní studie z roku 2014, se kterou ale městská část nesouhlasí (Rada ji dosud v žádném složení neodsouhlasila) a vzniká studie nová. Postupujeme, ale poněkud tam zápasíme s časem. Nebo je tu projekt Smíchov City, u kterého by bývalo dobré, kdyby metropole nebo přímo Praha 5 byla součástí společného podniku s Českými drahami a společností Sekyra Group. Jako společník by tak mohla efektivněji ovlivňovat budoucí podobu tohoto území. Takto jen vyjednává ústupky investora a je pravděpodobné, že už je na významnější změny pozdě.

Má tento projekt některé výrazné slabiny, které by bylo dobré řešit?
Nerad bych používal spojení výrazné slabiny, ale například dopady na dopravu podle mne nejsou dořešeny uspokojivě. Je nasnadě, že zde přibude spousta aut, ale žádné nové kapacitní komunikace v projektu nevidím. Ve stávajícím půdorysu dojde k dalšímu zhoustnutí provozu na Městském okruhu, který je už nyní ve špičkách tak přeplněn auty, že musí být regulován vjezd do tunelů. To zhoršuje plynulost dopravy i dost daleko, například na Strakonické či na Jižní spojce.


Maratonci z magistrátu: Budou zastupitelé jednat do noci? Možná, jen program schvalovali čtyři hodiny

Včera v 15:39

Dnes ráno v půl deváté se pražští zastupitelé sešli k prvnímu jednání po letní pauze. Ani vidina více než padesáti bodů, kterými se mají zabývat, je nepřinutila ke kvapíku. Jen o programu diskutovali celé dopoledne. 

Celé znění usnesení zastupitelstva Prahy 6 k pomníku maršála Koněva

12. září 2019 v 18:58

Zastupitelstvo Prahy 6 dnes rozhodlo o dalším nakládání s pomníkem maršála Koněva a přijalo usnesení poměrem hlasů 33 pro, 1 proti (6 zdrželo, 5 nehlasovalo). Podpora pro toto usnesení byla napříč politickým spektrem.

Další články
Nahoru