Dnes Pátek - prehanky-dest 13°C
Zítra Sobota - bourky 12°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na vytvoření koalice v Uhříněvsi se domluvilo pět uskupení, vítěz voleb bude v opozici
Uhříněveská radnice. Foto: Praha22

Na vytvoření koalice v Uhříněvsi se domluvilo pět uskupení, vítěz voleb bude v opozici

Na vytvoření koalice na radnici v Praze 22, pod kterou spadá například Uhříněves, se domluvily strany a hnutí ODS, KDU-ČSL, ANO, DvacetDvojka a Svobodní. V zastupitelstvu o 25 členech bude mít nová koalice většinu 15 hlasů. Ustavující zasedání zastupitelstva městské části by se mělo konat 19. října. ČTK to sdělili zástupci radnice městské části, která má zhruba 14 000 obyvatel. Tutéž informaci městská část uvedla i na svých webových stránkách.

Podle současného starosty Prahy 22 Tomáše Kaněry (ANO) se koalice soustředí především na školství v Uhříněvsi. Politici budou řešit zvláště problémové stavební projekty, k nimž patří mimo jiné stavba polyfunkčního domu s mateřskou školou v pražských Pitkovicích.

Stavba měla být původně hotová v roce 2023. Kvůli problémům s výstavbou se však čeká, že hotová bude o rok později. Pro děti, které měly školku v Pitkovicích navštěvovat, tak bude radnice muset hledat náhradní řešení. Tím by podle nynějších radních Prahy 22 měla být výstavba dočasné modulové školky.

Vítězné hnutí STAN, které komunální volby v Uhříněvsi vyhrálo se ziskem 22,44 procent hlasů, tak bude nejsilnější opoziční stranou. V novém zastupitelstvu bude mít šest křesel. V opozici budou rovněž uskupení Praha 22. Naše město a Občanská kandidátka 22, která získala po dvou mandátech.

Hnutí ANO skončilo v letošních komunálních volbách na druhém místě a získalo pět mandátů. Třetí skončila koalice Svobodných a uskupení DvacetDvojka. Ta bude mít v novém zastupitelstvu Uhříněvsi dohromady pět křesel.

Tentýž počet zastupitelů budou mít v tomto volebním období rovněž uskupení Společně pro Prahu 22, které vzniklo spojením místní ODS a KDU-ČSL.

V roce 2018 v Praze 22 vyhrála volby koalice STAN a Svobodných se ziskem 33,9 procenta hlasů a devíti mandátů. Hnutí Pro Prahu získalo 21,6 procenta hlasů a šest mandátů.

Pět křesel získalo za 20,6 procenta hlasů uskupení Praha 22. Naše město, ODS volilo 10,7 procenta voličů, což stačilo na tři mandáty. Poslední dvě křesla obsadilo za 8,9 procenta hlasů hnutí ANO.

Koalici před čtyřmi lety sestavily strany a hnutí STAN, Svobodní a Praha 22. Naše město, sdružující TOP 09, KDU-ČSL, Piráty a nezávislé kandidáty. Starostou byl zvolen lídr hnutí STAN v Uhříněvsi Vojtěch Zelenka.

V březnu 2021 ho těsná většina zastupitelů z funkce starosty odvolala, načež rezignovala většina členů tehdejší sedmičlenné rady. V nové čtyřčlenné radě zasedli zástupci Svobodných, Praha 22. Naše město a ANO. Starostou se stal Kaněra.


Autor: ČTK

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Dnes v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru