Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - oblacno 8°C
Středa 6. 11. 2024
Svátek má Liběna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Pro inzerenty
Inzercí na serveru www.prazskypatriot.cz cílíte na pražské zákazníky
Na vysoké školy míří tisíce studentů, ubytovací kapacity však nestačí
Památkově chráněné koleje ČVU v Podolí. Foto: Jaegerndorfer / Wikimedia Commons - CC0 1.0

Na vysoké školy míří tisíce studentů, ubytovací kapacity však nestačí

Vysoké školy letos opět čelí rostoucímu zájmu o ubytování, a to jak od domácích, tak zahraničních studentů. Mnohé školy však nemají dostatečné kapacity. To studenty nutí hledat bydlení mimo vysokoškolské koleje. S hledáním soukromého bydlení se však pojí i skrytá rizika.

V roce 2023 studovalo na českých veřejných a soukromých vysokých školách 309 tisíc studentů. Letos jich do nového akademického roku nastoupí opět tisíce. I přes rostoucí ceny kolejného je zájem studentů o ubytování stále vysoký. „Vzhledem ke krizím posledních let, ať už v podobě cen energií či následné kumulované inflaci, se nedá očekávat, že by se na tom mělo něco v dohledné době měnit,“ uvádí tiskový mluvčí brněnské Masarykovy univerzity Roman Sajbot. Dle něj se počet neuspokojených žádostí o ubytování na kolejích časem sníží.

S tím, jak se poptávka po ubytování zvyšuje, zároveň roste i cena kolejného. Pražské koleje na Strahově nabízejí pokoje od 2430 korun na měsíc se třemi až osmi lůžky. V nabídce jsou i jednolůžkové pokoje, cena je 7410 korun za měsíc. Ceny se výrazně neliší ani v jiných metropolích. Masarykova univerzita v Brně nabízí ubytování od 3150 korun za měsíc v případě pětilůžkového pokoje, za jednolůžko si studenti ještě 4500 připlatí.

Vysoké školy hlásí stop stav

Vysoké školy se dostávají do situace, kdy nemohou uspokojit všechny žádosti o ubytování. „Směrem k nadcházejícímu akademickému roku máme připravenou kapacitu 3 440 lůžek. Tato kapacita je po 6. srpnu, kdy si lůžka mohli rezervovat také budoucí studenti prvních ročníků, zcela zaplněna,“ popisuje Sajbot.

Stejná situace panuje i v Praze. „Vzhledem k celkové kapacitě lůžek se nám zatím daří uspokojovat poptávku ubytování studentů Univerzity Karlovy. Aktuálně jsou všechna lůžka na kolejích rezervována,“ uvádí vedoucí oddělení komunikace Univerzity Karlovy Lucie Přívětivá, a dodává, že nevyhověli 300 žadatelům o ubytování, zejména těm z jiných vysokých škol.

Podobné stanovisko hlásí i ČVUT. „O ubytování na kolejích pro letošní akademický rok požádalo 4490 zájemců, což je číslo srovnatelné s předchozími roky. Ubytování bylo přiděleno všem studentům ČVUT, kteří o něj požádali,“ sdělila Kateřina Veselá z odboru PR a marketingu.

Řešení v podobě pronájmů

Dle dat Bezrealitky.cz se v Praze uchází o jeden byt až 51 zájemců, což vedlo k růstu nájmů o 2 %, takže za standardní byt zaplatí nájemníci o 1 850 korun více než loni. V Brně ceny vzrostly o 1 %, což znamená nárůst nájmu o 620 korun měsíčně, zatímco ve Středočeském kraji se ceny meziročně zvýšily o 4 %, tedy o 685 korun.

Nájemníci, především ti mladší, často podceňují rizika dočasného bydlení. Nájemní smlouva a sjednané pojištění je důležité nejen pro majitele, ale i pro ně. „Nájemní smlouva mezi pronajímatelem a uživateli bytu vytváří právní vztah, díky kterému je možné pojištěním odpovědnosti chránit i tyto osoby v dočasném nájmu,“ popisuje UNIQA. Pronajímatelé nejsou zodpovědní za škody nájemců, proto je vhodné sjednání pojištění odpovědnosti.

Skrytá rizika nového bydlení: Na co si dát pozor?

V roce 2022 došlo v českých domácnostech k 116 tisícům nečekaných majetkových událostí, přičemž necelé dvě třetiny byly pojištěné. Analýza České asociace pojišťoven ukazuje, že přibližně 1,8 milionu domácností zůstává nepojištěných, což je za posledních 10 let stálo 6,8 miliardy korun.

Spolu s pojištěním domácnosti by si nájemníci měli sjednat i pojištění odpovědnosti. „To se sjednává pro případ, že provozem své domácnosti člověk způsobí nechtěně škodu jinému obyvateli domu, například vodou z přetečené vany nebo vyteklé pračky, zakouřením jiné domácnosti kvůli požáru anebo pádem nějakého předmětu na sousedovo auto,“ vysvětluje UNIQA.

Pojištění odpovědnosti pokrývá i škody způsobené na pronajaté nemovitosti požárem, výbuchem, kouřem nebo vodou z vodovodního zařízení: „Nároky poškozených v posledním desetiletí výrazně vzrostly a soudy častěji přiznávají vyšší částky odškodnění poškozeným.“

Proto je vhodné aktualizovat stávající smlouvy pojištění odpovědnosti, jelikož dříve sjednávané limity plnění ve výši půl milionu nebo jeden milion korun již dnes nemusí stačit.


Autor: red

Seminář: Důchody starobní, invalidní, pozůstalostní

Dnes v 09:16

Občanská poradna Společnou cestou a Humanitní odbor radnice Prahy 2 pořádají ve čtvrtek 7. listopadu od 9 hodin seminář Důchody – starobní, invalidní, pozůstalostní. V průběhu semináře se účastníci seznámí se základními pojmy v oblasti důchodů, s aktuálními podmínkami nároku na důchody, s otázkami...

Se službami PVK je spokojeno 95 procent zákazníků, vyplývá to z průzkumu

Včera v 10:46

Na vysoké úrovni se stále drží spokojenost se službami Pražských vodovodů a kanalizací. Nejvíce ji ovlivňuje profesionální přístup zaměstnanců PVK, chování montérů a odečítačů, kvalita dodávané pitné vody, vyšší vliv má také vyřešení požadavku na zákaznickém centru a zákaznické lince. Celková...

Další články
Nahoru