dnes
Čtvrtek - jasno
20°C
zítra
Pátek - jasno
21°C
pozítří
Sobota - jasno
20°C
Na východě Prahy vzniká stohektarový park U Čeňku, realizace projektu jde do další fáze
Budoucí podoba park U Čeňku v oblasti Čihadla. Vizualizace: sudop.cz

Na východě Prahy vzniká stohektarový park U Čeňku, realizace projektu jde do další fáze

Na území mezi Černým Mostem, Horními Počernicemi, Dolními Počernicemi, Hostavicemi a Kyjemi vzniká multifunkční rekreační park, který svou rozlohou téměř 100 hektarů může konkurovat i Stromovce. Byla dokončena základní kostra Parku U Čeňku, který bude nyní doplněn o další rekreační prvky, cestní síť a mobiliář. 

Nynější etapa v sobě zahrnuje například výstavbu dětského hřiště s herními prvky pro děti všech věkových skupin. Hřiště bude doplněno lavičkami, odpadkovými koši, stojany na kola.

Dále vznikne hřiště pro seniory vybavené posilovacími prvky zaměřenými na fyzickou kondici seniorů, ale i venkovní šachovnicí, kuželkami a dráhou na pétanque. Centrem hřiště pro seniory je altán, který vytvoří zázemí pro možné setkávání větších skupin. Vybavení hřiště, přístupové komunikace i mobiliář je řešen bezbariérově a přizpůsoben užívání osobami se sníženou schopností pohybu a orientace.

Náklady na tuto etapu se odhadují na 19 milionů korun bez DPH, předpokládaný termín dokončení je v dubnu 2018. „Bude tak dokončena první etapa parku. Začínáme ale už připravovat další etapu, která vznikne mezi rybníkem Martiňák a Dolními Počernicemi. V této části Prahy, kde je málo zeleně, půjde o jednu z nejvýznamnějších rekreačních ploch vůbec,“ uvedla radní hl. m. Prahy Jana Plamínková.

Téměř stejně velkou část parku chce město začít budovat příští rok v oblasti mezi rybníkem Martiňák a Dolními Počernicemi. Měl by tam vzniknout sad či menší políčka pro přiblížení zemědělské činnosti městským obyvatelům.

První myšlenka využití zanedbaných volných ploch pro rekreaci obyvatel východní části Prahy vznikla již v roce 2000, tehdy si hlavní město Praha nechalo vypracovat urbanistickou studii. Základní kostra nového parku byla vytvořena během první etapy v letech 2015 až 2016, ve které došlo k terénním úpravám a modelaci terénu, řešily se inženýrské sítě a parkování na okraji zelené plochy.

Předloni se v souvislosti s budovaným parkem objevily spory mezi Prahou 14 a magistrátem. Radnice město kritizovala například za to, jak byly naplánovány jednotlivé etapy výstavby. Město výtky odmítlo. Radnici také vadil záměr města svěřit jim park do správy. Podle vedení městské části by na to radnice neměla peníze, navíc část parku leží mimo její území. Podle Plamínkové nakonec byla uzavřena dohoda, že park bude spravovat magistrát.

Loni na jaře příspěvková organizace Lesy hl. m. Prahy doplnila parkové plochy solitérními výsadbami 250 vzrostlých stromů (duby, javory, jabloně, hrušně, borovice). Na dalších volných plochách určených k zalesnění lesníci vysadili na 7000 sazenic lesních dřevin, převážně dubu letního, který doplnili sazenicemi lípy, habru, modřínu či jedle.


Praha 15: Občané se poprvé mohou zapojit do participativního rozpočtu

16. dubna 2019 v 07:24

Radnice patnácté městské části včera odstartovala první ročník participativního rozpočtování. Poprvé v historii tak budou občané sami navrhovat a svým hlasováním podporovat projekty, které radnice v letošním roce zrealizuje.

Začala Anketa dobrovolní hasiči roku 2019. Skleněná helma a peníze na hasičské vybavení pro vítěze

15. dubna 2019 v 07:29

Jednotky a sbory dobrovolných hasičů z celé republiky, které přihlásí své zásahy a činnost do letošního 9. ročníku ankety Dobrovolní hasiči roku, mohou společně s oceněním za jejich práci získat novou hasičskou techniku nebo vybavení spojené s hasičskou činností. Přihlásit se mohou v termínu od...

Další články
Nahoru