Dnes Pátek - zatazeno 15°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 15°C
Pátek 30. 9. 2022
Svátek má Jeroným
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Na východě Prahy je zakládán les, během jara bude v metropoli vysazeno přes sto tisíc stromů
Výsadba nového lesa je v plném proudu. Foto: se svolením Magistrátu hl. m. Prahy

Na východě Prahy je zakládán les, během jara bude v metropoli vysazeno přes sto tisíc stromů

Mezi Běchovicemi, Dubčí a Kolodějemi je nyní zakládán u přírodní památky Lítožnice nový les. Na ploše zhruba 5,3 hektaru původně zemědělských pozemků bude vysazeno 53 000 kusů nových stromů.

V druhovém složení převažují listnaté stromy, zejména dub zimní, lípa srdčitá, buk lesní a habr obecný. Vysazené jehličnany jsou především borovice, modřín a douglaska. Výhledově se počítá s tím, že zde díky nové výsadbě vznikne zelený pás, který také odstíní plánovanou silnici od stávající zástavby.

„Lockdown ukázal, jak důležité pro život Pražanů jsou parky a lesy, které v hlavním městě máme. Jsou to oblíbená místa, která lidé využívají pro rekreaci, sport nebo toulky přírodou. Například návštěvnost Stromovky během epidemie koronaviru stoupla o 120 procent,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

„Proto je důležité vytvářet nové možnosti pro trávení volného času v přírodě. Věřím, že oblast Lítožnice si lidé také oblíbí,“ pokračoval.

Celá oblast Lítožnice prochází velkou proměnou. Loni zde vznikl zcela nový rybník a úpravou prošlo koryto Říčanského potoka. Vedle nových meandrů zde přibylo i několik tůní a tak je celá oblast ideálním útočištěm pro mnohé druhy mokřadní fauny a flóry.

Postupně tak vzniká přírodní mozaika vodních ploch, lesíků a alejí, která je atraktivním cílem vycházek.

Výsadbou dřevin v oblasti Lítožnice letošní jarní etapa zalesňování v metropoli teprve začíná. Celkově je v plánu během jara vysadit přes 112 000 sazenic lesních dřevin a z toho přes 74 000 sazenic bude právě na nových původně nelesních plochách.

„Dalších 38 000 sazenic pak půjde do země na pasekách ve stávajících lesích, které vznikly po odstraňování stromů uschlých, nemocných či napadených kůrovcem,“ sdělil ředitel Lesů hl. m. Prahy Ondřej Palička.


Autor: Jan Puci

Hasiči vyprostili dvě osoby po nehodě na Jižní spojce

24. září 2022 v 16:50

Hasiči ze dvou stanic zasahovali v pátek 23. září od 12:01 hodin v Praze 10, na Jižní spojce v oblasti Záběhlic, u nehody kamionu a dodávky. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru