Dnes Středa - zatazeno 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na vrchol Petřínské rozhledny by se mohla vrátit svatováclavská koruna
Petřínská rozhledna. Foto: Prague City Tourism

Na vrchol Petřínské rozhledny by se mohla vrátit svatováclavská koruna

Na vrchol Petřínské rozhledny v Praze by se mohla vrátit svatováclavská koruna, která na ní původně byla a kterou nahradil televizní vysílač. Koruna by se mohla dát zpět při plánované rekonstrukci rozhledny. Do diskuse o jejím možném návratu plánuje město zapojit také veřejnost. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl pražský radní Jiří Pospíšil (TOP 09). Petřínská rozhledna se prvním návštěvníkům otevřela 20. srpna 1891 u příležitosti jubilejní První zemské výstavy v Praze.

„Promýšlíme rekonstrukci Petřínské rozhledny a určitě povedeme veřejnou debatu o tom, jestli zachovat současný vzhled, a nebo zda jí dát ten původní, kdy na vrcholu byla svatováclavská koruna, která byla ve 20. století odstraněna a nahrazena (televizním) vysílačem," řekl Pospíšil.

Koruna na vrcholu rozhledny symbolizovala českou státnost a království. Pokud by se město rozhodlo ji vrátit, tak přestože se ta původní nedochovala, nebude podle Pospíšila problém s vytvořením přesné kopie. Kromě fotografií by mělo mít město k dispozici také technickou dokumentaci. Město společně se svou firmou Prague City Tourism (PCT), která má rozhlednu na starosti, plánují rekonstrukci interiérů. O rozsahu oprav se nyní jedná.

Do rozhodování, zda se koruna vrátí, by se podle Pospíšila měla zapojit i veřejnost. „Není to nutnost, ale ne každý Pražan si je vědom, že původně (rozhledna) vypadala jinak. Koruna jí dávala zcela jinou vizualitu. Není to nutnost, ale je to úvaha, kterou chci podrobit veřejné debatě,“ řekl Pospíšil.

Petřínská rozhledna byla postavená jakožto zmenšená kopie pařížské Eiffelovy věže při Jubilejní výstavě roku 1891. Stavěla se pět měsíců. Rozhledna na pražském vrchu je vysoká 58,7 metru a na její vrchol vede 299 schodů.


Autor: ČTK

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru