Dnes Čtvrtek - mlha 11°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 15°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na vrchol Petřínské rozhledny by se mohla vrátit svatováclavská koruna
Petřínská rozhledna. Foto: Prague City Tourism

Na vrchol Petřínské rozhledny by se mohla vrátit svatováclavská koruna

Na vrchol Petřínské rozhledny v Praze by se mohla vrátit svatováclavská koruna, která na ní původně byla a kterou nahradil televizní vysílač. Koruna by se mohla dát zpět při plánované rekonstrukci rozhledny. Do diskuse o jejím možném návratu plánuje město zapojit také veřejnost. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl pražský radní Jiří Pospíšil (TOP 09). Petřínská rozhledna se prvním návštěvníkům otevřela 20. srpna 1891 u příležitosti jubilejní První zemské výstavy v Praze.

„Promýšlíme rekonstrukci Petřínské rozhledny a určitě povedeme veřejnou debatu o tom, jestli zachovat současný vzhled, a nebo zda jí dát ten původní, kdy na vrcholu byla svatováclavská koruna, která byla ve 20. století odstraněna a nahrazena (televizním) vysílačem," řekl Pospíšil.

Koruna na vrcholu rozhledny symbolizovala českou státnost a království. Pokud by se město rozhodlo ji vrátit, tak přestože se ta původní nedochovala, nebude podle Pospíšila problém s vytvořením přesné kopie. Kromě fotografií by mělo mít město k dispozici také technickou dokumentaci. Město společně se svou firmou Prague City Tourism (PCT), která má rozhlednu na starosti, plánují rekonstrukci interiérů. O rozsahu oprav se nyní jedná.

Do rozhodování, zda se koruna vrátí, by se podle Pospíšila měla zapojit i veřejnost. „Není to nutnost, ale ne každý Pražan si je vědom, že původně (rozhledna) vypadala jinak. Koruna jí dávala zcela jinou vizualitu. Není to nutnost, ale je to úvaha, kterou chci podrobit veřejné debatě,“ řekl Pospíšil.

Petřínská rozhledna byla postavená jakožto zmenšená kopie pařížské Eiffelovy věže při Jubilejní výstavě roku 1891. Stavěla se pět měsíců. Rozhledna na pražském vrchu je vysoká 58,7 metru a na její vrchol vede 299 schodů.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

Další články
Nahoru