Dnes Pátek - zatazeno 19°C
Zítra Sobota - zatazeno 18°C
Pátek 17. 9. 2021
Svátek má Naděžda
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na volné ploše po pomníku maršála Koněva bude půl roku výstava
Takto vypadal podstavec Koněvova pomníku před měsíccem, kdy se do jeho demolice pustili stroje. Dnes už je na místě volná plocha, která je připravená pro instalaci výstavy. Foto: JP

Na volné ploše po pomníku maršála Koněva bude půl roku výstava

V uplynulých týdnech byl z náměstí Interbrigády v Praze 6 odstraněn podstavec po soše maršála Ivana Koněva, která z tohoto místa putovala do depozitáře letos na jaře. Na volné ploše si budou moci zájemci v následujícím půl roce prohlédnout venkovní výstavu Galerie Paměti národa, instalace se uskuteční v průběhu ledna.  

Hlavní částí výstavy bude audiovizuální objekt připomínající žulový podstavec pod sochou maršála Koněva. Návštěvníci do něj budou moci vstoupit a prohlédnout si videa o složité historii vztahů mezi Československem a Sovětským svazem.

„V Praze 6 není mnoho míst spjatých s historií 20. století více než toto náměstí. Po válce zde na lavičkách sedávaly manželky Rusů, které po příchodu Rudé armády do Prahy v květnu 1945 zatkli agenti sovětské kontrarozvědky SMERŠ a odvlekli je do gulagů. Zde si dodávaly naději, že se zase se svými muži shledají nebo se alespoň dozvědí, co se s nimi stalo. Řada z nich však zemřela dříve, než krutá pravda vyšla najevo. Ironií osudu právě na tomto místě spojeném s ruskou emigrací před bolševickým terorem byl 9. května 1980 odhalen pomník maršála Koněva, jehož příchod do Prahy v čele Rudé armády měl pro ruské emigranty tragické následky. Stál tu téměř 40 let. Nyní zde nabízíme vzpomínky pamětníků na události 20. století uložené ve sbírce Paměť národa, jež vypovídají o naší minulosti více než hrdinské mýty vytvořené na objednávku totalitního režimu,“ uvedl ke smyslu výstavy místostarosta Prahy 6 Jan Lacina (STAN), který odpovídá za oblast kultury, školství a vzdělávání.

Paměť národa je jednou z nejrozsáhlejších pamětnických databází v Evropě, která je každému přístupná on-line. Archiv více než deseti tisíc pamětníků spravuje nezisková organizace Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem.

V průběhu konání výstavy má Praha 6 ambici vypsat architektonicko-urbanistickou soutěž na budoucí podobu místa. „Soutěž by měla stát tři miliony korun a budou v ní soutěžit celé týmy, neboť půjde o architektonické řešení náměstí, umístění pomníku a návrh pomníku samého. Přesné kontury soutěže vznikají v debatě s komisí pro umění ve veřejném prostoru hlavního města Prahy, které jsme v listopadu představili základní záměr soutěže a na začátku příštího roku se k nim vrátíme, abychom soutěž mohli co nejdříve vypsat. Termín realizace si v tuto chvíli netroufám odhadnout,“ dodal místostarosta Lacina.

Kontroverzní Koněv zmizel během nouzového stavu

Rozporuplné reakce budící sochu maršála Ivana Stěpanoviče Koněva nechala šestá městská část odstranit letos na začátku dubna v době nouzového stavu. Vyvolalo to velké emoce u části společnosti.

Někteří lidí tento krok uvítali, jiní odsoudili. Rozdílné názory na toto téma byly a jsou i mezi politiky. Odstranění například kritizoval prezident Miloš Zeman, stejně jako to vadilo Rusku. Řada politiků naopak Prahu 6 podpořila za odvahu.

Koněv (1897 – 1973) byl odveden do armády za první světové války. Po bolševické revoluci se dal do služeb nového komunistického Sovětského svazu.

Vojsko pod jeho vedením se v dubnu 1945 účastnilo dobytí Berlína. Následně osvobodilo severní, střední a východní Čechy a jako první spojenecká armáda se dostalo v květnu 1945 do Prahy. V ní už den před tím kapitulovala německá armáda.

V padesátých letech se stal Koněv hlavním velitelem spojených ozbrojených sil členských států Varšavské smlouvy. V roce 1956 jeho armáda potlačila maďarské povstání.

Koněvova socha v nadživotní velikosti byla v Praze odhalena 9. května 1980 a je dílem sochaře Zdeňka Krybuse a architekta Vratislava Růžičky.

Socha, oceněná znalkyní na 13 milionů korun, je nyní uložena v depozitáři v Měšicích u Prahy. Má se následně přesunout do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Jeden čas se také zvažovalo, že by socha byla přesunuta do Ruska.


Disident Simon Cheng vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3

15. září 2021 v 08:02

Na pozvání radnice Prahy 3 přiletěl do České republiky hongkongský prodemokratický aktivista Simon Cheng. S poselstvím o nebezpečí čínského komunismu a apelem na přijetí Magnitského zákona vystoupil na zastupitelstvu Prahy 3. V následujících dnech jej čekají debaty s veřejností, studenty, setkání...

Byt v centru Prahy byl pronajímán v rozporu s kolaudací, potvrdil magistrát

13. září 2021 ve 22:58

Odbor stavebního řádu Magistrátu hl. m. Prahy (MHMP) se postavil za stanovisko stavebního úřadu Prahy 1, podle kterého byl byt v Růžové ulici v Praze 1 krátkodobě pronajímán v rozporu s účelem vymezeným kolaudačním rozhodnutím.

Další články
Nahoru