Dnes Pátek - prehanky-dest 19°C
Zítra Sobota - bourky 20°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na Vltavě se u Staroměstského jezu převrátil bagr, který slouží při rekonstrukci památky
Při rekonstrukci jezu se používají různé druhy techniky. Foto: Jan Puci

Na Vltavě se u Staroměstského jezu převrátil bagr, který slouží při rekonstrukci památky

Ve čtvrtek po poledni se na pontonu u Novotného lávky převrátil bagr, který je používán při rekonstrukci Staroměstského jezu. Památka ze 13. století naštěstí nebyla poškozena a ani nedojde ke zdržení oprav.
prevraceny-bagr

Převrácený bagr. Foto: HZS Praha

Na místě kuriózní nehody zasahovali pražští hasiči. „U Novotného lávky zasahujeme u převráceného bagru na pontonu. Nikdo nebyl zraněn, bezprostřední nebezpečí nehrozí, zasypali jsme sorbentem uniklý hydraulický olej,“ napsal na sociální sítě mluvčí hasičů Martin Kavka.

Převrácený stroj se hasičům podařilo zvednou pomocí nafukovacích vaků. „Podařilo se nám únik oleje zachytit, postavili jsme bagr zpět pomocí kladek a lanového navijáku,“ sdělil mluvčí.

Jez opravuje společnost Metrostav. Její mluvčí Radim Mana serveru Pražský patriot potvrdil, že se převrátil bagr na staveništi u jezu. „Nebyl výrazně poškozen a po krátké technické pauze bude neprodleně nasazen zpět do práce,“ popsal mluvčí.

K převrácení došlo na pontonu. „Rekonstruovaný jez tedy poškozen nebyl a ani neočekáváme zdržení prací. Vše probíhá dle stanoveného harmonogramu,“ upřesnil Mana.

Rekonstrukce začala na jaře před dvěma lety. Odborné prohlídky jezu totiž odhalily vážné závady v chráněném vodním díle. Dřevěná roštová konstrukce čelila pokračují degradaci.

„Používáme ty nejlepší materiály, jaké jsou u nás k dispozici – 160 let staré duby a kvalitní žulový kámen z blokové těžby. Jenom celková délka dřevěných trámů pro kompletní roštovou konstrukci přesahuje dva kilometry,“ sdělil již dříve Daniel Boďa, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav.

Šikmý, více než 320 metrů dlouhý jez leží mezi Sovovými mlýny a Novotného lávkou. Pochází ze 13. století a s konstrukcí takzvaného pražského typu byl vzorem pro další stavby v korytech řek v širokém okolí.

V hlavním městě si jako jediný zachoval původní tvar, byť během své existence prošel mnoha menšími opravami. Cílem aktuální kompletní rekonstrukce je vrátit památkově chráněnému dílu jeho historickou podobu.

„V polovině století dvacátého byla totiž někdejší kamenná výplň dřevěného roštu zaměněna za výplň betonovou. Stavbaři při nynější rekonstrukci využívají v co největší míře historické postupy a dřevěný rošt opět vyplňují kamennými deskami, tak jako jejich prapředchůdci v době původní výstavby,“ informoval již dříve Metrostav.

Rekonstrukce skončí v roce 2024, stavební práce na místě se vždy omezují na období od jara do podzimu. Investiční náklady přesahují 112 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Zemřel herec a režisér Jan Kačer

Dnes v 17:10

V pátek dopoledne zemřel herec a režisér Jan Kačer, bylo mu 87 let. ČTK to oznámila jeho dcera Adéla Kubačáková. Byl ikonou nové vlny československého filmu a stál u zrodu pražského Činoherního klubu. Prosadil se jako divadelní režisér, režíroval například v Divadle na Vinohradech nebo v Národním...

První mikrocertifikátový kurz na Fakultě stavební ČVUT má 27 absolventů

22. května 2024 ve 22:46

První mikrocertifikátový kurz pořádaný Fakultou stavební Českého vysokého učení technického v Praze úspěšně završilo 27 zájemců. V dvousemestrálním kurzu celoživotního vzdělávání „Technická zařízení budov pro energeticky efektivní a zdravé budovy“ se věnovali tématu řešení technických systémů...

Další články
Nahoru