Dnes Úterý - obcasny-dest 18°C
Zítra Středa - obcasny-dest 20°C
Úterý 6. 6. 2023
Svátek má Norbert
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Na Vltavě se u Staroměstského jezu převrátil bagr, který slouží při rekonstrukci památky
Při rekonstrukci jezu se používají různé druhy techniky. Foto: Jan Puci

Na Vltavě se u Staroměstského jezu převrátil bagr, který slouží při rekonstrukci památky

Ve čtvrtek po poledni se na pontonu u Novotného lávky převrátil bagr, který je používán při rekonstrukci Staroměstského jezu. Památka ze 13. století naštěstí nebyla poškozena a ani nedojde ke zdržení oprav.
prevraceny-bagr

Převrácený bagr. Foto: HZS Praha

Na místě kuriózní nehody zasahovali pražští hasiči. „U Novotného lávky zasahujeme u převráceného bagru na pontonu. Nikdo nebyl zraněn, bezprostřední nebezpečí nehrozí, zasypali jsme sorbentem uniklý hydraulický olej,“ napsal na sociální sítě mluvčí hasičů Martin Kavka.

Převrácený stroj se hasičům podařilo zvednou pomocí nafukovacích vaků. „Podařilo se nám únik oleje zachytit, postavili jsme bagr zpět pomocí kladek a lanového navijáku,“ sdělil mluvčí.

Jez opravuje společnost Metrostav. Její mluvčí Radim Mana serveru Pražský patriot potvrdil, že se převrátil bagr na staveništi u jezu. „Nebyl výrazně poškozen a po krátké technické pauze bude neprodleně nasazen zpět do práce,“ popsal mluvčí.

K převrácení došlo na pontonu. „Rekonstruovaný jez tedy poškozen nebyl a ani neočekáváme zdržení prací. Vše probíhá dle stanoveného harmonogramu,“ upřesnil Mana.

Rekonstrukce začala na jaře před dvěma lety. Odborné prohlídky jezu totiž odhalily vážné závady v chráněném vodním díle. Dřevěná roštová konstrukce čelila pokračují degradaci.

„Používáme ty nejlepší materiály, jaké jsou u nás k dispozici – 160 let staré duby a kvalitní žulový kámen z blokové těžby. Jenom celková délka dřevěných trámů pro kompletní roštovou konstrukci přesahuje dva kilometry,“ sdělil již dříve Daniel Boďa, vedoucí projektu ze společnosti Metrostav.

Šikmý, více než 320 metrů dlouhý jez leží mezi Sovovými mlýny a Novotného lávkou. Pochází ze 13. století a s konstrukcí takzvaného pražského typu byl vzorem pro další stavby v korytech řek v širokém okolí.

V hlavním městě si jako jediný zachoval původní tvar, byť během své existence prošel mnoha menšími opravami. Cílem aktuální kompletní rekonstrukce je vrátit památkově chráněnému dílu jeho historickou podobu.

„V polovině století dvacátého byla totiž někdejší kamenná výplň dřevěného roštu zaměněna za výplň betonovou. Stavbaři při nynější rekonstrukci využívají v co největší míře historické postupy a dřevěný rošt opět vyplňují kamennými deskami, tak jako jejich prapředchůdci v době původní výstavby,“ informoval již dříve Metrostav.

Rekonstrukce skončí v roce 2024, stavební práce na místě se vždy omezují na období od jara do podzimu. Investiční náklady přesahují 112 milionů korun.  


Autor: Jan Puci

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Včera ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Včera v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

4. června 2023 v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru