dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Na vlastní kůži: Projděte se bytem zdravotně handicapovaných, vyzkoušejte si orientaci ve tmě
Na výstavě si mohou návštěvníci také vyzkoušet, jak se vozíčkářům cestuje MHD. Foto: archiv

Na vlastní kůži: Projděte se bytem zdravotně handicapovaných, vyzkoušejte si orientaci ve tmě

Až do konce listopadu lze na Výstavišti v Praze-Holešovicích navštívit unikátní zážitkovou výstavu Naše cesta. Jejím cílem je přiblížit dětem i dospělým každodenní život lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Výstava je součástí kampaně chodicilide.cz, která už od roku 2010 usiluje o změnu postoje veřejnosti k lidem se zdravotním handicapem.

Výstavu Naše cesta, na kterou je vstup zdarma, lze navštívit v pracovních dnech od 9 do 17 hodin a o víkendech od 10 do 18 hodin.

„Nejúčinnější cestou, jak odbourat nejistotu, kterou lidé při setkání s lidmi se zdravotním postižením stále pociťují, je vlastní zážitek a osobní setkání,“ říká Slávka Hocká, manažerka projektu chodicilide.cz. „Proto na Naší cestě návštěvníci sami vstoupí do světa, kde lidé se zdravotním postižením nejsou ničím zvláštním. Zbaví se tak mnoha předsudků a strachu ze vzájemného kontaktu,“ dodává.

V Křižíkově pavilonu B lze na výstavě navštívit speciálně upravený byt s kuchyní pro slabozrakého nebo koupelnou pro vozíčkáře, nebude chybět ani náměstí s hotelem nebo zastávkou autobusu.

Pod vedením průvodců, z nichž mnozí sami se sluchovým, tělesným nebo zrakovým postižením žijí, si tu děti i dospělí budou moci vyzkoušet množství situací z běžného života – například manipulaci s ortopedickým vozíkem v reálném prostředí nádraží, orientaci v prostoru a rozeznávání předmětů bez kontroly zrakem v temném tunelu nebo komunikaci s neslyšícím.

Uvidí, jak lidé s různým postižením mohou ovládat a využívat moderní technologie, jako je třeba mobilní telefon nebo tablet. Pobaví se u množství motorických a paměťových her nebo vyzkouší své dovednosti na lezecké stěně, při basketbalu, florbalu a dalších speciálních sportech.

Video o výstavě Naše cesta:


Další články
Nahoru