Dnes Pátek - jasno 22°C
Zítra Sobota - zatazeno 26°C
Pátek 6. 8. 2021
Svátek má Oldřiška
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Na vítězství Babiše v prezidentských volbách už lidé prosázeli pět milionů, nově přibyla jedna favoritka
U volebních uren budou lidé o novém složení Poslanecké sněmovny rozhodovat letos na podzim, nástupce prezidenta Miloše Zemana vyberou zkraje roku 2023. Foto: Karel Netolický

Na vítězství Babiše v prezidentských volbách už lidé prosázeli pět milionů, nově přibyla jedna favoritka

Největšími favority na budoucího prezidenta České republiky jsou podle bookmakerů nadále premiér Andrej Babiš (ANO), generál Petr Pavel a exprezident Václav Klaus. Nově se mezi favoritky zařadila také rektorka Mendelovy univerzity Danuše Neradová. Serveru Pražský patriot to sdělil mluvčí sázkové společnosti Fortuna Petr Šrain. Ostatní sázkové kanceláře kurzy na nástupce Miloše Zemana zatím nemají v nabídce. 

Zatímco hlavní politickou událostí letošního roku budou podzimní volby do Poslanecké sněmovny, bezmála za rok a tři čtvrtě budou obyvatelé Česka volit nástupce Miloše Zemana na Pražském hradě. Druhý pětiletý mandát prezidenta mu skončí zkraje roku 2023. 

Sázky na příštího prezidenta Fortuna zařadila do nabídky bezprostředně poté, co svůj mandát obhájil Miloš Zeman, konkrétně 27. ledna 2018. 

Okruh favoritů vzešel ze skupiny poražených kandidátů a dalších v té době exponovaných osobnosti. Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Václav Klaus ml. nabízeli kurs 12:1, Michal Horáček (13:1), Marek Hilšer (15:1), Martin Stropnický a Andrej Babiš kurs 20:1. 

„Startovní pole“ se v mezičase hodně obměnilo a rozrostlo v kontextu toho, jaké spekulace se objevily a kteří potenciální kandidáti na prezidentský úřad zájem vyjádřili.

Nejvíce posílil Andrej Babiš (aktuálně 2,35:1), o kterém se jako o možném nástupci Miloše Zeman často hovořilo a který možnou kandidaturu neodmítl. Do popředí se pak dostal generál Petr Pavel (6,5:1) a nově se mezi favoritky zařadila také profesorka Danuše Nerudová (11:1).

Solidní šanci si v kursu totožném s Nerudovou dál udržuje také senátor Fischer. Slušný kurs je i na odborového předáka Josefa Středulu (12:1). 

„Kurs na Václava Klause ml. naopak po oznámení záměru opustit politiku stoupl na 250:1. Exprezident Václav Klaus starší si naopak vrátka nechává otevřená, proto má momentálně kurs 10:1 a je už třetím favoritem. Marek Eben, který z nedávného průzkumu vzešel jako ideální kandidát, má kurs 175:1,“ popsal Petr Šrain. 

Do voleb je nicméně ještě daleko, mohou se objevit další zajímavá jména, jiná třeba svoji kandidaturu vyloučí. To vše so odrazí ve výraznějších kursových změnách, se kterými je potřeba u podobných sázek počítat. 

Aktuální objem sázek na prezidentské kandidáty je podle Šraina pět milionů korun. Ke konci loňského roku to byly zhruba tři miliony. Nejvyšší sázka činí 500 tisíc na Andreje Babiše.

Tipsport a jeho dceřiná společnost Chance už dříve oznámily, že plánují zařadit sázky na budoucího prezidenta České republiky na konci roku 2021.  

Aktuálně jsou pro sázkaře mnohem zajímavější říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Ostatně jejich výsledek ovlivní i prezidentské klání, některé politiky třeba posune do role kandidátů. Je nasnadě, že výsledek hodně ovlivní úvahy o případné kandidatuře Andreje Babiše.

Bookmakeři ještě v polovině února vnímali šance Andreje Babiše a Ivana Bartoše jako naprosto vyrovnané, na oba se u Fortuny sázelo v kursu 1,9:1. S postupem času se situace vyvíjela poměrně jednoznačně. 

Velká většina sázek byla přijata na předsedu Pirátů Bartoše, což postupně tlačilo jeho kurs dolů až na aktuálních 1,6:1. Naproti tomu kurs na Andreje Babiše vystoupal na 2,8:1.

Další potenciální kandidáti jsou pak víceméně stabilní, Petr Fiala má kursu 8:1 a Vít Rakušan kurs 12:1. Největším outsiderem je řeporyjský starosta Pavel Novotný s aktuálním kursem 9999:1. 

Lidé si mohou sázet nejen na vítěze, ale také třeba na to, jaká bude volební účast, nebo zda se do Poslanecké sněmovny dostanou SPD a komunisté. Třeba u Tipsportu je na to, že komunisté překročí pětiprocentní hranici, nyní kurs 1,55.


Senát posvětil novelu notářského řádu

27. července 2021 v 18:04

Senát minulý týden schválil novelu notářského řádu, která přichází s rozsáhlou digitalizací procesu zakládání a změn obchodních společností. V případě podpisu prezidentem tak bude už od září možné založit si společnost on-line, a to za pouhou hodinu a levněji než dnes. Součástí novely z pera...

Klimatický plán: Praha plánuje žádat o zdroje z evropských programů bez asistence vlády

22. července 2021 ve 12:57

Náměstek pražského primátora pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček (STAN) věří, že Praha bude moci žádat o finanční zdroje z evropských dotačních programů nezávisle na vládě. Tuto možnost v pátek probíral s místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem, který českou metropoli...

Vláda považuje reformovaná pravidla hazardu za úspěšná

20. července 2021 ve 12:50

Spuštěním Rejstříku vyloučených osob současný kabinet dovršil ambiciózní reformu tuzemského hazardního prostředí. Pod taktovkou Ministerstva financí došlo k jeho kultivaci, což je patrné i z trajektorie zvyšujících se daňových výnosů z provozování hazardních her. Stát ve své poslední analýze...

Ohlédnutí za schváleným plánem desetiletého strategického rozvoje Prahy 5

14. července 2021 v 11:51

Praha 5 má schválený strategický dokument, který v klíčových oblastech udává směr rozvoje městské části do roku 2030. Pro jeho přijetí hlasovala na svém červnovém jednání valná většina zastupitelů včetně opozice.

Další články
Nahoru