Dnes Středa - prehanky-dest 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 22°C
Středa 22. 5. 2024
Svátek má Emil
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Na interaktivní mapě lze obětem Pražského povstání zapálit on-line svíčku
Pražské povstání. Foto: Archiv Muzea hlavního města Prahy

Na interaktivní mapě lze obětem Pražského povstání zapálit on-line svíčku

V těchto dnech si hlavní město opět připomíná Pražské povstání. Tak jako v předešlých letech, i letos je možné si události z doby před 79 lety připomenout i díky aplikaci Pietní místa, která zobrazuje interaktivní mapu s pomníčky, u kterých je možné uctít hrdiny, kteří padli a dozvědět se o nich bližší informace.

Při Pražském povstání mezi 5. a 9. květnem 1945 zemřely přibližně tři tisíce Čechoslováků, kteří se zapojili do těžkých bojů, byli zabiti při bombardování nebo je popravili nacisti.  

Díky aplikaci Pietní místa mohou Pražané zjistit více o pietních místech v okolí svého bydliště i celé Prahy a uctít památku padlých a symbolicky „zapálit“ on-line svíčku u pomníčku. 

Mapa zároveň obsahuje detailní informace o jednotlivých památnících, jejich přesnou adresu, fotografii, charakter nebo například počet vzpomenutých osob. U každého památníku je možné podívat se i na to, kolik lidí zde on-line svíčku již zapálilo.  

Magistrát zpracoval aktuální seznamy pietních míst na základě dat z Centrální evidence válečných hrobů Ministerstva obrany. V návaznosti na to Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy zpracoval data do interaktivní mapy. 

Praha vlastní k této aplikaci všechna licenční práva včetně souhlasu Ministerstva obrany ČR s používáním dat z evidence válečných hrobů. Náklady na projekt byly minimální, neboť byl řešen v rámci organizací pražského magistrátu.

 Ministerstvo obrany ČR k příležitosti Pražského povstání spouští projekt #DěkujemeNezapomínáme. V rámci této kampaně je možné si u pietních míst či válečných hrobů fotit svá selfie a sdílet je na sociálních sítích.

K příspěvku je pak zapotřebí přidat #DěkujemeNezapomínáme a označit profil „Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR“. Možné je také fotografie přidávat do komentářů pod příspěvek na facebookovém profilu „Válečné hroby – Ministerstvo obrany ČR“ nebo na instagramovém profilu „Váleční veteráni – Ministerstvo obrany ČR“.

 


Autor: red

Praha 6 se letos poprvé připojila ke Světovému dni včel

20. května 2024 ve 23:41

Instalace včelích úlů na střeše Polikliniky Pod Marjánkou a v parku Ladronka, memorandum s Včelařským spolkem či výstava ve spolupráci s Velvyslanectvím Slovinské republiky. To jsou aktivity, kterými se letos městská část Praha 6 poprvé připojí ke Světovému...

Módní přehlídka z píseckého víkendu módy a designu 2024

20. května 2024 v 17:17

Písecký víkend módy a designu 2024 nabídl místním i návštěvníkům z celé republiky jedinečnou módní přehlídku udržitelných módních značek a designérů a design market složený z kvalitních výběrových produktů.

V bytě na sídlišti Antala Staška byla nalezena mrtvá žena

19. května 2024 ve 22:37

V neděli odpoledne bylo v bytě v krčské ulici Fillova na sídlišti Antala Staška nalezeno tělo mrtvé dvaatřicetileté ženy. Policisté zjišťují, za jakých okolností k tragédii došlo. Přesnou příčinu určí pitva. Podle serveru aktu.cz je příčinou smrti nešťastná...

Festival otevřených budov zaznamenal více než 103 tisíc návštěv

19. května 2024 ve 21:26

Prezidentská rezidence, Lobkowiczký palác, Nová Oranžerie na Pražském hradě od Evy Jiřičné, Goethe institut na nábřeží, vinohradská Čapkova vila, Clam-Gallasův palác na Starém Městě, budova bývalých Elektrických podniků Praha – dnes Bubenská 1 na Vltavské či nově zrekonstruované prostory Fantovy...

Na obchodní dům Máj dělníci instalují druhého motýla od Černého

19. května 2024 v 11:53

Na obchodní dům Máj na Národní třídě v neděli dělníci instalují druhého několikametrového motýla od výtvarníka Davida Černého s trupem napodobujícím stíhačku spitfire. První motýl byl na fasádu Máje připevněn v sobotu, druhý byl v neděli před 10:30 zatím stále na zemi. S jeho instalací se čeká na...

V Lipencích hořela garáž

19. května 2024 v 10:29

Profesionální hasiči z Radotína a dobrovolní hasiči z Lipencí zasahovali v pátek 17. května od 19:30 hodin v ulici Obilní v Praze-Lipencích u požáru garáže. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Další články
Nahoru